V súvislosti s otázkou, či sa respiračné vírusy vrátane SARS-CoV-2 prenášajú skôr kvapôčkovo alebo aerosólmi, odborníci otvorili tému ďalších preventívnych opatrení – vetranie a čistenie vzduchu vo vnútornom prostredí.

Ak by sa koronavírus prenášal primárne prostredníctvom kvapôčok, ktoré rýchlo klesajú k zemi približne jeden až dva metre od nakazenej osoby, bolo by používanie rúšok a dodržiavanie dvojmetrových rozstupov dostatočnou prevenciou. Ale ak by sa koronavírus prenášal aj prostredníctvom aerosólov, môže sa zdržať vo vzduchu celé hodiny a rúška ani rozstupy nemusia priniesť dostatočnú ochranu. Podrobné informácie o tom, akým spôsobom sa SARS-CoV-2 prenáša, však zatiaľ nie sú známe.

Niektorí odborníci začali poukazovať na to, že v rámci prevencie šírenia koronavírusu je v uzavretých priestoroch potrebné okrem nosenia rúšok a dodržiavania rozstupov intenzívnejšie vetrať a čistiť vzduch. Spoločnosť Philips sa tiež začala venovať skúmaniu vplyvu čističiek vzduchu na hladinu vírusov prenášanými aerosólmi.

Problematike čistenia vzduchu sa venuje viac ako sto vedcov, lekárov a inžinierov. Najnovšie čističky vzduchu Philips na domáce použitie sú vybavené senzorom, ktorý skenuje vzduch v miestnosti tisíckrát za sekundu a následne z neho odstraňuje ultrajemné častice, prach, alergény škodlivé plyny či baktérie a vírusy.

Aktuálne prebieha intenzívne klinické testovanie, či si čističky Philips skutočne dokážu poradiť aj s vírusom SARS-CoV-2. V súčasnosti už existuje klinická štúdia a tá potvrdzuje, že HEPA filtre, ktoré sú súčasťou čističiek Philips, dokážu odstrániť 99,9 % častíc od veľkosti 3 nanometrov, čiže menších než najmenší známy vírus. Nezávislý inštitút potvrdil, že čističky vzduchu Philips odstraňujú 99,9 % vírusov chrípky (H1N1) do desiatich minút po spustení čističky.

My v redakcii dlhodobo testujeme čističky vzduchu od firmy Stadler Form, konkrétne máme model Roger a sme s ním spokojní.

Prečo čistiť vzduch doma a v kancelárii aj od vírusov a ako to robíme my v redakcii

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.