ASUS trafil klinec po hlavičke a vyrobil smartfón s výborným pomerom cena/výkon.

Smartfóny radu ASUS ZenFone sa vždy snažili zaujať pomerom cena/výkon. Prvá generácia týchto telefónov v dobe svojho uvedenia na trh zaujala a s cenovkou okolo 200 eur išlo o atraktívne zariadenie. Prvý ZenFone zvládal dve SIM karty a vzhľadom k cene ponúkal veľmi dobré komponenty. Jediným nedostatkom bola slabšia výdrž batérie.

V prípade ZenFonu 2 sa nebál výrobca nasadiť o trochu vyššiu cenu. Dizajn telefónu však nedosahoval eleganciu priamej konkurencie (aj keď niekomu mohol vyhovovať) a pripomienky sme mali aj k nadstavbe, ktorá zbytočne používateľa zaplavila informáciami a nechcenými predinštalovanými aplikáciami.

ASUS ZenFone 3 si zachováva určité vlastnosti predchodcov, avšak už na prvý pohľad ide o iný telefón.

ZenFone 3 je na pohľad pekný, ale dizajnom neprekvapí. Všimnite si obdĺžnikový tvar snímača odtlačkov prstov

Sklo a kov

ASUS zmenil dizajn telefónu a zmenu si všimnete na prvý pohľad. Z nášho pohľadu výrobcu za tento krok chválime. ZenFone 2 pôsobil už mierne zastaraným dojmom a keď sa začiatkom roka dostala na náš trh jeho Deluxe verzia, rozdiel oproti konkurencii bol výrazný.

ZenFone 3 kombinuje sklo a kov. Výsledok pripomína Samsung Galaxy S6 alebo čiastočne aj Alcatel Idol 4S. K nezakriveným telefónom od Samsungu však má nový ZenFone asi najbližšie. Sklenný chrbát nám nevadí, aj keď je pravda, že sa telefón môže viac šmýkať v ruke. Ide o subjektívne preferencie, prinajhoršom tento problém vyriešite ochranným obalom. Faktom je, že Galaxy S6 sme používali viac ako rok a ani raz nám nepadol z ruky. Problémy sme nemali ani s novým ZenFonom. Sklo na prednej a zadnej strane dopĺňajú kovové bočné rámiky.

Všimnite si malý vzor sústredených kruhov na bočných tlačidlách

Na chrbte nájdete aj vystúpený zadný fotoaparát s bleskom a laserovým zaostrovaním a snímač odtlačkov prstov. Ten je v porovnaní s konkurenciou pretiahnutý. Zväčša sme zvyknutí na štvorcové alebo kruhové čítačky odtlačkov prstov, ZenFone 3 ju má v tvare tenkého obdĺžnika. V praxi sme to však nepociťovali ako negatívum, snímač fungoval spoľahlivo. Trochu sa obávame, či nebude malá šírka čítačky odtlačkov prstov spôsobovať problémy v prípade niektorých ochranných obalov.

Kovový bočný rám neprekvapí. Obsahuje tlačidlo vypínania a tlačidlo na reguláciu hlasitosti na pravej strane. Obe tlačidlá majú vzor sústredených kruhov, ktorým sú špecifické notebooky ZenBook. Rovnaký vzor nájdete aj na chrbte zariadenia a ide o dizajnový prvok, ktorý spája tento telefón s inými Zen produktami od ASUSu. Na ľavej strane sa nachádza hybridný slot na micro SIM kartu a nano SIM / micro SD kartu. Čítate dobre. SIM karta v prvom slote musí mať rozmery micro SIM a v druhom slote môžete použiť nano SIM alebo micro SD kartu.

 

Slot na micro SIM kartu prekvapí

Slot na micro SIM kartu prekvapí

Pokiaľ chcete mať kombináciu SIM karta + pamäťová karta, budete si musieť zaobstarať micro SIM kartu alebo redukciu na ňu. Škoda. Samozrejme, ak sa zaobídete bez micro SD karty, môžete používať v telefóne iba nano SIM kartu, ktorá je umiestnená v druhom slote. A podobne ako konkurenčné telefóny, aj v prípade ZenFonu 3 platí, že hlavná SIM karta je pripojená do 3G / 4G siete a druhá karta komunikuje cez 2G. Nastavenie hlavnej/sekundárnej karty si upravíte softvérovo, netreba vyťahovať šachtu a meniť karty.

Predná strana obsahuje dotykový displej a trojicu systémových dotykových tlačidiel. Tie nie sú podsvietené, čo môže niekomu vadiť. Tento dizajnový prvok sa objavil už aj v predchádzajúcich zariadeniach radu ZenFone a hoci ASUS argumentuje tým, že na tri tlačidlá si jednoducho zvyknete, niektorí používatelia s tým majú problém a omylom stláčajú iné tlačidlá. Faktom je, že zabudovanie systémových tlačidiel priamo do displeja je pre väčšinu používateľov praktickejšie riešenie. Prípadne by pomohlo už spomenuté (chýbajúce) podsvietenie.

Nastavenia dvoch SIM kariet

5,2 a 5,5-palcový displej a nadštandardná výbava strednej triedy

Na ASUS produktoch nám vadí jedna vec. Chaotické značenie, ktorému bežný používateľ často nepochopí. A výsledkom tohto chaotického značenia je fakt, že aj ASUS ZenFone 3 sa predáva v 5,2-palcovom a 5,5-palcovom prevedení pod rovnakým menom. Prvý menovaný model má označenie ZE520KL a mali sme ho k dispozícii na testovanie. 5,5-palcová verzia má označenie ZE552KL. Oba telefóny sa však volajú ASUS ZenFone 3, takže ak si pôjdete do obchodu kúpiť nový ZenFone, pripravte si aj konkrétne označenie modelu.

S výnimkou uhlopriečky sú ostatné parametre rovnaké. Rozlíšenie je Full HD, panel je Super IPS+ a jeho kvalita je veľmi dobrá. ZenFone 3 využíva procesor Qualcomm Snapdragon 625 s ôsmimi jadrami a frekvenciou 2,0 GHz a na našom trhu bude v predaji so 4 GB operačnou pamäťou a 64 GB úložiskom. V tomto smere si ASUS zaslúži pochvalu, kombinácia RAM-ky a úložiska je v tejto cenovej kategórii ešte stále nadštandardom a tromfne aj niektoré súčasné vlajkové lode.

Čo sa procesoru týka, nemáme výhrady. Snapdragon 625 je výborný procesor a pohodlne zvládne všetky aktivity. Od surfovania až po hranie nových hier. Faktom je, že ak nepotrebujete / nechcete najnovší a najvyspelejší fotoaparát súčasnosti alebo extra vlastnosti, či inovácie, vlajkové lode si dnes nemusíte kupovať. Používateľský zážitok, aký ponúka Snapdragon 625, bohato postačuje. Samozrejme, ak ho výrobca nezabije nadstavbou.

ZenFone 3 a testy výkonu

Umiernené ZenUI

Práve nadstavba ZenUI bola terčom kritiky niektorých recenzentov v prípade predchádzajúcej generácie. ZenFone 3 svoj pôvod nezaprie, ale ZenUI 3.0 už pôsobí umiernenejším dojmom. Počas prvej polhodiny po zapnutí telefónu vás síce nadstavba zaplaví viacerými informáciami, ale neskôr sa už výraznejšie nebude pripomínať a po týždňovom používaní možno aj na nadstavbu ako takú zabudnete.

Rozumnejšie pôsobí aj počet predinštalovaných aplikácií. Niežeby nebolo čo vylepšovať, ale oproti predchodcovi badať určité vylepšenie. Mimochodom, ak si chcete vyskúšať rozhranie od ASUSu, nainštalujte si túto aplikáciu. Získate tak veľmi dobrú predstavu o tom, čo čakať od ZenFone 3 z tohto hľadiska. A pri pohľade na hodnotenie aplikácie – 4,7 bodu z piatich z viac ako 830 tisíc hodnotení sa dá predpokladať, že používatelia si túto nadstavbu a jej funkcie obľúbili. Na rozdiel od niektorých recenzentov. Faktom je, že ZenUI prináša výborné možnosti najmä z hľadiska prispôsobenia si telefónu a jeho štýlu. Môžete si dokonca zmeniť aj font písma používateľského rozhrania.

Niektoré zo špecifických vlastností nadstavby

Súčasťou nadstavby sú aj viac či menej užitočné doplnkové funkcie. Aplikácia ASUS Mobile Manager funguje ako hlavné centrum pre optimalizácie výkonu, batérie, či oznámení. Podobnú aplikáciu má aj Huawei vo svojich telefónoch a niektorí ďalší výrobcovia. Jednoduchá správa oznámení a obmedzenie využívania údajov aplikácií je užitočným doplnkom.

Spomeňme takisto režimy Easy, ktorý zjednodušuje rozhranie domovskej obrazovky a Herný režim, ktorý optimalizuje výkon nahrávania a umožňuje nahrávať dianie na obrazovke. Tieto funkcie sme nevyužili.

Screenshoty rozhrania ZenUI 3.0. Obrázok sa otvorí v plnej veľkosti po kliknutí / ťuknutí naň

Fotoaparát aj s optickou stabilizáciou

ASUS vždy prezentuje svoj rad ZenFone ako smartfóny, ktoré sú zamerané na fotografovanie. V prípade ZenFone 3 využil snímač Sony IMX 298 s rozlíšením 16 Mpx. Tento snímač je základom fotoaparátov v telefónoch Huawei Mate 8, OnePlus 3 alebo Alcatel Idol 4S. ASUS však vybavil fotoaparát optickou stabilizáciou a laserovým zaostrovaním a v tomto smere má oproti konkurencii výhodu. Objekt dokáže zaostriť už za 0,03 sekundy.

Dojmy z testovania fotoaparátu v praxi sú veľmi dobré. Telefón dokáže fotiť pekné fotografie v optimálnych svetelných podmienkach a poradí si aj s horším svetlom – aj vďaka optickej stabilizácii. Laserové zaostrovanie funguje dobre a telefón dokáže zachytiť ostrejšie fotografie v porovnaní s priamou konkurenciou. Otestovali sme to na hokeji aj počas fotografovania bicyklistu. Nie vždy vytvoríte perfektne ostré fotografie, ale vo všeobecnosti je výsledok veľmi príjemný.

Nečakajte revolúciu, ale vzhľadom k cene si fotoaparát zaslúži pochvalu. Dvakrát tak drahé vlajkové lode vo všeobecnosti netromfne, ale rozdiely v niektorých situáciách sú malé. A ak je pre vás dôležité nahrávanie videa v 4K, telefón to zvládne pri 30 fps. Aj vtedy využijete optickú stabilizáciu obrazu.

S fotoaparátom v ZenFone 3 sme spokojní. V aktuálnej cenovej kategórii patrí medzi to najlepšie na trhu, konkurencia je však pomerne silná. Bez ohľadu na to, fotoaparát patrí medzi silné stránky nového ZenFonu. Ako je dnes zvykom, telefón ponúka aj manuálny režim fotenia.

Batéria mohla byť väčšia

Pripomienku máme k batérii. Tá má v prípade 5,2-palcovej verzie kapacitu 2650 mAh. Nie je to málo, ale dnes je 3000 mAh pri tejto veľkosti obrazovky štandardom. V závislosti od používania vám síce ZenFone 3 vydrží bez problémov aj deň, ale nároční používatelia budú možnože musieť dobíjať častejšie ako každý večer pred spaním. 5,5-palcový model má 3000 mAh batériu a aj v tomto smere by sme čakali o niečo väčšiu kapacitu. Našťastie, nabíjanie je vďaka technológii Quick Charge rýchle.

Telefón má vo výbave 3,5 mm jack a USB-C port s prenosovými rýchlosťami na úrovni USB 2.0. Za zmienku stojí aj reproduktor, ktorý je pomerne hlasný. Kvalita zvuku je dobrá aj pri vysokých hlasitostiach, ZenFone 3 podporuje Hi-Res audio 192kHz/24-bit.

Aj vďaka šetričom batérie dokáže ZenFone využiť kapacitu na maximum. Bez ohľadu na to, batéria mohla ponúknuť aj väčšiu kapacitu

Verdikt

ASUS vsadil na istotu. ZenFone 3 je výborne navrhnutý telefón. Nemá vyslovené slabiny, snáď s výnimkou menšej kapacity batérie. Ostatné vlastnosti, ako je chrbát zo skla alebo nadstavba ZenUI, sú subjektívne vlastnosti, ktoré môžu niekomu vadiť a niekto iný si kvôli nim telefón obľúbi. So smartfónom sa nám pracovalo pohodlne, aj keď je fakt, že nám pripadal o trochu širší v porovnaní s konkurenčnými telefónmi s rovnakou uhlopriečkou. Ak máte veľké ruky, prekážať vám to nebude.

Objektívne môžeme povedať, že výkon zaradenia a prevádzka je na veľmi dobrej úrovni a fotoaparát je vzhľadom k cene výborný. Do úvahy treba brať aj ju. 369 eur je rozumne postavená cenovka – Idolu 4S sme vyššiu cenu vytýkali, ZenFone 3 ju dokázal správne nastaviť. Faktom je, že v segmente strednej – strednej/vyššej triedy niekedy rozhodujú doslova desiatky eur a ani ZenFone 3 to nemá na trhu jednoduché. Jeho priamym konkurentom je o pár desiatok eur drahší Honor 8 a lákadlom je aj o stovku lacnejší Moto G4 Plus, ktorý má síce horšie parametre (hoc, pre dobrý používateľský zážitok stále postačujúce), ale takisto výborný fotoaparát.

pomer_cena_vykon_touchit_new_nowat

Telefónu ASUS ZenFone 3 udeľujeme TIP REDAKCIE

Páčilo sa nám

  • Pomer cena/výkon
  • Kvalita vyhotovenia
  • 4 GB RAM a 64 GB úložisko
  • Kvalita fotoaparátu, optická stabilizácia a rýchle zaostrovanie
  • Možnosti prispôsobenia rozhrania ZenUI

Nepáčilo sa nám

  • Menšia kapacita batérie
  • Dotykové tlačidlá pod displejom (mohli byť aspoň podsvietené)
  • Ak chcete používať micro SD kartu, potrebujete taktiež micro SIM kartu
  • Predinštalovaných aplikácií mohlo byť menej
  • Jednotný názov pre dva rôzne modely s dvoma veľkosťami uhlopriečky

Cena: 369 eur

Zapožičal: ASUS

Video z predstavenia telefónu:

Tabuľka parametrov:

Model telefónuASUS ZenFone 3 (ZE520KL)
Operačný systémAndroid 6.0 s nadstavbou ZenUI 3.0
Formát SIM kartyDual SIM (micro SIM + nano SIM / micro SD)
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]4 / 64
ProcesorQualcomm Snapdragon 625, osem jadier
Displej, počet fariebSuper IPS+, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]5,2 / 1920 × 1080
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na pamäťovú kartuáno, hybridný
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.2, áno, áno, áno, áno
Podpora sietíGSM / CDMA / HSPA / LTE
Fotoaparát / video16 MPx, f/2,0, OIS, 4K (30 fps)
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 2650 mAh
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]výrobca neudáva
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]147 × 74 × 7,7 / 144
ZapožičalASUS
Cena [EUR s DPH]369 eur

Kompletné špecifikácie na webe výrobcu

Prečítajte si aj:

VIDEO TOUCHIT: ASUS ZenFone 3 a ZenBook 3 sú na Slovensku (doplnené o video)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit