Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť BMW Group sa pri svojej expanzii v oblasti elektrickej mobility riadi 10-ročným plánom trvalej udržateľnosti, ktorým sa hlási k záverom Parížskej klimatickej dohody. Do konca roka 2019 sa predalo viac ako 500 000 elektrifikovaných vozidiel a do konca roka 2021 by toto číslo malo narásť na viac ako milión automobilov. BMW radu 5 výrazne prispieva k dosahovaniu týchto cieľov. S viac ako 50 000 predanými kusmi boli plug-in hybridné modely BMW radu 5 najúspešnejšími elektrifikovanými modelmi z ponuky spoločnosti BMW Group na celom svete za rok 2019.

Rozširovanie portfólia BMW radu 5 obsahuje päť plug-in hybridných modelov

S nárastom z dvoch na päť modelov s inovatívnym plug-in hybridným pohonom do novembra 2020 má modelový rad BMW radu 5 najširšiu ponuku vozidiel PHEV spomedzi všetkých modelových radov spoločnosti BMW Group.

Najmodernejšia generácia technológie BMW eDrive v spojení so 4-valcovým benzínovým motorom poháňa plug-in hybridné modely BMW 530e. V júli 2020 sa predstavil nový model BMW 530e Sedan (kombinovaná spotreba paliva: 1,8 — 1,7 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 14,8 – 13,7 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 42 — 39 g/km) a spolu s ním aj nový model BMW 530e xDrive Sedan (kombinovaná spotreba paliva: 2,1 — 2,0 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 16,4 – 15,9 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 49 — 46 g/km).

V novembri 2020 prídu na trh nové modely BMW 530e Touring (kombinovaná spotreba paliva: 2,1 — 1,9 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 15,9 – 14,9 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 47 — 43 g/km) a BMW 530e xDrive Touring (kombinovaná spotreba paliva: 2,3 — 2,1 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 16,9 – 15,9 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 52 — 49 g/km).

Vrcholový model: Nové BMW 545e xDrive Sedan

Nový model BMW 545e xDrive Sedan (kombinovaná spotreba paliva: 2,4 — 2,1 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 16,3 – 15,3 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 54 — 49 g/km) využíva synchrónny elektromotor s maximálnym výkonom 80 kW (109 k) spojený s účinným radovým 6-valcovým benzínovým motorom s technológiou BMW TwinPower Turbo a výkonom 210 kW (286 k). Spoločný systémový výkon potom dosahuje hodnotu 290 kW (394 k). Ten sa prostredníctvom 8-stupňovej automatickej prevodovky Steptronic a inteligentného pohonu všetkých kolies BMW xDrive podľa potreby dostáva na všetky štyri kolesá. Maximálny systémový krútiaci moment má hodnotu 600 Nm. Auto sa rozbehne maximálne na 250 km/h, pričom až do rýchlosti 140 km/h dokáže jazdiť na čisto elektrický pohon. Nový model BMW 545e xDrive zrýchli z 0 na 100 km/h iba za 7,4 sekundy, čo z neho robí najdynamickejšie zo všetkých plug-in hybridných vozidiel značky BMW so 6-valcovými motormi.

Vďaka inteligentne ovládanej spolupráci medzi oboma pohonnými systémami spája BMW 545e xDrive to najlepšie z oboch svetov. Zjednodušuje čisto elektrickú jazdu v mestskej premávke a pri dochádzaní z domova do práce a zároveň poskytuje vysoký dojazd aj pri cestách na väčšie vzdialenosti. S dojazdom na elektrickú energiu do vzdialenosti 54 — 57 kilometrov a s kombinovanou spotrebou 2,4 — 2,1 l/100 km dokáže nový model BMW 545e xDrive spájať pre značku typické dynamické jazdné vlastnosti a vysokú mieru komfortu pri jazde na dlhé vzdialenosti s mimoriadne účinným využívaním zdrojov.

Najnovší plug-in hybridný model BMW radu 5 dostal 400 V lítiovo-iónovú batériu umiestnenú pod zadnými sedadlami, čím sa podarilo ušetriť priestor. Batožinový priestor modelu BMW 545e xDrive poskytuje objem 410 dm3, čo je iba o čosi menej ako verzie modelov poháňaných konvenčnými motormi.

Rôzne jazdné režimy pre maximálnu účinnosť v závislosti od aktuálnej situácie a od štýlu jazdy

Pre optimálne využitie spojenia radového 6-valcového motora s mimoriadne jemným chodom a technológie eDrive vo všetkých jazdných situáciách, dokáže nový model BMW 545e xDrive podporiť vodiča viacerými spôsobmi ovládania výkonu. Stlačením tlačidla na stredovej konzole má prístup k viacerým jazdným režimom, pričom niektoré z nich si môže individuálne upraviť.

Základné nastavenie predstavuje režim HYBRID. Zaručuje vyvážené nastavenie a inteligentnú spoluprácu medzi spaľovacím motorom a elektromotorom. Prostredníctvom nastavení v menu iDrive si vodič môže ako základné nastavenie zvoliť aj režim ELECTRIC. V režime HYBRID poháňa vozidlo predovšetkým elektromotor. Spaľovací motor sa pridá iba vo vyšších rýchlostiach či pri vysokom zaťažení. Keďže pohon je prepojený s navigačným systémom, spolupráca medzi spaľovacím motorom a elektromotorom sa môže vopred a presnejšie prispôsobiť profilu trasy, jej topografii a ostatným jazdným situáciám. Dojazd na elektrickú energiu dokáže narastať vďaka rekuperácii počas predbiehania a brzdenia. Takto získaná zásoba energie sa môže následne využiť napríklad počas jazdenia bez vypúšťania lokálnych emisií v mestskom prostredí či pri príjazde do presne určených destinácií.

Dvojité stlačenie tlačidla HYBRID aktivuje ešte úspornejšiu verziu tohto jazdného režimu (HYBRID ECO PRO). K ďalšiemu zníženiu spotreby potom prispieva napríklad aj zapínanie funkcie plachtenia. Riadiaci systém využívajúci údaje z navigácie dokáže zvýšiť účinnosť rekuperácie brzdnej energie. Napríklad pri príjazde ku križovatke či k pomalšiemu vozidlu sa môže zapojiť intenzívna miera rekuperácie a tým spomaliť vozidlo.

V režime SPORT dodáva elektrický motor plnú podporu spaľovaciemu motoru a v prípade potreby spoločne dosahujú celkový systémový výkon 290 kW (394 k). Nastavenie sa zameriava na dynamický výkon a radenie prevodových stupňov sa prepne do športového programu.

Na druhej strane sa nachádza režim ELECTRIC, ktorý poskytuje jazdu úplne bez vypúšťania lokálnych emisií do vzdialenosti 57 km a maximálnou rýchlosťou 140 km/h.

Špeciálne zvuky pre špeciálny zážitok z jazdy

Nové BMW 545e xDrive používa špeciálny zvuk, ktorý vyjadruje, že vozidlo je pripravené na jazdu. Ide o výsledok spolupráce s hudobným skladateľom Hansom Zimmerom a má za úlohu vyvolať radostné očakávania od jazdy na elektrickú energiu. Zvuk sa spustí v momente, keď vodič nasadne do vozidla a stlačí tlačidlo Start/Stop.

Výnimočný zvuk vytvorený špeciálne pre elektrifikované modely BMW sa využíva aj na ochranu a výstrahu chodcov a vydávajú do reproduktory. Zvuk v nízkych rýchlostiach do 30 km/h vytvára v okolí vozidla jeho vibrujúcu akustickú prítomnosť, no zároveň neruší akustický komfort posádky.

Zároveň, prostredníctvom audiosystému vozidla, systém Active Sound Design vytvára v režime SPORT plný a výrazný zvuk.

Elektrická mobilita a digitalizácia: Digitálne služby pre plug-in hybridné modely BMW radu 5

Inovatívne digitálne služby spoločnosti BMW Group aktívne prispievajú k zvyšovaniu podielu jazdy na elektrickú energiu.

Funkcia BMW eDrive Zone zabezpečuje automatické prepnutie do čisto elektrického režimu jazdy v momente, keď vozidlo v meste vojde do nízko emisnej alebo inak obmedzenej zóny. Plug-in hybridný model BMW navyše odmeňuje jazdenie bez lokálnych emisií aj celosvetovo jedinečným prémiovým programom BMW Points.

Navigačný systém zobrazuje okrem čerpacích staníc aj verejne dostupné nabíjačky. Pri vyhľadávaní nabíjacích staníc dostane vodič zároveň aj informáciu o ich očakávanom obsadení či o reštauráciách a kaviarňach v okolí. Klienti služby BMW Charging majú zároveň možnosť rezervovať si vybratú nabíjaciu stanicu. Rezervácia platí iba na obmedzený čas.

Produkty a služby od BMW Charging prinášajú jednoduché a komfortné nabíjanie v domácnosti aj pri jazdách v neznámom prostredí. Obsahujú viacero druhov nástenných nabíjacích zariadení Wallbox vrátane ich inštalácie, individuálnu ponuku nákupu zelenej elektrickej energie či prístup k celosvetovo najväčšej sieti verejných nabíjačiek, ktorá len v Európe obsahuje viac ako 155 000 nabíjacích miest.

Predklimatizovanie interiéru je súčasťou štandardnej výbavy a vďaka možnosti spustenia klimatizácie či kúrenia aj na diaľku zaručuje, že v akomkoľvek ročnom období bude v interiéri príjemná teplota. Pokiaľ sa predklimatizácia aktivovala počas nabíjania a s určeným časom odchodu, systém zaručí, že vozidlo pri odchode poskytne plný dojazd na elektrickú energiu. Systém sa dá vďaka mobilnej aplikácii My BMW ovládať aj na diaľku prostredníctvom mobilného telefónu.

Všetky uvedené hodnoty spotreby a emisií sú predbežné.

Značky: