Na našom serveri sa budeme venovať aj recenziám odborných kníh. Ak chcete dobre fotografovať, dnes sa to dá aj s mobilným telefónom. Rozhodujúce je totiž vždy oko fotografia, čo, kedy a ako fotiť. Je to to isté, ako keď dáte Petrovi Saganovi bicykel za akciovú cenu zo supermarketu, stále to bude Peter Sagan a asi ho aj tak nepredbehnete ani na tom najdrahšom bicykli. Na druhej strane kvalita fotografickej výbavy sa výrazným spôsobom prejavuje na tom, ako po technickej stránke fotografia vyzerá. Kniha Digitální fotografie 1 od Scotta Kelbyho je tak zameraná predovšetkým na majiteľov zrkadloviek. Autor však všetko vysvetľuje tak , že je takmer jedno, akú značku fotoaparátu používate. V redakcii touchIT pritom fotíme zrkadlovkou Canon EOS 5D Mark III s dobrým objektívom a asi je to vidieť 🙂

DigitalniFotografie
DigitalniFotografie6

V  knihe v podstate nájdete návod na to, ako fotiť fakt ostré a zaujímavé fotografie, čo si na to treba pripraviť a ako zaobchádzať s fotoaparátom. Rozoberá sa fotografovanie kvetín, portrétov osôb, ale i svadby. Na svadbu pozor – ak vás niekto požiada o oficiálne fotenie, myslite na to, že svadba sa nedá nikdy zopakovať a od oficiálneho fotografia všetci očakávajú super fotky. A to nehovoríme o tom, že pritom príde o všetko jedlo a pitie na svadbe, tak si to radšej rozmyslite 🙂

DigitalniFotografie4 DigitalniFotografie3

V  knihe tak nájdete návod na to, ako fotiť nevestu, aj keď možno nie je až taká super krásavica, ale aby vyzerala romanticky a dobre. A čo s fotografiami ľudí pri tanci – tí vždy vyzerajú tak trochu divne, zaseknuto, ale dá sa to odfotiť zaujímavo a hlavne sa tomu dá pomôcť v programe na editáciu fotografií.

Osobitná kategória je následne venovaná fotografiám krajiny. Ak chcete mať pekné zábery, musíte vstávať dosť skoro, nemôže vás odstrašiť zlé počasie a musíte byť trpezliví. V knihe sa dozviete, čo si zobrať so sebou, osobitná pasáž je pritom venovaná fotografovaniu za dažďa.

Vrcholom je potom športová fotografia, kapitola začína veľmi správnym nadpisom – pripravte si šekovú knižku. Na Slovensku síce skôr platobnú kartu, ale aj tak je jasné, že tu už potrebujete ozajstný teleobjektív, statív a skúsenosť. O to posledné sa postará výklad v knihe, peniaze ale musíte mať vlastné.

DigitalniFotografie5 DigitalniFotografie2

Záverečná časť sa venujete fotografovaniu v meste, čo využijete aj na dovolenke. Zistíte, ako fotiť veci odfotené už milión krát (Eiffelova veža, Karlov most či Bratislavský hrad) a to tak, aby fotografie vaše okolie zaujali. Následne zistíte, ako a na čom tlačiť fotky a kniha končí 10 radami čo robiť/nerobiť pri fotografovaní.

V celkovom hodnotení je to rýchly spôsob ako načerpať autorove dlhoročné skúsenosti za povedzme dve hodiny a ku knižnému vydaniu sa môžete vždy vrátiť. Pripomeňme, že autor je považovaný za najlepšieho tvorcu kníh o fotografovaní.

Cena knihy: 10,80 Eur, Ide o druhé doplnené a výrazne prepracované vydanie tejto knihy. Tí čitatelia, ktorí si prvé vydanie už zakúpili, majú možnosť získať špeciálnu zľavu na túto verziu knihy, ak na adresu [mailto]knihy@zoner.sk [/mailto]pošlú svoju fotografiu s knihou v ruke 🙂

Viac o knihe nájdete tu

Pozor: Knihu postupujeme do našej čitateľskej súťaže na touchIT.sk, sledujete, keď sa objaví a bude vaša úplne zadarmo!

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.