Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Model Mitsubishi Space Star, šesť rokov po európskej premiére a so 653 065 predanými automobilmi vo viac ako 90 krajinách celého sveta (z toho 205 264 vozidlami predanými v Európe) prekonal zásadnú premenu zameranú na výraznejší dizajn a ďalšie zlepšenie úžitkových vlastností – čím sa z pohľadu európskych zákazníkov stáva sviežou a zároveň racionálnou alternatívou, opierajúcou sa o typickú japonskú spoľahlivosť. Teraz prichádza aj na slovenský trh v cene už od 8 990 EUR.

Nový Space Star modelového roku 2020 bol svetu predstavený 28. novembra 2019 na automobilovej výstave v Bangkoku a európska premiéra sa následne uskutočnila v januári 2020 na autosalónoch v Bruseli a vo Viedni ešte pred uvedením na trh v celom regióne MME33.

Nový Space Star svojim zákazníkom ponúka 

 • Atraktívny dynamický a športový dizajn
 • Vysokú úroveň bezpečnosti – 6 airbagov
 • Veľkorysý priestranný interiér s vynikajúcim výhľadom
 • Úsporné motory 1,0 a 1,2 s technológiou MIVEC
 • Vyspelú automatickú prevodovku INVECS-III CVT
 • Nízku spotrebu od 5,0 l
 • Nový multimediálny systém SDA3
 • 5 rokov záruky kvality*

Od januára do septembra 2019 bol Space Star najpredávanejším modelom Mitsubishi v Európe (región MME) – s 33 630 predanými vozidlami, čo predstavuje podiel 22,8% na celkových predajoch značky Mitsubishi v tomto regióne.

Automobilový segment „Global Small“ (segment B)

Mitsubishi Space Star je výsledkom ctižiadostivého projektu „Global Small“, ktorý spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation odštartovala v roku 2009 a predstavuje svojím spôsobom jedinečný model vyvinutý s cieľom naplniť požiadavky špecifickej skupiny zákazníkov z celého sveta.

Bez ohľadu na to, či sa jedná o zákazníkov z vyspelých alebo rozvíjajúcich sa trhov, títo hľadajú rovnakú kombináciu úžitkového priestoru, nízkej spotreby paliva a najvýhodnejších prevádzkových nákladov súčasne, avšak zároveň odmietajú zrejmé konštrukčné obmedzenia tzv. „nízkonákladových“ vozidiel.

V snahe dosiahnuť tento cieľ spustilo Mitsubishi mimoriadne rozsiahly projekt „Global Small“, ktorý sa snaží na uvedené globálne výzvy odpovedať praktickou implementáciou vyspelých technológií (prepracovaná aerodynamika, premyslené znižovanie hmotnosti, inteligentne obstavaný priestor, vysoko hospodárne pohonné jednotky atď.). V reakcii na to automobilka Mitsubishi vybudovala úplne nové výrobné kapacity.

Súčasťou projektu „Global Small“ je tak úplne nová architektúra malého vozidla, dve rôzne vyhotovenia (päťdverový hatchback Space Star a štvordverový sedan Attrage), nový rad motorov, rovnako tak ako aj nový výrobný závod v Thajsku (tretí závod Mitsubishi v tejto krajine, ku ktorému medzitým pribudol ďalší na Filipínach).

Predaje modelu Space Star od jeho premiéry v marci 2012 dosiahli 653 065 vozidiel.

Súbežne s tým automobilka Mitsubishi v rámci projektu „Global Small“ predala ďalších 279 236 sedanov Attrage.

Od januára do októbra 2019 sa v Európe predalo 33 630 vozidiel Space Star (+7%), pričom medzi hlavných päť trhov patrí Nemecko (17 925 vozidiel, tj. 53% celkového predaja v rámci MME), Taliansko (3 473 vozidiel), Francúzsko ( 2 662 vozov), Holandsko (2 416 vozidiel) a Rakúsko (1 407 vozidiel).

Malé vozidlá (ale nie zase až tak malé …) v Európe 

Segment malých vozidiel (predaje v segmente A: 1 027 000 vozidiel / segment B: 3 011 000 vozidiel – zdroj: JATO, 12 najväčších trhov EÚ za rok 2018) je v Európe stále najväčším; pre väčšinu výrobcov však predstavuje výzvy a súčasne aj príležitosti.

VÝZVY

– Stále prísnejšie predpisy (hlavne bezpečnostné) spôsobujúce nárast hmotnosti vozidiel a nákladov na ich výrobu

– Nízke marže

– V tomto trhovom segmente silná konkurencia narušujúca rovnováhu medzi objemom predajov a ziskovosťou

– Potreba moderných veľkokapacitných výrobných závodov

PRÍLEŽITOSTI

– Súčasné modely ponúkajú európskym zákazníkom priestrannosť, pohodlie, bezpečnosť a prvky výbavy predtým dostupné iba v drahších vozidlách vo vyšších segmentoch kompaktných vozidiel

– Potenciálne rozšírenie cieľovej skupiny smerom k domácnostiam užívajúcim viac vozidiel – napríklad:

 • Rakúsko: 21% domácností
 • Belgicko: 24%
 • Francúzsko: 30,3%
 • Holandsko: 18,8%

– Možnosť zníženia priemernej flotilovej spotreby paliva a emisií

V tomto kontexte bol samotný charakter projektu Global Small, postavený na vysokej efektivite a kvalite japonskej konštrukčnej školy, prijatý s veľkým pochopením práve v Európe – teda na doteraz najväčšom zo všetkých globálnych trhov modelu Space Star (31,4% celkového objemu).

Čo Space Star zákazníkom ponúkol?

 • Mimoriadne priestranný interiér na úrovni segmentu B
 • Cenovú dostupnosť na úrovni segmentu A
 • Skvelé jazdné vlastnosti a pohodlie
 • Bohatú základnú výbavu
 • Nízke prevádzkové náklady
 • Japonskú kvalitu a spoľahlivosť

Uvedenú produktovú stratégiu ešte potvrdzujú rastúce úspechy modelu Space Star na tradičných trhoch malých vozidiel, ako je Francúzsko a Taliansko (+113%) medzi kalendárnymi rokmi 2018 a 2019.

Konštrukčné prednosti modelu Space Star idú navyše ruka v ruke s nízkymi emisnými hodnotami automobilky Mitsubishi Motors v kontexte požiadaviek programu CAFE, v ktorých zohráva významnú úlohu najmä globálny bestseller Outlander PHEV s plug-in hybridným pohonom (42,5 % predajov MME za 9 mesiacov kalendárneho roka 2019).

————————————————–

*Kúpou nového vozidla Mitsubishi získava zákazník nielen výhody plynúce z vysokej kvality a spoľahlivosti áut samotných, ale súčasne aj výhody služieb kvalitnej siete autorizovaných dealerov Mitsubishi Motors. Program ZÁRUKY KVALITY Mitsubishi Motors zabezpečí bezstarostnú prevádzku vozidla s vedomím, že je o vozidlo dlhodobo a kvalitne postarané.

5 rokov alebo 100 000 km záruka na nové auto (podľa toho čo nastane skôr)

5 rokov alebo 100 000 km záruka na originálne príslušenstvo Mitsubishi

15 rokov Mitsubishi Asistenčná služba (MAP)**

Kontrola stavu vozidla zadarmo

Podmienky záruky sú detailne popísané v časti 2 servisnej knižky. Podmienky platnosti Mitsubishi Asistenčnej Služby 3+12 sú popísané v časti 3 servisnej knižky.

**Asistenčná služba MAP je k dispozícii všetkým majiteľom značky Mitsubishi a to po dobu 3 rokov od začiatku platnosti záruky. Po skončení základnej doby platnosti asistenčnej služby MAP stačí navštíviť autorizovaný servis Mitsubishi, absolvovať pravidelnú servisnú prehliadku, a tým získa asistenčnú službu MAP na ďalší 1 rok úplne zadarmo. Túto ponuku možno využiť do 15 rokov od začiatku platnosti záruky.