Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Investovaniu nerozumie takmer štvrtina Slovákov.

Slováci využívajú stále v drvivej väčšine hlavne tradičné investičné produkty, no zároveň priznávajú, že by mohli investovať aj lepším spôsobom. Prevláda názor, že by svoje úspory tiež dokázali zhodnocovať efektívnejšie, no majú z investovania obavy a pre investičné rady si stále chodia do bánk alebo k investičným poradcom. Aj taká je finančná gramotnosť Slovákov.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý v prvom kvartáli roka nechala vypracovať investičná platforma Fondee. Český startup len nedávno expandoval na Slovensko, a už dnes sa teší prvým stovkám spokojných klientov. Prieskum spracovala prieskumná agentúra 2muse a prebehol na reprezentatívnej vzorke 556 respondentov.

Aj napriek tomu, že je dnes internet plný dostupných informácií o tom, ako zhodnocovať svoje úspory a prečo nie je vhodné držať veľkú hotovosť na bežnom účte v banke, kde sú peniaze požierané infláciou, majú Slováci z investovania stále veľké obavy.

Čo patrí medzi najväčšie bariéry, kvôli ktorým Slováci neinvestujú?

Až 22 % respondentov uviedlo, že investovaniu nerozumie a za rizikové považuje investovanie až 21%.

„Samozrejme, každé investovanie je do určitej miery rizikové, ale keď sa investuje dlhodobo, pravidelne a diverzifikovane, tak sa toto riziko výrazne znižuje. Sú to však práve tieto obavy, ktoré nám pomáhajú pri vylepšovaní nášho produktu. Nechceme totiž ľuďom ponúkať produkt, ktorému nerozumejú. Zameriavame sa preto aj na zvyšovanie finančnej gramotnosti ako takej, vďaka čomu tak naši budúci klienti sami pochopia, že investovanie je jednoducho v dnešnej dobe akousi nutnosťou, pokiaľ si chcú zabezpečiť lepšiu budúcnosť či napríklad aj dôstojný dôchodok,“ komentuje Jan Hlavsa, CEO a co-founder Fondee, najdostupnejšej investičnej platformy na trhu.

Ďalšou častou obavou je nedôvera voči investičným platformám. 21 % respondentov sa v prieskume vyjadrilo, že nedôveruje investičným platformám, ktoré investície sprostredkúvajú. „Aj s touto obavou sa u nás stretávame pomerne často. Aj dnes ľudia viac dôverujú tradičným organizáciám, akými sú napríklad banky. Faktom však je, že nie len že sa tam ich úspory zhodnocujú ďaleko menej, no zároveň sú aj menej v bezpečí. Je utópiou sa domnievať, že napríklad v prípade krachu banky by nám boli vyplatené všetky peniaze, ktoré držíme na bežných účtoch. Investičné online platformy, ako napríklad Fondee, však v prípade svojho vlastného krachu vrátia svojim klientom všetky ich úspory držané na ich investičných profiloch, nakoľko investície klientov sú uložené na oddelených účtoch od účtov majetku Fondee,“ dopĺňa Hlavsa.

Medzi najzastúpenejšie bariéry respondenti v počte 21 % uviedli aj obavu spojenú s tým, že svoje peniaze nebudú mať hneď k dispozícií. Rovnako ako predošlé dve bariéry, je aj táto pomerne neopodstatnená. Moderné online investičné platformy totiž garantujú vrátenie peňazí svojim klientom na bežné účty pomerne skoro. „Vo Fondee sme sa už pri zrode našej spoločnosti zaoberali touto obavou. Preto si naši klienti môžu kedykoľvek požiadať o vyplatenie svojich úspor na ich bežné účty. Celý proces pritom trvá len pár dní. Samozrejmosťou je absencia akýchkoľvek vstupných a výstupných poplatkov,“ uzatvára Hlavsa.

Medzi ďalšie bariéry, už v menšom zastúpení patrí napríklad nedôvera voči finančným poradcom v bankách (13% respondentov), nevôľa platenia poplatkov spojených so správou investičných portfólií (13%), či fakt, že sa k investovaniu Slováci jednoducho nevedia odhodlať a stále ho odkladajú (10%).

Bariéry v investovaníZdroj: Fondee

Značky: