Nároky na veľkosť dátových úložísk neustále stúpajú.

Ľudstvo generuje čoraz viac dát. Podľa niektorých štatistík dokážeme každý deň vytvoriť toľko informácií, ktoré by na zálohovanie vyžadovali 100 miliónov Blu-ray nosičov s kapacitou 25 GB. Vedci zo Southamptonu však vymysleli nový päť-rozmerný (5D) disk, ktorý má kapacitu 360 TB a sľubuje životnosť uložených dát až 13,8 miliárd rokov.

Vedci vytvorili disk použitím špeciálnej technológie, ktorá sa nazýva „femtosecond laser writing„. Jej princíp spočíva v použití ultrarýchleho lasera na vytvorenie malých diskov zo skla. Laser generuje krátke, ale intenzívne svetelné impulzy, ktoré zapisujú dáta do troch vrstiev.

Úložisko sa označuje ako 5D disk kvôli tomu, že každá z vrstiev obsahuje tzv. „nanobodky„, v ktorých sa dáta ukladajú. Jednotlivé „bodky“ sú definované trojrozmerným umiestnením v rámci vrstiev, ďalšie dva rozmery sú veľkosť a jej orientácia.

Vedci tvrdia, že nové úložisko je ideálne pre inštitúcie, ktoré vyžadujú zálohovanie veľkých archívov. Napr. knižnice alebo múzeá. Aktuálne nie je známe, kedy bude technológia komerčne dostupná.

Pozrite si, ako sa vyrábajú 5D disky

Zdroj: Science Alert

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit