Pred pár dňami sme ich zaznamenali aj u nás v redakcii.

Prichádzajúce hovory pochádzajú z neznámych slovenských čísel (v našom prípade s predvoľbou 0930) a po zodvihnutí sa ozve anglicky hovoriaci muž, ktorý tvrdí, že volá zo spoločnosti Microsoft a informuje, že na počítači volaného bola detekovaná hrozba. Bude sa domáhať toho, aby sa mohol vzdialene pripojiť k počítaču a problém identifikuje a vyrieši. Ide o podvod. Po zablokovaní telefónneho čísla skúšajú telefonovať z ďalších čísel.

Najlepšie ako predísť tejto a podobným hrozbám je nikdy neumožniť prístup do svojho počítača neoverenej osobe. Pokiaľ nemáte istotu, vždy je najlepšie dotyčného odmietnuť a o vzniknutej situácii sa informovať napríklad v spoločnosti Zoomit.

Pokiaľ ste už niekomu takto umožnili prístup do svojho počítača, neváhajte a okamžite na to upozornite overených odborníkov, aby sa zamedzilo prípadným škodám.

Taktika podvodníkov vždy smeruje k tomu, aby človeka vystrašili a dostali ho pod tlak, že pokiaľ rýchlo niečo neurobí (zväčša do 48 hodín), tak skončí zle. Podobne sa takto rozposielajú aj falošné emaily z bánk alebo pošty.

Prvý hovor sme zaznamenali 26. novembra a druhý pokus bol v sobotu 28. novembra 2020, kedy sme už hovor neprijali. Pri prvom telefonáte sa nedôveryhodne vystupujúci muž snažil komunikovať v angličtine. Po jeho predstavení, že volá zo spoločnosti Microsoft sme hovor prerušili.

Zdroj: Zoomit/Touchit

Prečítajte si aj:

Podvody na internete: Pozor na falošné e-maily pod hlavičkou Slovenskej pošty

Značky:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.