Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Minulý rok zavinili cyklisti v priemere 37 nehôd mesačne. Zranenie chodca cyklistom na chodníku, stret cyklistu s vozidlom aj zrazenie chodca dieťaťom na bicykli sú najčastejšie nehody, ktoré cyklisti zavinia. Nehody zavinené cyklistom na Slovensku a v EÚ sú kryté z majetkového poistenia zodpovednosti.

Čoraz hustejšia doprava, ale aj zvýšený počet cyklochodníkov láka mnohých vymeniť štvorkolesové dopravné prostriedky za dvojkolesové. Čoraz viac Slovákov tak na cestu do práce namiesto auta či autobusu využíva bicykel či kolobežku. Aj pri cyklistike dochádza k nehodám a často sú na vine práve cyklisti. Podľa policajných štatistík¹ počet nehôd, ktoré zavinia cyklisti každý rok, mierne stúpa. Minulý rok zavinili cyklisti 438 dopravných nehôd, čo je o 13 percent viac ako v roku 2017. Najviac nehôd cyklistov sa stáva práve počas leta.

Ak je vinníkom nehody vodič auta, škoda je hradená z jeho povinného zmluvného poistenia. Ak nehodu spôsobil cyklista, za škodu zodpovedá on. No pokiaľ má uzatvorené poistenie zodpovednosti v rámci svojho majetkového poistenia, škodu zaňho uhradí poisťovňa. Škody, ktoré spôsobili cyklisti, sú podľa štatistík Allianz – SP pomerne bežné. Poistných udalostí, ktoré zavinil cyklista a spôsobil škodu na zdraví či majetku iného, evidujeme každý rok v desiatkach. Najčastejšie ide o škody, keď cyklista jazdou po chodníku narazil do chodca a spôsobil mu zranenie, alebo nedal prednosť vozidlu a poškodil ho. Časté sú aj škody, keď deti pri nepozornej jazde na bicykli zrazia chodcov,” vysvetľuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

Poistenie zodpovednosti je v Allianz – SP v majetkovom poistení Môj domov súčasťou už základného balíčka Comfort. Toto poistenie kryje všetky škody, ktoré spôsobí poistený alebo členovia jeho domácnosti na zdraví či majetku inej osoby. Patria tam škody, ktoré vzniknú v súvislosti s činnosťou v domácnosti, prevádzkou zariadenia domácnosti, na rekreačnom či dovolenkovom pobyte, pri rekreačnom športovaní alebo jazdou na bicykli, kolobežke, trojkolke či štvorkolke. Poistenie zodpovednosti sa pritom vzťahuje na škody spôsobené nielen na Slovensku, ale v rámci celej Európskej únie. Viac informácií o poistení zodpovednosti z majetkového poistenia nájdete na stránke: www.allianzsp.sk/mojdomov2019 

¹ Štatistika dopravnej nehodovosti v SR, MV SR

Značky: