Galaxy S6 je smartfón, do ktorého Samsung vkladá veľa nádejí. Používali sme ho 10 dní ako hlavný telefón a prinášame skúsenosti z jeho testovania.
Samsung urobil po technickej stránke všetko pre to, aby Galaxy S6 uspel. Hlavné výhrady voči predchádzajúcom vlajkovým lodiam sú odstránené. Novinka prichádza v modernej a obľúbenej kombinácii sklo a kov, pričom sklo je v odolnom vyhotovení Corning Gorilla Glass 4 na prednej i zadnej strane telefónu. Minulosťou je plastový vzhľad vlajkovej lode, čo mnoho používateľov odrádzalo.
Predstavovacie touchIT video telefónu Samsung Galaxy S6 po jeho príchode na Slovensko
Hlavné zbrane Galaxy S6
Dizajn Galaxy S6 je zo všetkých Samsung telefónov zatiaľ najlepší, čo je viditeľné na prvý pohľad. Avšak ani konkurencia nespí a zašla veľký kus cesty. Galaxy S6 má zaoblené hrany, použité sú kvalitné materiály a mobil je precízne vyhotovený. Daň za elegantný dizajn tu, samozrejme, je – batéria nie je používateľsky vyberateľná, neexistuje šachta pre microSD kartu a telefón nemá garantovanú odolnosť voči vode, ako to bolo v prípade modelu Galaxy S5.
Výrobca vychádza z toho, že batéria sa v skutočnosti príliš často na smartfóne nemení a pamäťovej kapacity je v telefóne dosť. Vynechal napr. edíciu so 16 GB (chválime) a začína rovno pri 32 GB a smeruje až do 128 GB. Pritom je to pamäť nového typu, výrazne rýchlejšia. Samsung je jeden z hlavných výrobcov polovodičov na svete, takže si môže dovoliť vyrobiť aj inovatívne komponenty. RAM má kapacitu 3 GB. Na vrchnej strane sa nachádza aj infračervený port, pomocou ktorého sa dá ovládať napr. televízor alebo DVD prehrávač.
Ďalšie vylepšenie je v displeji, ktorý je väčší a má vyššie rozlíšenie ako jeho hlavný konkurent – Apple iPhone 6. Konkrétne, Galaxy S6 má uhlopriečku 5,1 palca a rozlíšenie 2560 × 1440 bodov. Oceňujeme, že na priamom slnečnom svetle sa farby prepnú do intenzívneho režimu, kedy už nejde o vernosť farieb, ale skôr o to, aby bolo možné dobre vidieť údaje na telefóne. V praxi to funguje výborne. Aj pri silnom slnku vidíte, kto vám volá a prečítate si SMS správy.
Ďalšia vec, na ktorej Samsung zapracoval je batéria a jej vlastnosti. Tá má kapacitu 2550 mAh, čo nie je nič neobvyklé. Telefón s ňou vydrží pri bežnom používaní fungovať viac ako deň. Stratégia Samsungu je však iná – vychádza z toho, že počas dňa sa vždy nájdete chvíľka, kedy sa smartfón dá nabiť a túto chvíľku treba využiť. Preto s originálnou nabíjačkou naozaj funguje to, čo výrobca sľubuje – za 10 minút nabíjania získate 4 hodiny (normálnej) prevádzky telefónu na batériu. Telefón tiež šikovne oznamuje, koľko bude trvať kompletné dobitie. Táto funkcia je zabudovaná priamo v operačnom systéme Android 5.0 Lollipop.
Súčasťou Galaxy S6 je taktiež integrovaný systém na bezdrôtové nabíjanie. Nič nepotrebujete dokupovať a ak máte bezdrôtovú nabíjačku (aj od konkurencie), môžete ju použiť. Samsung však spoločne s telefónom predstavil dizajnovo efektnú a super tenkú bezdrôtovú nabíjačku. Dajte si však pozor – pri bezdrôtovom nabíjaní určite neplatí, že 10 minút nabíjania vám poskytne minimálne ďalšie 4 hodiny prevádzky. To je len v prípade nabíjania s originálnou nabíjačkou so zvýšeným prúdovým odberom.
Výsledky testov v programe AnTuTu
Samsung výrazne zlepšil fotoaparát a jeho kameru aj objektív. Fotoaparát je úplne nového typu, snímač vzadu má rozlíšenie 16 MPx. Podstatná je jeho svetelnosť – F1.9. To znamená, že fotky sú detailnejšie a lepšie, aj keď je málo svetla. Skúšali sme fotiť v noci, za šera a výsledky boli celkom dobré. Pri dennom svetle sú fotografie kvalitné, ale to platí pre väčšinu smartfónov. Galaxy S6 chválime, pretože poskytuje veľmi dobré detaily aj v presvetlených častiach obrazu. Pri finálnej úprave fotografií v počítači sme najčastejšie opravovali nastavenie bielej. Tá bola obyčajne posunutá v smere do žlta, ale napr. v programe Zoner Photo Studio 17 to opravíte na jeden klik. Predná kamera má rozlíšenie 5 MPx a rovnakú svetelnosť F1.9. Skúšali sme selfie fotky a vyzerajú dobre. Fotoaparát sa aktivuje dvojitým stlačením tlačidla Home, čo je návykové a veľmi rýchle.
Pozrite si príklad fotografie zo Samsung Galasy S6 z bratislavského maratónu.
Video: ako sa fotografuje s Galaxy S6
Prvé skúsenosti z používania
Samsung Galaxy S6 je jednoznačne veľmi podarený telefón, ktorý sa prejavuje ihneď svojim dizajnom. Keďže zhora aj zdola je sklo, má tendenciu šmýkať sa na šikmých povrchoch. Pri jeho ukladaní na stôl si preto dávajte pozor. Raz nám telefón počas testovania spadol zo stola na laminátovú podlahu, ale nenašli sme žiadne stopy jeho poškodenia. Zdá sa, že sklo je naozaj odolné. Horšie by to bolo s pádom na keramickú podlahu alebo kamienky. Upozorňujeme preto na originálne kryty od výrobcu. Tie sú vyhotovené tak, že nepokazia dizajn telefónu a s telefónom sa pracuje lepšie a bezpečnejšie.
Samsung Galaxy S6 a S6 edge je dostupný vo viacerých farebných vyhotoveniach
Ak telefón zaťažíte, napr. neustálou emailovou komunikáciou a používaním sociálnych sietí alebo hraním hier, pocítite v jeho zadnej časti zahriatie. To sa prejaví aj počas nabíjania. Robia to však takmer všetky smartfóny orientované na dizajn 🙂 V chladnejších dňoch bol tento „efekt“ celkom príjemný, uvidíme, ako to bude v lete.
Bezdrôtové napájanie sme si vyskúšali a funguje výborne. Bude však potrebné, aby boli kaviarne či obchodné centrá vybavené potrebnými nabíjačkami. Až potom bude vízia Samsungu – nabite si telefón pri každej možnej príležitosti, dávať zmysel.
Pozrite si video ako je to s HDR fotografovaním a pamäťou
SIM karta je v nano formáte a na jej vyberanie potrebujete príslušný nástroj alebo špendlík. Na zadnej strane telefónu nájdete aj snímač tepu srdca, ktorý je spojený s aplikáciou S Health. Tú celkom často používame pri monitorovaní zdravia, hlavne na sledovanie počtu krokov je to veľmi dobré riešenie. Galaxy S6 priamo spolupracujú aj s nositeľnými zariadeniami, skúšali sme s nimi hodinky Gear S. Rovnako viete cez Galaxy S6 ovládať aj Samsung televízory z modelového radu 2015 cez Bluetooth pripojenie.
S Health na monitorovanie zdravia používateľa je mimochodom jedna z mála aplikácií, ktorú nájdete nainštalovanú hneď po vybalení telefónu. V prípade S6 výrobca nepostupoval tak ako v minulosti a nezahltí vás množstvom predinštalovaných aplikácií. Vyhovuje nám to, nepotrebné aplikácie zaberali zbytočné miesto a z pohľadu používateľa mohli pôsobiť chaoticky. V prípade S6 už nie je systém zaprataný aplikáciami a zo Samsung obchodu si stiahnete len to, čo potrebujete. Niektoré nainštalované Samsung aplikácie sa dajú v nastavení zakázať.
Galaxy S6 chválime za zabudovaný snímač odtlačku prsta. Ten je podstatným spôsobom vynovený, nemusíte už po ňom prechádzať prstom ako pri Galaxy S5. Teraz stačí iba priložiť prst k snímaču. Funguje to dobre aj pri šoférovaní, keď dávate prst na snímač v rôznych uhloch. Telefón sa dá zapnúť aj odblokovať naraz – stačí, ak držíte potlačené tlačidlo Home. Je to najrýchlejší spôsob, ako sa dostanete do mobilu a to aj s autorizáciou.
Ešte pripomeňme, že Samsung pripravuje na leto službu Samsung Pay, pri ktorej zaplatíte mobilom. Stane sa tak najskôr v USA a v Južnej Kórei. Práve tu sa odtlačok prsta bude využívať ako autorizačný prvok.
Pozrite si video, kde sa dozviete ako je to s cenami Galaxy S6 a Galaxy S6 edge v rôznych pamäťových vyhotoveniach
Tak ako? Samsung Galaxy S6 alebo Apple iPhone 6?
Toto bude určite najčastejšia otázka, ktorá bude sprevádzať príchod Galaxy S6 na trh. Na Slovensku sa tak stane 17. apríla. Po stránke hardvérovej, ale i po stránke ceny, sú oba produkty porovnateľné. Takisto dizajn je v oboch prípadoch luxusný. S6 má lepší displej, vo všeobecnosti viac pamäti, navyše snímač tepu srdca a bezdrôtové nabíjanie priamo v dodávke. Na strane iPhone 6 však stojí ucelený ekosystém firmy Apple. Môžete teda veľmi dobre spolupracovať medzi iPhonom, iPadom a počítačmi s OS X. Toto v prípade Android/Windows systému tak jednoducho a bez nastavovania určite neurobíte. Android a iOS sú odlišné operačné systémy. Prvý je viac o prispôsobení podľa seba, voľnosti, druhý zase o jednoduchosti použitia a takmer istote, že stiahnuté aplikácie budú fungovať a operačný systém sa bude dať ihneď aktualizovať.
Galaxy S6 je zaujímavý tým, že ide o zbrusu nový smartfón. Má najmodernejšiu výbavu a existuje vo viacerých farbách. Nemožno zabúdať ani na dizajnovú lahôdku Galaxy S6 edge, ktorej sa budeme takisto venovať v nasledujúcej recenzii. Problémom pri Galaxy S6 je chýbajúca exkluzívna funkcia, bez ktorej by ste si už nedokázali predstaviť svoj život 🙂 Možno zmeníme názor, keď si v praxi vyskúšame Galaxy S6 edge. Ten má farebné zobrazovanie prichádzajúcich hovorov od pätice prioritných kontaktov v prípade, že položíte pri schôdzke telefón na stôl displejom dole.
Uvidíme, ako Apple a Samsung rozbehnú platbu mobilom a hodinkami aj v Európe. To by mohol byť jeden z rozhodujúcich faktorov. Ak Apple dodrží svoj tradičný plán, predstavenia nového iPhonu sa dočkáme niekedy v septembri tohto roka. Vtedy pravdepodobne Samsung ukáže svoj ďalší smartfón na výstave IFA v Berlíne. Našim favoritom je zatiaľ Galaxy S6 hlavne kvôli rýchlemu nabíjaniu batérie, kvalite displeja a celkovej rýchlosti práce. A začíname s testovaním smartfónu Galaxy S6 edge. Zostaňte s nami.
Samsung Galaxy S6 prichádza dobre pripravený na boj o najlepší smartfón na najbližších 6 mesiacov. Vo výbave je modul na bezdrôtové nabíjanie, infračervený port ale aj kvalitný fotoaparát. Rýchlo sa nabije a vynikajúco fotí aj pri slabej úrovni svetla. Hardvérová výbava ho katapultuje do sféry najlepšie vybaveného telefónu súčasnosti. Voči Galaxy S5 však chýba port na microSD kartu, nie je to telefón odolný proti vode a batéria sa nedá používateľsky vymeniť. Na Slovensko prichádza 17. apríla a zatiaľ v bielej a čiernej farbe.
- Dizajn a vyhotovenie
- Kvalita fotografovania
- Cena
- Doplnková výbava