Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Učitelia a dobrovoľníci si zaslúžia byť ocenení za výnimočnú mimoškolskú prácu.

Do 31. augusta môže ktokoľvek nominovať učiteľov a nepedagógov či dobrovoľníkov na Cenu Dionýza Ilkoviča. Ocenenie sa udeľuje za mimoškolské aktivity pre žiakov a študentov základných a stredných škôl v predmetoch matematika, fyzika, chémia a informatika. Finalisti a víťaz získajú finančnú odmenu v celkovej výške 6 000 eur. Cenu podporuje slovenská IT spoločnosť PosAm.

Práca nad rámec povinného vyučovania nie je na Slovensku koncepčne oceňovaná. Napriek tomu, mnohí učitelia, vychovávatelia aj nepedagogickí dobrovoľníci vnímajú svoju prácu ako životné poslanie. Ocenenie to má pomôcť zmeniť. „Cena je určená ľuďom, ktorí  svoj život zasvätili odovzdávaniu vedomostí mladým ľuďom, pretože veria, že z nich raz vyrástú budúci vedci a významné osobnosti. Mnohé deti sa vďaka nim uplatnia na špičkových pozíciách nielen u nás, ale aj v zahraničí, kde úspešne reprezentujú našu krajinu. Našim cieľom je týchto ľudí motivovať a odmeniť ale hlavne nájsť,“ hovorí Martin Plesch odborný garant Ceny Dionýza Ilkoviča a vedecký pracovník Fyzikálneho ústavu SAV a MU Brno.

Kritériá a priebeh ocenenia

Nominovať osobnosť za rozvoj mimoškolskej činnosti môže ktokoľvek prostredníctvom formulára na www.cenadi.sk.

O víťazovi rozhodne odborná porota, na čele ktorej je odborný garant Doc. RNDr. Martin Plesch, PhD., ktorý je takisto prezidentom Medzinárodného turnaja mladých fyzikov (IYPT). Nominovaný môže byť jednotlivec – pedagóg aj nepedagogický dobrovoľník, ktorý sa aktívne podieľa na rozvoji mimoškolskej činnosti pre žiakov základných a stredných škôl v predmetoch matematika, fyzika, chémia a informatika. Porota bude hodnotiť nominované osobnosti na základe štyroch kritérií, ktorými sú dĺžka trvania a udržateľnosť mimoškolskej činnosti, výsledky mimoškolskej činnosti, rozsah mimoškolskej činnosti a inovatívny prístup.

Harmonogram ocenenia pre rok 2017

Vyhlásenie ocenenia5. jún
Termín na zaslanie nominácií31. august
Hodnotenie nominácií porotouseptember – október
Vyhlásenie víťaza ocenenia8. november

Kto stojí za ocenením

V spoločnosti PosAm už dlho vládne presvedčenie, že obchodné pôsobenie v oblasti informačných technológií má mať aj širší spoločenský rozmer. Už dnes sa firma venuje podpore vybraných študentských iniciatív (Trojsten, robotický tím Robogen zo Zvolena). Študentov stredných škôl sa týkal aj projekt Nemaj na saláme, ktorý cielil na zlepšenie rozhodovania študentov o výbere školy. Podpora talentov a osobností v oblasti prírodných vied je súčasťou misie spoločnosti PosAm.

Kto bol Dionýz Ilkovič

Učiteľská legenda a zapálený vedátor, fyzik a fyzikálny chemik sa narodil v roku 1907. Profesor Ilkovič mal talent rozprávať o zložitej vede rečou, ktorej rozumeli aj mladí žiaci. Namiesto memorovania alebo čítania študentom názorne demonštroval zákony fyziky. Založil a viedol Fyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave. V roku 1934 odvodil ako člen tímu držiteľa Nobelovej ceny Jaroslava Heyrovského vzťah medzi polarografickým difúznym prúdom, koncentráciou roztoku a charakteristikami kvapkovej ortuťovej elektródy. Tento vedecký objav je dodnes známy ako Ilkovičova rovnica.

Značky: