Do predstavenia je ešte ďaleko, ale rôzne informácie sa už šíria.

Séria Samsung Galaxy S24 bude bezpochyby patriť medzi najočakávanejšie telefóny budúceho roka. Hoci do jej predstavenia chýba ešte asi trištvrte roka, rôzne zákulisné informácie o tomto modelovom rade sa už objavujú. Všetky zhrnul portál AndroidAuthority.com a my sme ich pár postrehmi doplnili.

S istotou hraničiacou s pravdepodobnosťou sa dá povedať, že Galaxy S24 budúci rok príde a ponesie tento názov. Veď Samsung nové telefóny z tohto radu každoročne predstavuje už 13 rokov a nie je dôvod, prečo by sa to malo zmeniť. Čo sa týka názvu, k výraznejšej zmene došlo v roku 2020, keď číslovanie skočilo z S10 hneď na S20, aby sa názov zhodoval s daným rokom.

Ďalšia zmena potom nastala vlani, keď najvyšší model Ultra dostal vstavané dotykové pero a fakticky sa tak s ročnou prestávkou stal pokračovateľom radu Galaxy Note, ktorý skončil dvojicou Galaxy Note20/Galaxy Note20 Ultra.

Samsung Galaxy S23Zdroj: TOUCHIT

Kedy sa dočkáme Galaxy S24 ?

Posledné tri série rodiny Galaxy S boli uvedené v januári, alebo vo februári. Konkrétne Galaxy S21 výrobca predstavil 29. januára 2021, Galaxy S22 dňa 25. februára 2022 a Galaxy S23 počas 1. februára tohto roka. Takže niekedy koncom januára až koncom februára to zrejme bude aj budúci rok.

V minulosti spoločnosť Samsung využívala na uvedenie svojich telefónov Galaxy S veľké technologické podujatia, najmä Mobile World Congress. Samsung však od toho upustil a v poslednom čase vytvára vlastné podujatia špeciálne určené na uvedenie telefónu Galaxy S na trh. Očakávame, že urobí to isté aj v roku 2024.

Samsung Galaxy S23, S23+ a S23 UltraZdroj: Samuel Hindy / TOUCHIT

Koľko modelov bude mať nový rad?

Od série Galaxy S20 existujú v každej rodine Galaxy S tri modely: štandardný, variant Plus a mohutný model Ultra. V tomto trende bude podľa všetkého spoločnosť Samsung pokračovať aj v roku 2024. Takmer určite teda budú existovať modely Samsung Galaxy S24, Galaxy S24 Plus a Galaxy S24 Ultra.

Objavili sa síce fámy, že výrobca by mohol model Galaxy S24 Plus vynechať, ale pochádza od pomerne neznámeho zdroja únikov a podľa iných tvrdení zostane „plusko“ zachované. Ak by však Samsung uvažoval o vyradení niektorého z modelov, zrejme by prišlo na rad prvé, keďže jeho predaje bývajú najnižšie. Zatiaľ si však myslíme, že Samsung zostane pri svojom osvedčenom systéme uvádzania troch zariadení aj u Galaxy S24.

Samsung Galaxy S23 a S23+Zdroj: Samuel Hindy / TOUCHIT

Dizajn

Toto bude stručná kapitola. V tomto roku Samsung mierne zmenil vzhľad dvoch základných modelov, ktoré sa hlavne objektívmi ponášajú na Ultru a zmizol tak typický ostrovček z Galaxy S21 a S22.

Naopak, rozdiely medzi S22 Ultra a S23 Ultra boli v dizajne marginálne a budúci rok podľa nás opäť nepríde k zásadným zmenám. Celý modelový rad sa tak bude podobať na rodinu S23.

Samsung Galaxy S23Zdroj: TOUCHIT

Špecifikácie

Tu je základnou otázkou, či v roku 2024 budú mať opäť všetky telefóny na jednotlivých globálnych trhoch procesor Snapdragon od Qualcommu, alebo či sa výrobca po roku vráti v Európe a inde k vlastnému čipsetu Exynos. Treba otvorene povedať, že nevieme a zatiaľ to nie je jasné.

Na jednej strane, Samsung a Qualcomm majú zmluvu, vďaka ktorej sa fáma o návrate Exynosu zdá byť nepravdepodobná. Na strane druhej, vlastné procesory sú pre Samsung výhodnejšie a lacnejšie, čo v kontexte slabších finančných výsledkov posledného obdobia nemusí byť pre výrobcu zanedbateľné. Osobne si však myslíme, že v roku 2024 sa k Exynosu nevráti.

Bohužiaľ, zatiaľ to nevyzerá ani na vyššiu rýchlosť nabíjania, kde Samsung so 45 wattmi (a len 25 wattov u dvoch základných telefónov S23) patrí už pomaly do podpriemeru, s prižmúreným okom ho môžeme označiť za slabší priemer. Rovnako sa asi nezbavíme ani základného 128 GB vnútorného úložiska, ktoré by už v tomto roku pri telefónoch takýchto cenoviek nemalo čo hľadať (pre úplnosť treba dodať, že S23 Ultra začína už na 256 GB).

Ani pri pamäti RAM sa nedajú očakávať zmeny, 8 GB pri základných modeloch sa zrejme nezbavíme a nad 12 GB u tých najdrahších sa nedostaneme.

Samsung Galaxy S23 UltraZdroj: TOUCHIT
Samsung Galaxy S23 Ultra

Fotoaparáty

Najväčšie zmeny, o ktorých sa zatiaľ hovorí, sa týkajú fotoaparátov. Podľa jednej fámy sa zvýši priblíženie súčasného objektívu s 3x zoomom na päťnásobné priblíženie. Druhý teleobjektív by mohol mať namiesto pevnej ohniskovej vzdialenosti s desaťnásobným priblížením takzvaný variabilný zoom, ktorý by umožňoval plynulé bezstratové priblíženie v rozmedzí 5x až 10x. Pre nás, ktorí mobilmi natáčame videá, ide o mokrý sen:-)

Ďalšia variácia tento fámy hovorí, že teleobjektív bude iba jeden s kontinuálnym zoomom v rozmedzí 3x až 10x. Objavil sa aj názor, že maximálny zoom sa zníži na päťnásobné priblíženie, ale to sa nezdá vôbec pravdepodobné.

Čo sa týka snímačov, Ultra si s najväčšou pravdepodobnosťou zachová 200 Mpx. Objektívy a snímače na telefónoch Galaxy S24 a Galaxy S24 Plus by pravdepodobne mali zostať rovnaké, teda hlavný 50 Mpx a trojnásobné priblíženie na teleobjektíve (pochopiteľne, chýbať nebude ani ďalší širokouhlý objektív, to je prakticky samozrejmosť).

Špeciálny silikónový obal aj s držiakom na ruku pre Galaxy S23Zdroj: TOUCHIT.sk

Cena

Aj tu budeme struční, keďže ide len o špekulácie. Zatiaľ čo v Spojených štátoch amerických sa ceny Galaxy S posledné tri roky nezvyšovali, v iných krajinách (vrátane Slovenska) k nárastu došlo. Ceny sa podľa nás zvýšia aj budúci rok a to okolo 50 až 100 eur.

Zdroj: AndroidAuthority.com, vlastné; ilustračné foto

Prečítajte si tiež:

Branislav Caban

Branislav Caban
Okrem technologických tém sa snažím prinášať aj tie so spravodajským nádychom a rôzne zaujímavosti. Moja e-mailová adresa je bcaban@touchit.sk.