O nových fotoaparátoch značky Canon s neuveriteľným snímačom 50,6 MPx sme už písali v našom článku. Teraz sa však objavili vzorky týchto fotoaparátov aj na Slovensku. Aj keď nebolo možné s nimi fotografovať a vyhodnocovať kvalitu fotiek kvôli stále prebiehajúcej optimalizácii softvéru, aspoň vieme, ako to bude vyzerať. Pozrite sa na snímky, ktoré porovnávajú Canon EOS 5DS (vľavo) a Canon EOS 5D Mark III (vpravo). Na prvý pohľad vyzerajú veľmi podobne.

Ale pozor na veľkosť výsledných fotografií. Jedna RAW fotka z Canon EOS 5DS v plnom rozlíšení má veľkosť zhruba 67 MB pri rozlíšení 50MPx (8688 × 5792 bodov). Dá sa však použiť aj MRAW, teda 28MPx (6480 ×4320) a tá má potom veľkosť zhruba 26,8MB alebo SRAW, čo je 12MPx (4320 × 2880 bodov) a veľkosť cca 17,7MB.

 

Nazivo

 

A máme aj Cann EOS 5DS R s funkcia potlačenia vplyvu dolnopriepustného filtra

Nazivo-2

 

Novinkou je funkcia Crop (orezanie), pomocou ktorej môže fotograf nastaviť automatické orezávanie fotografií priamo vo fotoaparáte.

Nazivo-3

 

Ak si chcete pozrieť ako budú vyzerať fotografie z Canon EOS 5DS pozrite si túto stránku. Našli sme aj ďalšiu stránku, kde sú aj vzorky z modelu Canon EOS 5DS R.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.