Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Platobná karta, ktorá neexistuje, je najekologickejšia. Unikátnu digitálnu Mastercard kreditku bez plastu na Slovensku klientom prináša VÚB banka. Ide o inovatívnu a ekologickú platobnú kartu, ktorá je šetrná nielen k prírode, ale aj k peniazom a času používateľov platobných kariet. S novinkou sa dá rýchlo a pohodlne platiť mobilom, smart hodinkami alebo štandardne online.

„Bezplastové platobné karty sú nielen výsledkom technologického pokroku, ale aj ďalším logickým krokom k udržateľnosti, ekológii a spoločnej snahe menej znečisťovať naše životné prostredie. VÚB banka je Zelená banka, a preto chceme klientom ukázať, že nám záleží na ochrane našej planéty a napredujeme s riešeniami, ktoré prinesú aspoň malú zmenu. Aj preto nová Mastercard kreditka bez plastu bude existovať iba v mobile či hodinkách klientov. Najekologickejšia karta je totiž tá, ktorá sa nevyrobí,“ hovorí Dana Kondrótová, riaditeľka Odboru štandardní klienti VÚB banky.

Banka tak vychádza v ústrety ekologickým a spotrebiteľským trendom. Klienti VÚB banky čoraz viac obľubujú platby cez smart zariadenia, dôvodov je hneď niekoľko. Podľa prieskumu Mastercard iResearch z roku 2021 využívajú klienti VÚB banky mobilné platby najmä v prípade, keď sa im nechce vyťahovať platobná plastová karta z peňaženky či vrecka (27 %). Ako motiváciu na platbu mobilom oceňujú najviac to, že smart zariadenie majú stále poruke (51 %) a platenie je jednoduché (33 %).

Prieskum spoločnosti Mastercard ukázal, že až päť percent Slovákov už plastovú kartu vôbec nepotrebuje. Všetko platia totiž pomocou mobilného telefónu, prípadne nositeľnej elektroniky. Mobilným telefónom už platia približne traja z desiatich Slovákov a toto číslo ďalej rastie. Vytvárajú sa tak predpoklady na to, aby sa plasty z bezhotovostných platieb vytratili.  

„Technológia platobných kariet zmenila svet a vyvíja sa ďalej. Ďalším stupňom vývoja je platobná karta, ktorá nemá fyzickú podobu – existuje iba v digitálnej forme v smartfóne. Znamená to, že zákazník dostane v prvom rade virtuálnu platobnú kartu, ktorú si môže uložiť do svojho mobilného zariadenia a prakticky okamžite ju aj začať požívať a nemusí čakať, kým mu fyzická karta príde poštou. Používatelia platobných kariet aj týmto spôsobom platenia prispievajú k udržateľnejšiemu spôsobu života,“ vysvetľuje Michal Čarný, generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Benefity novej Mastercard kreditky bez plastu od VÚB banky:

  • Šetrná k prírode – keďže karta fyzicky neexistuje, nevytvára uhlíkovú stopu ani plastový či papierový odpad
  • Šetrná k  peniazom klientov – zriadenie karty je bez poplatku, úspora na poplatkoch za obnovu či vydanie karty
  • Šetrná k času klientov – rýchlejšie vybavenie, dá sa používať už na druhý deň, od 11. novembra 2022 sa bude dať použiť ihneď
  • Možnosť pridania karty do virtuálnych peňaženiek a platenie cez Apple alebo Google pay
  • Plnohodnotná platba u obchodníkov aj na internete

Trend záujmu o digitálne platby a ekologické produkty potvrdzuje aj sociologička Sylvia Porubänová: „Karta bez fyzickej podoby reaguje na požiadavky  verejnosti  a je skvelým výsledkom využívania inovácií. Komplexná digitalizácia umožnila akceleráciu záujmu ľudí  realizovať čokoľvek cez smart zariadenia a čo najrýchlejšie. A rozhodne to neplatí  a nebude platiť iba pre generáciu Z.“

Podľa nej digitálna karta nevychádza  „len“ v ústrety  zjednodušeniu, úspore peňazí a času alebo  aktuálnym ekologickým a spotrebiteľským trendom: „Vyvinutie a sprístupnenie digitálnej platobnej karty, teda karty nielen bez plastu, ale bez akéhokoľvek použitého materiálu predstavuje počin s významným spoločenským dosahom. Možno povedať, že ide zároveň o prelomový príklad aj pre iné sektory či odvetvia. Virtuálna karta – zdanlivá maličkosť na každodenné použitie – v sebe nesie významný rozvojový potenciál, že sa sama stane trendom a inšpiráciou. V krátkej budúcnosti má šancu vyslať signál smerom k mnohým odvetviam, pokiaľ ide o individuálnu i spoločenskú ambíciu  žiť naše osobné životy zdravšie, dôstojnejšie, v súlade s prírodou i vlastným svedomím,“ dodáva Sylvia Porubänová.

Aktuálne je v obehu vyše 100-tisíc kreditných plastových kariet od VÚB banky, čo by pokrylo plochu 80 štadiónov alebo vytvorilo vzdušnú čiaru z Bratislavy do Pekingu. Aj preto banka v septembri umiestni na všetky svoje pobočky nádoby na zber exspirovaných platobných kariet (všetkých bánk) a následne ich ekologicky zrecykluje v spolupráci s Austria card.

Viac informácií ku kreditke bez plastu nájdete na stránke Kreditné platobné karty pre každého | VÚB banka (vub.sk).

Značky: