Pozor na falošné telefonáty z Microsoftu

12

Pred pár dňami sme ich zaznamenali aj u nás v redakcii.

Prichádzajúce hovory pochádzajú z neznámych slovenských čísel (v našom prípade s predvoľbou 0930) a po zodvihnutí sa ozve anglicky hovoriaci muž, ktorý tvrdí, že volá zo spoločnosti Microsoft a informuje, že na počítači volaného bola detekovaná hrozba. Bude sa domáhať toho, aby sa mohol vzdialene pripojiť k počítaču a problém identifikuje a vyrieši. Ide o podvod. Po zablokovaní telefónneho čísla skúšajú telefonovať z ďalších čísel.

Najlepšie ako predísť tejto a podobným hrozbám je nikdy neumožniť prístup do svojho počítača neoverenej osobe. Pokiaľ nemáte istotu, vždy je najlepšie dotyčného odmietnuť a o vzniknutej situácii sa informovať napríklad v spoločnosti Zoomit.

Pokiaľ ste už niekomu takto umožnili prístup do svojho počítača, neváhajte a okamžite na to upozornite overených odborníkov, aby sa zamedzilo prípadným škodám.

Taktika podvodníkov vždy smeruje k tomu, aby človeka vystrašili a dostali ho pod tlak, že pokiaľ rýchlo niečo neurobí (zväčša do 48 hodín), tak skončí zle. Podobne sa takto rozposielajú aj falošné emaily z bánk alebo pošty.

Prvý hovor sme zaznamenali 26. novembra a druhý pokus bol v sobotu 28. novembra 2020, kedy sme už hovor neprijali. Pri prvom telefonáte sa nedôveryhodne vystupujúci muž snažil komunikovať v angličtine. Po jeho predstavení, že volá zo spoločnosti Microsoft sme hovor prerušili.

Zdroj: Zoomit/Touchit

Prečítajte si aj:

Podvody na internete: Pozor na falošné e-maily pod hlavičkou Slovenskej pošty

Značky:

O autorovi

Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web. Zaujímam sa o smartfóny, aplikácie, gadgety, nositeľnú elektroniku a technologické vízie. Medzi moje najobľúbenejšie voľnočasové aktivity patrí šport, hudba a moje štyri dcéry.

12 komentárov

 1. Mne volali uz x-krat. 3x som s nimi po hodine telefonoval, aby som ich zabavil 🙂 . Mali pristup do virtualky :). Ked uz chceli cislo kreditky, tak som ich aspon vyhresil, preco si nehladaju normalnu robotu.

 2. 28.11.2020: +421 976 160 738; +421 983 376 022;
  30.11.2020: +421 926 831 824; +421 957 349 527
  Vždy sa predstavila ako Jane. Keď som to prvýkrát zdvihla a hovorila mi, že je problém s mojim počítačom, spýtala som sa jej, že s ktorým počítačom. A ona to zložila sama. 😀

 3. Jaroslav Cabadaj on

  Mne volali minuly tyzden. Hned 3-krat v jeden den. Vedel som o co ide, tak som ich trocha natahoval. Vravel som, ze mam Mac Book s Windows 95. To akosi nevedeli pochopit, podavali si ma asi traja. Ale stale nechapali, ze si robim srandu, tak som povedal, ze hovor je nahravany a posielam to policii. Potom volala zena, tej som povedal, ze mam 40 rocny pocitac, co tiez velmi nechapala. Chcela vediet, aky pouzivam browser, tak ja, ze nemam browser. Ze ci nemam aspon laptop, ze nie, tak telefon, to som tiez povedal, ze nie. Ze byvam v jaskyni a ze na SVK nemame elektrinu. Poslednej som povedal, ze nemam PC, ani laptop, a chcel som povedat, ze telefon mam Nokia 3310, ale to uz polozila.

  Inac by ma zaujimala uspesnost tohto podvodu. Kolko je na SVK ludi, co vedia tak dobre po anglicky (indicka anglictina), ktori su navyse aj pocitacovo zdatni, aby spravili to, co od nich chcu a nedoslo im, ze je to podvod?

 4. To je až neuveriteľné koľko majú čísiel, Mne dnes volali od rána 5x z toho 3x zo Slovenska a 2x z Nemecka a ani jedno číslo spomenuté na tomto fóre ešte nebolo. Asi škoda ich uvádzať pretože zablokujete jedno a volajú z iného. Zo Slovenských čísel majú volajúci podľa mňa Vietnamský prízvuk a z Nemeckých jednoznačne Indický. To si človek ovládajúci čo i len trošku angličtinu nemôže pomýliť.

Pridaj komentár