Spoločnosť Panasonic predstavila model LUMIX DMC-G80, najnovší prírastok do radu výkonných systémových kompaktov.

Fotoaparát s vynikajúcou funkčnou výbavou ponúka tak podporu najmodernejších technológií ako aj kompaktné a pritom odolné telo, ktoré sa výborne hodí aj do náročnejšieho terénu.

Špičková kvalita v každej situácii

Nový LUMIX DMC-G80 je vybavený vylepšenou verziou optického stabilizátora Dual I.S. 2 fungujúceho v 5 osiach . Vďaka novej gyroskopickej technológii sú systémy O.I.S. (Optical Image Stabiliser, 2 osi) a B.I.S. (Body Image Stabiliser, 5 osí) schopné dokonale spolupracovať a dosahujú mimoriadne presné výsledky. Neostrosť spôsobená chvením fotoaparátu je veľmi výrazne potlačená, čo znamená ostré snímky a videozáznamy aj pri slabom svetle, prípadne pri natáčaní v pohybe.

Vďaka sofistikovanej analýze okolitých podmienok a nastavených fotografických parametrov (vrátane ohniskovej vzdialenosti) umožňuje nový systém Dual I.S. 2 predĺžiť expozičný čas až o 5 EV v porovnaní s fotoaparátom bez stabilizátora. Stabilizátor funguje so širokouhlými sklami aj s teleobjektívmi, dokonca aj v šere alebo pri fotografovaní jednou rukou.

O elimináciu nežiaducich vibrácií sa stará aj nový systém uzávierky s elektromagnetickým pohonom. Ten výrazne zmierňuje otras daný pohybom uzávierky, ktorá je navyše aj tichšia. K ďalšiemu zmierneniu vibrácií prispieva aj nový predný panel z pevnej horčíkovej zliatiny. V porovnaní s predchádzajúcim modelom G7 sa tak intenzita otrasov vzniknutých pohybom uzávierky znižuje až o 90%.

Vysoký výkon pre jedinečnú kvalitu

Srdcom prístroja je snímač Digital Live MOS s rozlíšením 16 megapixelov a nový obrazový procesor Venus Engine. Spoločne produkujú mimoriadne kvalitné fotografie s vynikajúcou kresbou detailov, výrazným kontrastom a skvelým farebným podaním, pričom možno citlivosť zvýšiť až na maximálnu hodnotu ISO 25600.

Výrobcovia zo snímača odstránili antialiasingový filter, čím sa kresba detailov zhruba o 10% vylepšila . Obrazový procesor Venus Engine sa vyznačuje výraznými a živými farbami, čo je poznať napríklad na modrom nebi. Zásluhu na tom má samostatné spracovanie a jemné doladenie odtieňa, sýtosti a farebného jasu. Užívatelia môžu voliť vlastné nastavenie kontrastu, ostrosti, sýtosti aj eliminácie šumu.

Fotoaparáty radu LUMIX G sa vyznačujú špičkovou kvalitou obrazu nielen pri fotografiách, ale aj pri videozáznamoch s rozlíšením 4K. Záznam s vynikajúcim obrazom a plynulým zobrazením pohybu sa vyhotovuje v rozlíšení 3840 x 2160 bodov rýchlosťou 25p / 30p (50Hz) alebo 24p, ukladá sa vo formáte MP4. Okrem toho možno zvoliť rozlíšenie Full-HD čiže 1920 x 1080 bodov rýchlosťou 50p / 60p (50 Hz). V tomto prípade sa záznam ukladá vo formátoch AVCHD Progressive alebo MP4 (MPEG-4 / H.264).

Aby ste nezmeškali žiadny okamih

Podpora ultravysokého rozlíšenia 4K príde vhod nielen len milovníkom videozáznamov. Ocenia ju aj fotografi, ktorým je určená funkcia 4K Photo. Vďaka nej je možné každé okienko videozáznamu uložiť ako samostatný záber s rozlíšením 8 megapixelov, čo v podstate znamená sekvenčné snímanie bezkonkurenčnou rýchlosťou 30 snímok za sekundu. Vďaka tomu nemusí mať človek strach, že pri fotografovaní prepasie najvhodnejší okamih na stlačenie spúšte.

Systém 4K Photo ponúka tri atraktívne funkcie: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Štart / Stop) a 4K Pre-burst. Vo všetkých prípadoch zostáva základná funkcia rovnaká – jednotlivé okienka sa ukladajú ako samostatné snímky.

Okrem toho Panasonic DMC-G80 ponúka aj vylepšený systém automatického ostrenia – po novom je rýchlejší a presnejší, na čom má zásluhu prenos signálu s maximálnou rýchlosťou 240 obr/s. Systém ostrenia využíva metódu porovnávania kontrastu. Do výbavy patrí aj technológia Depth From Defocus (DFD), ktorá ostrenie ešte zrýchľuje .

A ak sa ostrenie nepodarí podľa predstáv, je tu ešte unikátna funkcia Post Focus , umožňujúca vybrať vhodné miesto ostrenia dokonca aj po stlačení spúšte pri hotových snímkach. Pomáha to predovšetkým v situáciách, kedy na presnom ostrení naozaj veľmi záleží, napríklad v makrofotografii. Okrem toho je fotoaparát novo vybavený aj funkciou Focus Stacking. V niektorých žánroch, opäť predovšetkým v makrofotografii, je občas ťažké dostať do hĺbky ostrosti celú scénu. Funkcia Focus Stacking umožňuje vyfotografovať sériu snímok zaostrených na rôzne miesta a potom ich zložiť dohromady, takže máte hĺbku ostrosti úplne pod kontrolou.

Vďaka funkcii Low Light AF možno zasa presnejšie ostriť na objekt aj v extrémne slabom svetle až po hodnotu -4EV, čo príde vhod napríklad na fotografickom „love“ zvierat vo voľnej prírode za svitania alebo za súmraku. Milovníkov astrofotografie zase poteší funkcia Starlight AF, umožňujúca ľahko ostriť na hviezdy či súhvezdia.

Odolné univerzálne prevedenie

Panasonic DMC-G80 je fotoaparát určený do terénu, takže musí niečo vydržať. Za týmto účelom použili výrobcovia predný diel šasi z pevnej horčíkovej zliatiny. Okrem toho je fotoaparát odolný voči vlhkosti aj prachu – všetky kĺby, voliča, tlačidlá aj otvory sú dôkladne a starostlivo utesnené.

Ergonómii napomáha masívne a šikovne tvarovaný úchop pre pravú ruku, vďaka ktorému možno prístroj držať pri fotografovaní pohodlne aj v jednej ruke. Ovládanie uľahčujú dve príkazové kolieska, jedno vpredu a jedno vzadu, ktorými možno nastavovať najrôznejšie fotografické parametre. Predným kolieskom sa napríklad nastavuje vyváženie bielej, zadným citlivosť, pričom množstvo šumu okamžite vidíme na displeji. To pomáha v náročnejších svetelných situáciách.

Okrem toho je Panasonic DMC-G80 vybavený veľkým elektronickým hľadáčikom typu OLED s rozlíšením 2,360 milióna pixelov a pomerom zobrazenia 0,74x pri 100% pokrytí scény. Oneskorenie zobrazenia je úplne minimálne, nepresahuje 0,01 s, k prednostiam patrí aj pomer kontrastu 10 000: 1. Očnica o veľkosti 20 mm umožňuje pohodlné využitie aj ľuďom s okuliarmi.

Hľadáčik je novo vybavený úspornou funkciou Power Save. Ak senzor zistí, že nedržíme fotoaparát pri oku, automaticky ho po 3, 5 alebo 10 sekundách uvedie do režimu spánku. Stačí však stlačiť spúšť a prístroj sa okamžite prebudí. Tým sa takmer trojnásobne predlžuje výdrž batérie (z 320 na cca 800 snímok) .

Displej na zadnej strane umožňuje pohodlné dotykové ovládanie, má veľkú uhlopriečku 7,62 cm a rozlíšenie 1,04 megapixela.

Ďalšie funkcie a parametre

• Nový batériový grip – DMW-BGG1
K voliteľnému príslušenstvu patrí aj nový batériový grip DMW-BGG1. S ním fotoaparát využíva dvojicu akumulátorov (jeden v tele a druhý v gripe) a tým sa výdrž batérie výrazne predlžuje. Okrem toho grip uľahčuje fotografovanie na výšku. Je vyrobený špeciálne pre model LUMIX DMC-G80 a tým pádom ponúka podobne odolné prevedenie.
• Systém 4K Live Cropping
• HDMI výstup pre náhľad videa na externom monitore v reálnom čase
• Audiokonektor 3,5 mm pre mikrofón
• Nové možnosti bracketingu clony a ostrenia
• Základné sady s objektívmi
Panasonic LUMIX DMC-G80 sa dodáva v dvoch základných sadách:
1. DMC-G80M (s objektívom LUMIX G VARIO 12-60 mm F3,5-5,6 ASPH./POWER O.I.S. – aj objektív je odolný proti vlhkosti a prachu)
2. DMC-G80H (s objektívom LUMIX G VARIO 14-140 mm F3,5-5,6 ASPH./ POWER O.I.S)
• Prednastavené modely farebného podania pre natáčanie videozáznamov (režim Creative Video)
• Jednoduchá bezdrôtová komunikácia s chytrými telefónmi cez Wi-Fi
• Kreatívne funkcie v pokročilých fotografických režimoch (P / A / S / M)
• Možnosť spracovanie RAW snímok priamo vo fotoaparáte
• Tichý režim
• Funkcia viacnásobnej expozície
• Časozberné snímanie / Stop Motion

Značky: