Riešenie, ktoré je nateraz naozaj bezpečné, vás príliš nepoteší.

Chyba, o ktorej informuje web Positive Technologies, totiž ovplyvňuje celé generácie procesorov Intel. Hovorí sa, že chybou sú postihnuté procesory spätne za posledných rokov. Ide o chybu v ROM, teda pamäti, ktorá sa nedá prepísať. Oprava firmvérom teda nie je možná, je možné jej zneužitie podstatne sťažiť. To by mohlo nakoniec znamenať aj dopad na výkon CPU. Našťastie majú dnes tak vysoký výkon, že postrehnúť zmeny je prakticky nemožné.

Chyba sa týka technológie Converged Security and Management Engine na zabezpečenie komunikácie medzi CPU a BIOSom a je nosnou súčasťou na využitie šifrovacích technológií v operačnom systéme. Rozpoznanie chyby resp. napadnutie dátového toku procesu sa nedá realizovať cez operačný systém. Ide o záležitosť na hardvérovej úrovni a tak si nikto nemôže byť istý, či je šifrovanie v systéme skompromitované alebo nie.

Na stránke Intelu si môžete stiahnuť utilitu, ktorá preverí, či je váš počítač touto chybou postihnutý. V našom prípade sme z tohto nástroja získali nasledovné dáta:

CSME intel error tool

Ako vidno, aj niektoré CPU z desiatej generácie Intel Core sú chybou zasiahnuté, hoci správy hovoria o tom, že práve táto generácia by mala byť imúnna. Takže riešenie kúpiť počítač s iným CPU asi nebude, to čo si pod slovom riešenie všetci predstavujeme.

Zdroj: Positive Technologies

Prečítajte si aj:

Intel ukázal ďalšiu generáciu mobilných procesorov: Tiger Lake príde na trh tento rok

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.