Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ako sa mení plat s dosiahnutou praxou?

Podľa portálu Platy.sk, najrýchlejšie rastie plat ľuďom v začiatkoch kariéry, kedy sa po dvoch rokoch zvyšuje v priemere o 15%. Najlepšie zarábajúca skupina ľudí s dĺžkou praxe od 6 až 10 rokov v priemere zarobí 1 084 eur v hrubom. Z pohľadu pozície, prax pomáha pri zvyšovaní mzdy najmä kvalifikovaným zamestnancom. V Bratislavskom kraji dochádza k najvýraznejšiemu rozdielu v plate v závislosti od dĺžky praxe, kde majú zamestnanci s praxou od 6 do 10 rokov až o polovicu vyšší plat, ako ľudia na začiatku kariéry.

Najrýchlejšie rastie plat v začiatkoch kariéry, po dvoch rokoch sa zvýši o 15%

Ako ukazuje graf priemerného hrubého platu podľa odpracovanej praxe, plat sa mení najmä zamestnancom, ktorí sú na začiatku svojej kariéry. Vyšší plat však majú možnosť dosiahnuť skôr zamestnanci s dĺžkou praxe od 6 do 10 rokov, než tí, ktorých skúsenosti sú viac ako 10 ročné. To však neznamená, že po 10 rokoch klesne zamestnancovi jeho plat, skôr to indikuje, že ochota firiem zvyšovať plat je pri praxi do 10 rokov podstatne vyššia.

042016_merces_1„Rast platov je najmä v prípade mladších ročníkov podstatne dôležitejší a sú odhodlanejší v prípade nenaplnenia svojich platových predstáv zmeniť zamestnanie. Na rozdiel od nich,  vyššie ročníky s dlhšou praxou oceňujú u zamestnávateľa istotu zamestnania či benefity, ktoré podporia work-life balance – rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, pred vysokým rastom platu,“ uvádza Miroslav Dravecký, produktový manažér portálu Platy.sk.

Najviac zarábajú ľudia s dĺžkou praxe od 6 až 10 rokov

Zamestnanci s dĺžkou praxe 6-10 rokov zaznamenávajú najvyšší plat,  jeho priemer sa pohybuje na úrovni  1 084 eur. Ak má zamestnanec menej ako ročnú prax, zarába priemerne v hrubom 812 eur, no ak sa jeho prax dostane cez 10 rokov, jeho plat je vyšší o 24%.

042016_merces_2

Ako je možné vidieť v tabuľke priemerného hrubého platu na jednotlivých úrovniach pozícií podľa odpracovaných rokov, najviac zarábajú top manažéri. „Prax však pomáha zvýšeniu platu najmä zamestnancom, ktorí sú dostatočne kvalifikovaní a na skutočnosti či pôsobia v technickej alebo netechnickej oblasti pritom nezáleží. Napríklad top manažér s praxou od 6 do 10 rokov zarába o 9% viac ako jeho začínajúci kolega, no v prípade že ide o kvalifikovaného zamestnanca, môže byť tento rozdiel až 30%-ný,“ uvádza Dravecký.

Najvýraznejšie rozdiely v platoch v závislosti od dĺžky praxe sú v Bratislavskom kraji, kde majú zamestnanci s praxou od 6 do 10 rokov o polovicu vyšší plat ako ľudia na začiatku svojej kariéry. Jedinú výnimku tvorí Prešovský kraj, kde najvyššie platy dosahujú zamestnanci s praxou nad 10 rokov. Rozdiel v porovnaní s kolegami so 6 – 10 ročnou praxou je však zanedbateľný.

Značky: