Recenzia a video Sony Xperia XZ1: Prvá vlajková loď s Androidom 8.0 (doplnené)

10

Dizajn s kozmetickými zmenami, perfektná ergonómia a hranie sa so spomaleným videom či tvorbou 3D modelov.

Pozrite si prvé dojmy z telefónu Xperia XZ1, ktoré sme natočili v Berlíne, ešte pred začatím testovania

Sony predstavilo v Berlíne na výstave IFA svoju novú vlajkovú loď. Nazýva sa Sony Xperia XZ1 a na prvý pohľad nepúta extra pozornosť. Pôsobí totiž ako zmenšený model 5,5-palcového prémiového smartfónu Sony Xperia XZ Premium. XZ1 však skrýva viac zmien a noviniek, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, čo potvrdilo aj naše podrobné testovanie. Xperiu XZ1 sme začali používať už v Berlíne a po viac ako týždni testovania sme s novinkou detailne zoznámení.

Xperia XZ1 je praktický telefón, ktorý dobre padne do ruky

Predná strana pôvod nezaprie

Nová Xperia svoj pôvod nezaprie. Pri pohľade na prednú stranu si všimnete pomerne výrazný horný a spodný rámik, ktoré sú väčšie, ako je dnes v móde. Sony si ide svojou cestou, čo chválime – na druhej strane sa tešíme, keď výrobca príde s oživením prednej strany. Stále teda platí, že Xperia delí používateľov do dvoch skupín a buď si na čelo a bradu tohto telefónu zvyknete alebo dizajn odmietnete a v takom prípade asi nemá zmysel pokračovať v čítaní recenzie. Jedine, že by vás zaujímali ďalšie aspekty telefónu.

Predná strana má vo výbave stereo reproduktory, ktoré sú hlasitosťou a kvalitou reprodukcie prakticky totožné s tými, ktoré ponúka Xperia XZ Premium. V porovnaní s konkurenciou to znamená, že Xperia XZ1 patrí medzi najlepšie telefóny na trhu, čo sa reprodukcie zvuku týka, avšak za absolútnu špičku v tomto smere stále považujeme HTC U11 a Huawei Mate 9 / Huawei P10 Plus, ktoré dokážu reprodukovať ešte hlasnejší zvuk a to pri zachovaní výbornej kvality. Ak berieme do úvahy iba veľkosť obrazovky do 5,2 palcov, Xperia XZ1 je lídrom. Predný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx.

Predná strana veľa zmien neprináša, na bokoch si však všimnete niečo nové

Aj XZ1 obsahuje malé bočné rámiky, ktoré v prípade série XA1 už nenájdete. Dôvodom bočných rámikov je snímač odtlačkov prstov, ktorý je opäť zabudovaný v tlačidle napájania. Funguje rýchlo a spoľahlivo, neúspešných pokusov o odomknutie bolo minimum a aj to iba v prípade, že sme mali mokrý alebo vlhký prst. Xperia XZ1 spoľahlivejšie rozpoznávala aj náš prostredník, s ktorým mala Xperia XZ Premium občasné problémy. Ťažko povedať, či je to dané samotným snímačom odtlačkov prstov alebo iným držaním telefónu a s tým súvisiacim dopadom prsta na čítačku odtlačkov.

V súvislosti so snímačom odtlačkov prstov – Sony na výstave IFA predstavilo aj model Xperia XA1 Plus, ktorý si zachováva bezrámikový dizajn z oboch bokov, avšak ide o prvý model radu XA1 so senzorom odtlačkov prstov. Počas nášho rozhovoru s dizajnérom spoločnosti Sony sme sa preto spýtali, prečo Xperia XA1 nemá bočné rámiky, aj keď má senzor odtlačkov prstov a či sa to nedalo dosiahnuť aj v prípade Xperie XZ1. Podľa jeho slov to nebolo možné, nakoľko v prípade modelu Xperia XA1 dokázali potrebnú elektroniku umiestniť inde. Pri Xperii XZ1 však potrebovali bočné rámiky, aby dokázali do telefónu vtesnať všetky žiadané komponenty. Dodajme, že XZ1 má pokročilejšiu výbavu ako model XA1 Plus, ktorý je aj rozmerovo väčší a patrí do segmentu strednej triedy.

Snímač odtlačkov prstov je už štandardne umiestnený v tlačidle napájania

Dizajn zadnej strany s väčšími zmenami, ako sa na prvý pohľad zdá

Predná strana prakticky bez zmien, štandardne zaoblené bočné hrany a chrbát, ktorému dominuje nápis XPERIA. Nová XZ1 však prináša viacero zmien, ako sa na prvý pohľad zdá. V prvom rade, horná a spodná hrania už nie je dokonale rovná. Je trochu zaoblená, takže telefón už nebude sám o sebe stáť na rovnej ploche. Treba ho niečim podoprieť. Spodná hrana obsahuje USB-C konektor, na hornej je umiestnený 3,5 mm jack. Niekomu by možno viac vyhovovalo umiestnenie jacku na spodnú hranu.

Bočné hrany neprekvapia umiestnením šachty na microSD kartu a nano SIM kartu vľavo a tlačidiel hlasitosti, napájania a hardvérovej spúšte vpravo. Novinkou je, že tvoria jeden celok s kovovým chrbtom a sú teda taktiež z kovu. Kvôli tomu si môžete po bokoch všimnúť aj čiary antén. Bez ohľadu na materiál a spracovanie bočných hrán, Xperia si stále zachováva špičkovú ergonómiu a práve 5,2-palcová veľkosť telefónu bude pre väčšinu používateľov ideálna. Podobne ako XZ pred rokom, aj XZ1-ka nám doslova prirástla k ruke. Telefón sa nám výborne používal a držal v dlani.

Chrbát zariadenia prináša niekoľko noviniek. Stále sa však ľahko upacká 

V prípade 5,5-palcovej Xperie XZ Premium sme si museli nejaký čas zvykať na trochu väčšiu šírku a hrúbku, ale 5,2-palcová Xperia má jednoducho perfektnú ergonómiu tela, ktorá sa prejavuje od prvej sekundy používania. A to aj napriek tomu, že v porovnaní s XZ Premium je rozdiel v šírke iba 3,6 mm a v hrúbke 0,5 mm. V tomto smere musíme Sony pochváliť. Hoci by niekto nazval dizajn Xperií ako zastaraný, ergonómia je výborná – za predpokladu, že vám nebude vadiť, že rohy telefónu nie sú zaoblené a v závislosti od štýlu držania Xperie môžu mierne tlačiť.

Na zadnej strane telefónu nájdete aj mierne vystupujúci 19 Mpx fotoaparát Motion Eye. Ak sa nemýlime, je to prvýkrát, čo má Xperia takto vystúpený fotoaparát. Vedľa neho je štandardná výbava, ktorú tvorí senzor pre laserové zaostrovanie, RGBC-IR senzor a blesk. Novinkou je umiestnenie NFC čipu hneď vedľa týchto senzorov. Tento krok chválime, ide o praktickejšie riešenie v porovnaní s predchádzajúcim umiestnením v strede zadnej strany.

19 Mpx fotoaparát Motion Eye mierne vystupuje zo zadnej strany

Recenzia je rozdelená do šiestich častí:

1. strana: Dizajn a konštrukcia
2. strana: HDR displej a výkon
3. strana: Operačný systém a výdrž batérie
4. strana: Xperia Asistent a ďalšie extra funkcie
5. strana: Fotoaparát a ukážkové fotografie
6. strana: Verdikt a technické parametre

1 2 3 4 5 6

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie, hry a konzoly pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa špecializujem na operačné systémy, zaujímavé služby, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006.

10 komentárov

  1. Pingback: Sony predstavuje na Slovensku modely Xperia XZ1 a XZ1 Compact | TOUCHIT

  2. Pingback: VIDEO TOUCHIT: Otvárame škatuľu s telefónom Sony Xperia XZ1 | TOUCHIT

  3. Pingback: VIDEO TOUCHIT Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact: Moderné technológie v tele s tradičným dizajnom | TOUCHIT

  4. Pingback: VIDEO TOUCHIT: Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact na výstave IFA | TOUCHIT

  5. Pingback: Telekom spustil predobjednávky na Sony Xperia XZ1 Compact. Rozdáva bezdrôtové slúchadlá zadarmo | TOUCHIT

  6. Pingback: Recenzia Sony Xperia XZ1 Compact: Drobec, vytrvalec | TOUCHIT

  7. Pingback: Netflix podporuje režim obraz v obraze. Iba v Androide 8.1 | TOUCHIT

Pridaj komentár