Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Poisťovací inštitút pre bezpečnosť cestnej premávky (IIHS) zverejnil zoznam najbezpečnejších vozidiel na americkom trhu za rok 2023. Toyota Motor Corporation získala najviac ocenení spomedzi všetkých výrobcov. Medzi 15 víťaznými automobilmi boli modely Corolla, RAV4, Camry a Highlander a SUV-čka značky Lexus UX, NX, RX a ES 350.

Tento rok IIHS sprísnil kritéria, podľa ktorých udeľoval tituly Top Safety Pick + a Top Safety Pick (americký ekvivalent Euro NCAP). Zoznam najbezpečnejších áut preto obsahuje o polovicu menej vozidiel ako minulý rok.

Najdôležitejšie ocenenie Top Safety Pick + získalo päť modelov značky Toyota a všetky SUV-čka od Lexusu. Medzi najbezpečnejšie autá, ktoré si môžete kúpiť v amerických showroomoch, patrí sedan strednej triedy Camry, 7-miestne veľké SUV-čko Highlander, obľúbený minivan Sienna i a pick-up Tundra s dvoma druhmi karosérie. Všetky SUV-čka značky Lexus, od kompaktného modelu UX, cez stredne veľké NX a NX Plug-in Hybrid až po veľké SUV-čko RX ukázali výnimočnú úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti.

Ocenenie Top Safety Pick udelil IIHS sedanu a hatchbacku Toyota Corolla, trom stredne veľkým SUV-čkam RAV4, Venza a RAV4 Prime (Plug-in Hybrid) a sedanu ES 350h od Lexusu. Všetky tieto autá preukázali v nárazových testoch najvyššiu úroveň ochrany pasažierov, disponujú kvalitnými svetlometmi a účinnými systémami na zabránenie zrážky s chodcami cez deň aj v noci.

Tento rok sa v dôsledku sprísnených kritérií kvalifikovalo len 48 áut. Z nich získalo 28 ocenenie Top Safety Pick+ a 20 splnilo normy Top Safety Pick. Pre porovnanie, minulý rok, keď boli autá testované a hodnotené podľa predchádzajúcich požiadaviek, IIHS vymenoval až 101 víťazov, z ktorých 65 vozidiel získalo najvyššie hodnotenie Top Safety Pick +.

„Tento rok je víťazov menej, pretože sme sprísnili kritéria získania ocenení, aby sme motivovali  výrobcov v snahe vyvíjať a popularizovať najnovšie bezpečnostné technológie,“ vyjadril sa David Harkey, prezident IIHS. „Víťazné modely sú skutočnými vzormi hodnými nasledovania z hľadiska predchádzania zrážkam, odolnosti voči nárazom a ochrany cestujúcich.“ Najväčšou zmenou v kritériách udeľovania oboch ocenení bolo vytvorenie náročnejších podmienok testu pri bočnom náraze do auta. Podľa aktualizácie musí každé auto absorbovať o 82 % viac energie nárazu ako predtým. Na to, aby sa vozidlá kvalifikovali do Top Safety Pick, musia dosiahnuť jedno z dvoch najvyšších hodnotení – good (dobré) alebo accetable (prijateľné). Trieda Top Safety Pick + vyžaduje najvyššie hodnotenie good.

Značky: