Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Politické riziká v Európe sa nebezpečne zvyšujú.

Ako ukazuje najnovší výskum nadnárodnej spoločnosti Coface, globálneho lídra v poistení pohľadávok a  manažovaní kreditného rizika firiem, od roku 2007 do roku 2016, teda za necelých desať rokov, vzrástli tieto riziká podľa Indexu politických rizík Coface v priemere o 13 bodov. Pretrvávajúca kríza, nezamestnanosť, nerovnosti v životnej úrovne, patria medzi faktory, ktoré šíria nespokojnosť medzi voličmi. To vedie nielen k destabilizovaniu vlád, ale najmä nárastu nacionalizmu. „Úroveň politického rizika sa ešte o stupeň zvýšila po referende vo Veľkej Británii v júni 2016, kedy voliči hlasovali za vystúpenie z Európskej únie,“ podotýka Coface. Spoločnosť zároveň zverejnila Index politických rizík, v ktorom porovnávala dopad politických rizík na vývoj v hlavných západoeurópskych krajinách od roku 2007.

Ako však podotýka, ďalšie šoky, vrátane víťazstva Donalda Trumpa v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA, môžu tieto riziká ešte prehĺbiť. „Od decembra 2016 do októbra 2017 pritom bude samotný európsky politický kalendár nabitý rozhodujúcimi politickými udalosťami, ktoré budú mať opäť vplyv na úroveň politického rizika. Ide jednak o referendum v Taliansku, už tretie voľby v Španielsku v priebehu jedného roka, francúzske prezidentské voľby, či parlamentné voľby v Nemecku,“ upozorňuje.

Nový indikátor politického rizika

„Za daných podmienok je tak nevyhnutné merať vplyv zvýšených politických rizík na rast, korporátne investície a dôveru spotrebiteľov,“ konštatuje Coface. Ekonómovia Coface prispôsobili svoj model merania politických rizík (ktorý spoločnosť vytvorila pre rozvíjajúce sa trhy v nadväznosti na udalosti „arabskej jari“) aj na európske ekonomiky a zohľadnili špecifickosti.

Ukazovateľ politického rizika pre západoeurópske krajiny zohľadňuje viaceré kritériá. Okrem ekonomických (ako je zvýšenie miery nezamestnanosti, nerovnosti príjmov a primárne štrukturálne rozpočtové saldo krajín),  aj politické a sociálne kritériá (euroskepticizmus, protiimigračné nálady, roztrieštenosť politickej scény, korupcia atď).

„Indikátor politického rizika sa v Európe zvýšil o 13 bodov za necelých 10 rokov, s najvyššou hodnotou v roku 2013 počas krízy štátneho dlhu. Nie je prekvapením, že Grécko má v súčasnosti najvyššie skóre, a to 64 %, za ktorým tesne nasleduje Taliansko so 60 % (zo 42 % v roku 2007). „Grécko a Taliansko patria medzi krajiny s najväčším rastom rizika, a to aj vzhľadom na imigračnú krízu, rozpočtové škrty a euroskepticizmus,“ podotýka Coface. Francúzsko však tiež nie je ďaleko, skóre dosahuje 48 %, čo je v porovnaní s rokom 2007 nárast o 13 percentuálnych bodov. Nemecko je nateraz zatiaľ na úrovni 35 %.

Dopad víťazstva Donalda Trumpa na európsky rast

Ekonomický rast a politické riziká sú vzájomne prepojené. Práve politické riziká sa primárne šíria jednak volatilitou trhu a  nižšou dôverou domácností a firiem, ktoré tak obmedzujú výdavky aj investície. „Napriek tomu existujú výnimky, ako napríklad Španielsko, ktoré akoby neovplyvňovala nestabilita vlády, s ktorou krajina zápasí od roku 2015,“ podotýka.

Aby Coface zmerala dopady na rast ekonomík, do úvahy zobrala Index neistoty hospodárskej politiky (EPU). V prípade závažného politického šoku v niektorej z najväčších európskych krajín, ktorý by spôsobil nárast indexu EPU (obdoba situácia po referende o Brexite v Británii), tak Coface odhaduje, že vplyv na ekonomický rast by mohol byť nasledovný:

  • Spojené kráľovstvo: -0.5 bodov (0,9 % v roku 2017 p.)
  • Nemecko: -0,4 až -0,5 bodov (1,7 % v roku 2017 p.)
  • Francúzsko: -0.7 bodov (1,3 % v roku 2017 p.)
  • Taliansko: -0.2 bodov (1 % v roku 2017 p.)
  • Španielsko: -1.2 bodov (2,3 % v roku 2017 p.)

Paradoxne, ak Donald Trump vyhrá prezidentské voľby v USA, ekonomický šok by podľa Coface mohla výraznejšie pocítiť Európska únia než Spojené štáty. „Európa by stratila asi dva rastové body v priebehu roka, kým USA len 1,5 bodov,“ prognózuje Coface.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.