Procesory Intel obsahujú chybu. Odstrániť sa ale nedá

4

Riešenie, ktoré je nateraz naozaj bezpečné, vás príliš nepoteší.

Chyba, o ktorej informuje web Positive Technologies, totiž ovplyvňuje celé generácie procesorov Intel. Hovorí sa, že chybou sú postihnuté procesory spätne za posledných rokov. Ide o chybu v ROM, teda pamäti, ktorá sa nedá prepísať. Oprava firmvérom teda nie je možná, je možné jej zneužitie podstatne sťažiť. To by mohlo nakoniec znamenať aj dopad na výkon CPU. Našťastie majú dnes tak vysoký výkon, že postrehnúť zmeny je prakticky nemožné.

Chyba sa týka technológie Converged Security and Management Engine na zabezpečenie komunikácie medzi CPU a BIOSom a je nosnou súčasťou na využitie šifrovacích technológií v operačnom systéme. Rozpoznanie chyby resp. napadnutie dátového toku procesu sa nedá realizovať cez operačný systém. Ide o záležitosť na hardvérovej úrovni a tak si nikto nemôže byť istý, či je šifrovanie v systéme skompromitované alebo nie.

Na stránke Intelu si môžete stiahnuť utilitu, ktorá preverí, či je váš počítač touto chybou postihnutý. V našom prípade sme z tohto nástroja získali nasledovné dáta:

CSME intel error tool

Ako vidno, aj niektoré CPU z desiatej generácie Intel Core sú chybou zasiahnuté, hoci správy hovoria o tom, že práve táto generácia by mala byť imúnna. Takže riešenie kúpiť počítač s iným CPU asi nebude, to čo si pod slovom riešenie všetci predstavujeme.

Zdroj: Positive Technologies

Prečítajte si aj:

Intel ukázal ďalšiu generáciu mobilných procesorov: Tiger Lake príde na trh tento rok

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

4 komentáre

  1. Prosím redakciu/admina o zmazanie tohto komentára a komentárov z 20:28 a 20:30.
    Ďakujem

    PS: A pomohlo by, ak by komentár, ktorý čaká na schválenie bol viditeľný aspoň pre človeka, ktorý ho poslal 🙂

Pridaj komentár