Je rozhodne lepší ako prvá verzia Z Fold a je určený aj pre slovenský trh (prvá verzia nebola). Cenovka je však 1999 eur, čo je určite dosť veľa.

Pre koho je teda určený?

No predovšetkým je to telefón, ktorým Samsung jasne ukazuje, že skladacie telefóny sú „jeho oblasť“ a už ju z rúk nepustí. Konkuruje mu momentálne Huawei Mate Xs a Motorola s modelom Razr 5G. Apple sa zatiaľ smerom k skladacím telefónom nevybral a ani to tak nevyzerá. Zrejme nenastal ten správny čas.

Z Fold 2 má v porovnaní s predchodcom oveľa väčšie displeje. Konkrétne predný má 6,2 palcov, je to Super AMOLED s rozlíšením  816 × 2260 pixelov. To je výrazné zlepšenie voči minulosti a umožňuje to najdôležitejšie pre výdrž telefónu na batériu – neotvárať hlavný displej. Vnútorný hlavný displej má 7,6 palcov a plochu až 180,8 cm2. Ten je podstatný na použitie v podobe tabletu, jeho rozlíšenie je 1768 × 2208 pixelov a je to Super AMOLED 2X displej.

Samsung Galaxy Z Fold 2 pri práci s predným displejom

Samsung Galaxy Z Fold 2 pri práci s predným displejom

Kĺb v displeji je obyčajne najväčší problém na skladacích telefónoch a tento typ vyvinuli v Samsungu s využitím skúseností špecialistov, ktorí vyrábajú tyčové vysávače. Kĺb je totiž vždy náchylný na prach a vodu a treba prenikaniu týchto elementov zabrániť. Zabraňuje sa pomocou chĺpkov, aké sú aj na tyčových vysávačoch. Kĺb je vytvorený dobre, pohybom prsta po tejto časti displeja ho cítite ale nevidíte ho.

Na čo je telefónu veľký displej?

Na to, aby ste mali spojenie telefón + tablet v jednom zariadení. V skutočnosti platíte za tú komplexnosť zariadenia – je malý vtedy, keď ho nosíme a veľký vtedy, keď to potrebujete. Dva prístroje dokopy by vás vyšli finančne oveľa menej, ale sú to stále dva samostatné prístroje. Z Fold 2 je len jeden a reálne sa dá dať do vrecka na nohaviciach. Je ale na pomery skutočných smartfónov stále hrubý a ťažký. Má 282 gramov a v najhrubšej časti má 16,8 mm. Keď ho zložíte, vidíte v istej časti medzi polkami displeja medzeru. Toto je podstatný rozdiel v porovnaní s najnovšou generáciou Motorola Razr 5G, kde žiadna medzera nie je a telefón je malý, keďže má podobu V-čka. Jeho rozložený displej je však len polovičný voči Z Fold 2.

Veľký displej je teda v prípade Z Fold 2 príslovečne veľký a dá sa využiť napr. na prácu s dvoma či troma aplikáciami naraz. To je veľká vec a môžete si určiť, že naraz, na jedno stlačenie tlačidla sa otvorí vaša obľúbená kombinácia aplikácií – napr. Google Chrome a Microsoft Outlook. To je príjemné, hlavne na „konzumáciu“ obsahu.

Hlavný displej na Samsung Galaxy Z Fold 2

Hlavný displej na Samsung Galaxy Z Fold 2

Ak by mal byť režim vo veľkej obrazovke na tvorbu obsahu, potom je to niečo iné. Tu už narazíte na to, že je to operačný systém Android 10 (s prísľubom na tri roky aktualizácií) a nie Windows 10. Tvoriť sa teda dá, ale podobne, ako s Android tabletom. Osobne nám na tvorbu obsahu viac vyhovuje Galaxy Note20 Ultra.

Batéria

Áno, tu je 4500 mAh batéria v dvoch moduloch a naozaj v pohode Z Fold 2 vydrží na jeden deň prevádzky. Je to dané aj tým, že bežné veci, ako krátke príspevky na sociálne siete, odpovede na WhatsApp, SMS či telefonáty s prehľadom vybavíte s predným displejom. Batériovo naozaj veľmi dobre. Podobne sú na tom reproduktory, spojenie Samsungu a AKG prináša ovocie v podobe dobrého zvuku (konečne). V dodávke sú aj USB-C slúchadlá od AKG, tiež je tu nabíjačka a kábel USB-C – USB-C.

Predný displej na Samsung Galaxy Z Fold 2

Predný displej na Samsung Galaxy Z Fold 2

Fotoaparáty

No tých je až 5 a najlepšie na celom systéme je možnosť realizácie Selfie záberov výkonnou zadnou kamerou, pričom sa pri fotení stále vidíte. Z hľadiska konštrukcie kĺbu je fajn, že telefón môžete postaviť do L-ka a využiť túto pozíciu ako statív. Tak sa ľahko fotí napr. skupina ľudí a všetci sú na fotke. Novinkou je zarámovanie vo videu, keď sa obraz prispôsobuje tomu, ako sa pred kamerou pohybujete. Ako to naozaj vyzerá, ukazujeme v našom videu.

Fotoaparáty vzadu majú po 12 Megapixelov, je to kombinácia hlavného, ultraširokého a teleobjektívu. K týmto trom objektívom ešte pripočítajte dva 10 Megapixelové kamery. Z Fold 2 celkovo nie je fotomobil, fotí pekne ale rekordér ako je napr. Note20 Ultra to zase nie je.

Ďalšie vlastnosti

Samozrejme, sú tu vlastnosti, ktoré prináša spolupráca Samsungu a iných firiem ako je napr. Microsoft. Teda spojenie telefónu/tabletu na notebooku s operačným systémom Windows. Rovnako prispôsobenie aplikácií od Google pre Z Fold 2 v režime Flex.

Celkové zhodnotenie

Z Fold 2 je momentálne najlepší skladací telefón na svete. Otázka znie, či svet už chce skladacie telefóny. Cena týchto zariadení je zatiaľ príliš vysoko a preto si ho môžu dovoliť len ľudia z vyššími príjmami. Samsung ale vie, že keď doba skladacích telefónov príde, on už bude mať kopu skúseností s ich prevádzkou a bude na čele tejto skupiny telefónov. Jeho výhoda je, že si môže dovoliť experimentovať a niečo vyjde a niečo možno aj nie. Zatiaľ je Z Fold 2 skôr prestížna záležitosť, taká prémiová štýlovka za 2 tisícky. Predáva sa v čiernej a bronzovej farbe.

Porovnajte si cenu vo viacerých e-shopoch:

Prvé skúsenosti s telefónom Samsung Galaxy Z Fold 2

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G: Toto je očakávaný dátum spustenia predaja

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.