Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Jedna „krabička“ – viacero európskych krajín. Tak možno v skratke zhrnúť princíp európskeho mýta. EETS alebo Európska služba elektronického výberu mýta výrazne zjednoduší prechody hranicami i platobný systém.

Dopravcom vďaka nej stačí uzavrieť zmluvu s jedným poskytovateľom mýta a s jednou palubnou jednotkou a na jednu faktúru môžu bez čakania na hraniciach jazdiť po platených úsekoch ciest vo všetkých zapojených krajinách. Na Slovensku momentálne prebieha testovacia fáza, na ktorej sa zúčastňujú štyria poskytovatelia. EETS by malo začať platiť začiatkom roka 2024.

Zapojiť sa a získať všetky súvisiace výhody nie je nič zložité. Dopravcom a logistickým firmám by sme však odporúčali, aby sa na novú službu začali pripravovať už teraz. Hneď od momentu spustenia EETS tak budú môcť ťažiť z benefitov, ktoré poskytuje,“ radí Milan Moravský, odborník spoločnosti Eurowag, ktorá bude jedným z poskytovateľov EETS na Slovensku.

  1. Prečo je EETS pre slovenských dopravcov výhodný?

Kým dnes potrebuje slovenský kamionista, cestujúci napríklad zo Žiliny do Mníchova, tri palubné jednotky – slovenskú, rakúsku a nemeckú, s EETS mu bude stačiť jedna. „Nejde však len o to, že ušetrí miesto na čelnom skle a nepotrebuje pri prvom prechode hranicami obstarávať novú palubnú jednotku. Najväčšou výhodou EETS je to, že si firma nemusí strážiť transakcie a fakturáciu pre každý štát zvlášť. Má jednu zmluvu, jednu palubnú jednotku, jednu faktúru. Ani prípadné reklamácie nemusí riešiť v jednotlivých štátoch, úplne všetko vybaví priamo so svojim poskytovateľom,“ hovorí Milan Moravský zo spoločnosti Eurowag.

  • Kde sa dá do EETS zaregistrovať?

Európske mýto pre dopravcov nie je povinné, naďalej možno používať aj systém miestnych platieb za mýto. Kto však chce využívať všetky výhody, mal by si vybrať poskytovateľa EETS. Spoločnosť Eurowag už napríklad ponúka možnosť predregistrácie. „Zákazník si môže všetko vybaviť už vopred a výhody nového systému využívať už od prvého dňa po jeho spustení,“ hovorí odborník spoločnosti. Existujúci zákazníci vybavia všetko potrebné cez klientsky portál alebo telefonicky, noví záujemcovia môžu vyplniť kontaktný formulár na webe www.eurowag.sk. Nechávať si registráciu na neskôr sa nemusí vyplatiť, keďže so spustením EETS sa očakáva zvýšený záujem dopravcov.

  • Ako možno získať palubnú jednotku?

Na európske mýto treba používať kompatibilnú palubnú jednotku, na Slovensku sa pre ňu zaužívala skratka OBE (On-board equipment), kým pre lokálnu sa používa OBU (On-board unit). Palubnú jednotku dodá poskytovateľ EETS, na umiestnenie do vozidla stačí priložený kábel zapojiť do voľnej 12V zásuvky, prípadne rozdvojky. OBE po objednaní doručí zákazníkovi kuriér, takže nemusí nikam chodiť. Súčasťou dodávky je aj manuál a k dispozícii je telefonická podpora. „V Eurowagu poskytujeme palubnú jednotku EVA, ku ktorej si môže dopravca objednať aj ďalšie služby kompletnej starostlivosti o vozový park, napríklad telematické služby, funkciu prevencie zneužitia palivovej karty či refundácie DPH za palivo a mýto,“ vysvetľuje expert Eurowagu.

  • Koľko EETS stojí?

Cena za palubnú jednotku sa u jednotlivých poskytovateľov líši, u Eurowagu je to 3,95 eura za mesiac. Následné platby sa odvíjajú od cien mýtneho v jednotlivých krajinách a závisia od počtu prejazdených kilometrov či kategórie vozidla. Tieto ceny sú u všetkých poskytovateľov rovnaké.

  • Kde všade možno jazdiť v rámci EETS?

To závisí od konkrétneho poskytovateľa. S palubnou jednotkou od spoločnosti Eurowag možno aktuálne jazdiť v 8 krajinách Európskej únie. V ďalších 3 krajinách, vrátane Slovenska to bude možné čoskoro. Jednotku možno využiť aj pri prejazde viacerými tunelmi či mostami, za ktoré sa platí poplatok. Medzi poskytovateľmi, ktorí sa uchádzajú o EETS na Slovensku, tak má Eurowag vynikajúce pokrytie.

Značky: