Spotify patrí medzi najpopulárnejšie hudobné služby na trhu. Má atraktívny „freemium“ model, avšak podľa hudobných spoločností je voči používateľom príliš benevolentná. 

Aj z toho dôvodu zbalila Taylor Swift svoju hudobnú kolekciu a zakázala, aby sa jej najnovší album objavil koncom minulého roka na službách typu Spotify, Deezer alebo Hudba Google Play Naplno. Služba od Googlu síce bezplatné počúvanie neumožňuje a Deezer iba v limitovanej forme, avšak hudobníci sa sťažujú, že kvôli streamingovým službám prichádzajú o peniaze. Aj napriek tomu, že prevádzkovatelia tvrdia, že výrazne znižujú mieru pirátstva. Taylor Swift sa však rozhodla správne. Jej album sa stal predajným hitom.

Svoje „ale“ voči streamingovým službám momentálne prezentujú aj ďalšie hudobné spoločnosti. Vydavateľstvo Universal Music otvorene hovorí o tom, že tlačí na službu Spotify, aby zmenila svoj platobný model. Služba je totiž dostupná v bezplatnej forme – používatelia môžu počúvať hudbu neobmedzene. Jedinou limitáciou sú reklamy, ktoré sa pravidelne objavujú medzi pesničkami. Prémiové členstvo umožňuje počúvať hudbu v lepšej kvalite a ukladať ju v režime offline, čo ocenia najmä používatelia mobilných zariadení. A samozrejme, bez reklám.

Takýto rozdiel medzi bezplatným a prémiovým členstvom je podľa Universal Music nedostatočný. Hudobné spoločnosti chcú zvýšiť počet platiacich používateľov a tým pádom navýšiť aj vlastné zisky. Niet sa čomu čudovať. Zárobky vydavateľstva Universal Music zo streamingových služieb klesli počas minulého roka o 75%. Nakoľko klesajú aj tržby z predaja fyzických kópií a trh sa posúva smerom k digitálnym službám, vydavateľstvá chcú, aby Spotify a jeho konkurenti generovali čoraz viac peňazí.

Najznámejšie streamingové služby, ktoré sme v článku spomenuli, sú dostupné aj na Slovensku. Za ich používanie zaplatíte 5 – 6 EUR mesačne.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit