Android 8.0 poteší, veľkosť batérie vyvoláva otázky

Sony Xperia XZ1 je prvý telefón a zároveň aj prvá vlajková loď, ktorá sa dostala na trh s predinštalovaným systémom Android 8.0. V tomto smere treba Sony pochváliť za rýchlosť. Uviesť na trh telefón 10 dní po sprístupnení verejnej verzie nového Androidu nie je jednoduchá úloha, čo potvrdzuje aj fakt, že konkurenčný LG V30, ktorý bol predstavený v ten istý deň, bude mať v základnej výbave Android 7.1.

Predstaviť telefón s najnovším Androidom samozrejme nie je nič zložité, ak ho výrobca dodá do predajní až o mesiac či dva. Sony však začalo na vybraných trhoch predávať novú Xperiu už týždeň po predstavení a my sme tento telefón dostali na testovanie priamo v Berlíne. 10 dní po sprístupnení nového Androidu Googlom sme tak mali v ruke zariadenie tretej strany s Androidom 8.0. Za to si Sony naozaj zaslúži palec hore.

Xperia XZ1 má v základnej výbave Android 8.0. To si zaslúži pochvalu

Novinkám v systéme Android 8.0 sa budeme podrobnejšie venovať v samostatnom článku. Lákadlom je funkcia obraz v obraze, tá však aktuálne funguje trochu chaoticky a bez úpravy skrytých nastavení neprináša taký prínos, ako sme čakali. Z praktického hľadiska sme však počas používania Xperie XZ1 najviac ocenili pokročilejšie možnosti nastavenia aplikácií, ako je povolenie alebo zakázanie aktivity jednotlivých aplikácií na pozadí, čo môže pomôcť v efektívnejšom využívaní batérie. Práve toto je vzhľadom na kapacitu batérie kľúčová vlastnosť. Máme však pocit, že Sony veľmi dobre optimalizovalo systém z hľadiska spotreby batérie.

XZ1 v sebe ukrýva 2700 mAh akumulátor. Je to menej ako pred rokom a je to menej aj v porovnaní s konkurenciou. Počas reálneho používania sme však nedostatkom šťavy netrpeli a telefón bez problémov zvládol štandardný deň používania od rána do večera, ktorý zahŕňal približne 3 hodiny zapnutého displeja, surfovanie po internete, hranie hier a sociálne siete. V teste aplikácie PCMark dosiahla Xperia XZ1 pri strednom nastavení jasu dokonca výdrž na úrovni 8,5 hodiny, čo je o 15 minút viac ako Xperia XZ Premium v rovnakých podmienkach.

Odhad Zostáva treba brať spočiatku s rezervou. Po mesiaci používania si však telefón vycvičíte a už bude vedieť lepšie odhadnúť reálnu zostávajúcu výdrž na základe vášho bežného používania

Hoci výdrž batérie pri pohľade na papierovú kapacitu vyvoláva otázky, počas reálneho používania sa naše obavy nepotvrdili. To nič nemení na fakte, že počas dní, kedy budete telefón vyťažovať výrazne viac, ako je obvyklé, sa bez powerbanky nezaobídete a vtedy nepomôže ani režim predĺženej výdrže STAMINA, ktorý dokáže vyťažiť z batérie maximum.

Je jasné, že bez powerbanky sa v podobných situáciách obvykle nezaobídete ani v prípade smartfónov s 3000 – 3300 mAh batériou, avšak 10% extra kapacity batérie dokáže v niektorých situáciach naozaj pomôcť. Do úvahy treba brať aj používanie aplikácií, ktoré môžu výraznejšie spotrebovávať energiu, ako sú rôzne monitorovacie a fitness aplikácie alebo prepojenie s hodinkami Android Wear. Asi nie je náhoda, že Sony do Xperie XZ1 nepredinštalovalo svoju fitness aplikáciu Lifelog, práve za účelom zvýšenia výdrže batérie.

Výdrž batérie a s batériou súvisiace technológie a funkcie

Recenzia je rozdelená do šiestich častí:

1. strana: Dizajn a konštrukcia
2. strana: HDR displej a výkon
3. strana: Operačný systém a výdrž batérie
4. strana: Xperia Asistent a ďalšie extra funkcie
5. strana: Fotoaparát a ukážkové fotografie
6. strana: Verdikt a technické parametre

1 2 3 4 5 6

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.