Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Podľa nezávislej spotrebiteľskej organizácie  Consumer Reports je Toyota Camry najlepším sedanom strednej triedy v USA. Rebríček v tejto kategórii ovládli japonské autá, ktoré obsadili až sedem najvyšších miest.

Consumer Reports každoročne pripravuje zoznamy najlepších automobilov oceňovaných v jednotlivých segmentoch. Ide o renomovanú spotrebiteľskú organizáciu v USA, nezávislú od výrobcov. Všetky testované autá – viac ako 250 ročne – nakupuje z vlastných peňazí, ktoré pochádzajú od predplatiteľov ich webových stránok. Autá sú podrobené sérii testov na kontrolu výkonu a každodennej použiteľnosti. Dôležitou súčasťou testov sú aj skúšky bezpečnostného systému v testovacom centre a výsledky nárazových skúšok. Zohľadňuje sa tiež názor používateľov webových stránok a majiteľov áut, ktorí vypĺňajú dotazníky o spoľahlivosti ich automobilov.

,,S týmito autami majitelia najazdia desaťtisíce kilometrov. Preto dôležitejšie ako prekonávanie časových rekordov je to, ako auto dopadne v testoch z hľadiska komfortu,  bezpečnosti a spotreby paliva,” vyjadril sa  Jake Fisher, vedúci testovania vozidiel z  Consumer Reports.

Japonské autá v týchto rebríčkoch vedú už roky a vyhrávajú stále ďalšie a ďalšie kategórie. Dôkazom sú sedany strednej triedy, kde až sedem z top 10 pozícií obsadili autá z krajiny vychádzajúceho slnka. Víťazom tohtoročného rebríčka sa stala Toyota Camry, ktorá v hybridnej verzii získala až 90 zo 100 možných bodov. Auto získalo maximálnych päť bodov za spotrebu paliva, ako aj za prognózovanú spoľahlivosť a v cestnom teste 89 bodov zo 100 možných. Vysoko hodnotená bola aj verzia so 4-valcovým benzínovým motorom (celkovo 88 bodov a 86 bodov za cestný test),  ktorá v európskej ponuke nie je k dispozícii.

Camry má elegantný dizajn, ale to, čo ju odlišuje od konkurencie, je najmä nízka spotreba paliva, lepšie jazdné vlastnosti a moderné bezpečnostné systémy – môžeme si prečítať v záverečnom hodnotení testov.  Sedan Toyoty si vyslúžil pochvalu aj za komfort pri  ovládaní vozidla, jednoduchú obsluhu a účinné brzdy. „Camry poráža súperov kombináciou efektívnosti, výkonu a spoľahlivosti. Okrem toho má už v základnej verzii kompletnú sadu bezpečnostných systémov a hybridná verzia je ekonomická a má rýchlu akceleráciu,” vyzdvihuje Consumer Reports.

Z celkového hodnotenia získali 80 bodov iba autá s japonským rodokmeňom. Na druhom mieste sa umiestnila Honda Accord (84 bodov) s pochvalou za ovládateľnosť a úsporu paliva.  Rovnaký počet bodov získalo aj Subaru Legacy (modelový rok 2021 a 2022), ďalšie  v zozname  sú Mazda 6 (83 bodov), Honda Clarity a Nissan Altima (po 80 bodov).

Na ďalších pozíciách sa umiestnili sedany kórejských značiek – Kia K5 a Hyundai Sonata, ako aj Volkswagen Passat (tieto tri autá získali po 72 bodov). Rebríček uzatvára  Chevrolet Malibu, ktorý získal sotva 45 bodov a nedostal odporúčanie Consumer Reports.

Značky: