Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

DHL v priekopníckej spolupráci s Astrobotic, špecialistom na vesmírne lety, spája zákazníkov na Zemi s vesmírom a premieňa sen o doručovaní na Mesiac na skutočnosť.

Ako súčasť misie Peregrine spoločnosti Astrobotic, ktorá je súčasťou iniciatívy NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS) zameranej na komerčnú prepravu nákladu na Mesiac, lunárny pristávací modul Peregrine spoločnosti Astrobotic úspešne vzlietol z mysu Canaveral na Floride začiatkom januára a teraz je na obežnej dráhe. Na palube sú aj schránky DHL MoonBox, špeciálne navrhnuté kapsuly naplnené spomienkami ľudí z celého sveta. Táto spolupráca je historickým míľnikom a predstavuje jednu z prvých komerčných misií na Mesiac, prostredníctvom ktorej DHL umožňuje navždy spojiť zmysluplné chvíle na Zemi s Mesiacom. Pristátie na Mesiaci, konkrétne v oblasti mesačných kopcov Gruithuisen, je naplánované na 23. februára 2024.

„Ako popredná svetová logistická spoločnosť, ktorá doručuje do viac ako 220 krajín a teritórií na Zemi, chceme posúvať hranice toho, čo je možné, a ponúknuť našim zákazníkom zdanlivo nemožné. So schránkami DHL MoonBox a naším partnerom Astrobotic sme sa teraz po prvýkrát vydali do vesmíru, aby sme preskúmali nové horizonty. Táto spolupráca predstavuje nielen ďalší inovatívny krok v kozmonautike, ale je aj obrovským skokom v histórii logistiky,“ hovorí Arjan Sissing, vedúci globálneho marketingu značiek v DHL Group.

Celkom 151 schránok MoonBox, ktoré obsahujú špeciálne predmety od ľudí z celého sveta, sa vydalo na cestu na Mesiac. Patrí medzi ne list od prvého súkromného astronauta Richarda Garriotta, deťmi písané príbehy a dokonca aj kameň z legendárneho Mount Everestu. Spoločnosť DHL priložila dátový nosič, ktorý uchováva 100 000 prejavov lásky zozbieraných z celého sveta prostredníctvom sociálnych sietí. DHL MoonBox je špeciálny box so šírkou až 2,54 centimetra a výškou 5,08 centimetra. Vďaka tomuto projektu DHL umožní navždy spojiť tieto významné okamihy života na Zemi s Mesiacom.

Misia Astrobotic Peregrine je prvým z niekoľkých projektov na prepravu nákladu na Mesiac. Cieľom týchto misií je ponúknuť rôznym zákazníkom, ako sú vedecké inštitúcie, firmy a vládne organizácie, nákladovo efektívnu prepravu nákladu na Mesiac. Tento projekt uvádza novú éru, v ktorej bude kozmický súputník Zeme prístupný všetkým ľuďom. Prepravný modul Peregrine má päť hlavných motorov a s výškou niečo vyše 1,8 metra a šírkou 2,4 metra je veľký približne ako malý automobil. Môže prepravovať náklad s hmotnosťou až 120 kilogramov.

Značky: