Kedysi sa stačilo rozhodovať na základe značky procesora. To už dnes nestačí.

Čo vyžadujete od svojho potenciálneho notebooku, keď si pozeráte aktuálnu ponuku obchodov s počítačmi a elektronikou? Veľká väčšina používateľov preferuje maximálny možný výkon. Potvrdzuje to prieskum spoločnosti KANTAR z roku 2019, ktorého sa zúčastnilo viac ako 11-tisíc ľudí z 10 krajín.

A čiastočne to potvrdzuje aj náš prieskum na Instagrame. Vzorka opýtaných bola síce menšia v porovnaní s prieskumom KANTAR-u, avšak aj v tomto prípade bola odpoveď jasná – pre 68 % opýtaných je najdôležitejší výkon notebooku, pre 21 % je to kvalita displeja. Nasleduje výdrž batérie s 11 % hlasmi.

Otázka však znie – ako si správne vybrať výkonný notebook v roku 2022?

Výsledky ankety: Čo je pre vás najdôležitejšie pri výbere notebooku?Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Výsledky ankety: Čo je pre vás najdôležitejšie pri výbere notebooku?

Už nestačí pozerať iba na značku procesora

Kedysi bol výber notebookov pomerne jednoduchý. Stačilo pozrieť značku procesora a maximálne sa rozhodovať podľa toho, či to bol procesor Intel Core i3, i5 alebo i7. Tieto procesory boli obvykle rozdelené do jednotlivých cenových kategórií, takže výber vám často zjednodušil váš rozpočet.

V prípade nových notebookov, ktoré sú vybavené procesormi Intel Core 12. generácie je však situácia komplikovanejšie – minimálne pre laikov a pre ľudí, ktorí až tak nesledujú dianie na trhu s procesormi. Totiž, nielenže sú Intel Core procesory 12. generácie dostupné vo verziách od i3 až po i9, ale odlišujú sa aj tým, či ide o procesor radu U, P alebo H.

Matematika je v tomto prípade jednoduchá. Procesory Intel Core U majú tepelný výkon procesora (TDP) na úrovni až 15 W, Intel Core P majú TDP na úrovni až 28 W a v prípade Intel Core H dosahuje TDP až 45 W. Platí, že čím vyššie TDP, tým vyšší papierový výkon, ktorý viete reálne využiť aj v praxi.

Alebo inak povedané, procesor Intel Core i5-12500H s TDP 45 W je dvojnásobne výkonný (4568 bodov) ako procesor Intel Core i5-1235U s TDP 15 W (2206 bodov). A pritom ide v oboch prípadoch o procesor Intel Core i5 12. generácie – ak by sme sa teda na tieto procesory dívali spôsobom, aký bol pred pár rokmi štandardom.

ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLEDZdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED

Výkon rastie aj v tenkých a ľahkých notebookoch, resp. v cenovo dostupnejších zariadeniach

Na správny výber procesora, resp. jeho TDP, upozorňujeme aj z toho dôvodu, že čoraz viac ľudí preferuje tenké a ľahké notebooky. A práve v tomto segmente sa začína prejavovať určitá diferenciácia medzi jednotlivými výrobcami. Totiž, každý výrobca si môže kúpiť tie isté komponenty, ako je procesor či grafická karta, avšak čaro spočíva v tom, ako ich dokáže využiť.

V praxi to znamená, že niektorí výrobcovia, ako je napríklad ASUS, dokážu zakomponovať výkonné procesory aj do tenkých a ľahkých notebookov, resp. do cenovo dostupnejších zariadení. Pripomeňme, že ASUS má svoje portfólio rozdelené do niekoľkých produktových radov – Zenbooky sú prémiové notebooky, Vivobooky sú cenovo dostupnejšie riešenia a Studiobooky sú zariadenia pre tvorcov obsahu.

Dôležité je, že s tenkým a ľahkým šasi sa dnes už stretnete prakticky vo všetkých týchto produktových radoch a samozrejme aj v ponuke konkurencie. A takisto platí, že konfigurácie s výkonnými procesormi radu Intel Core H s TDP na úrovni 45 W nájdete vo všetkých rodinách ASUS notebookov – aj v cenovo dostupných Vivobookoch.

ASUS Vivobook SZdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
ASUS Vivobook S s procesorom až do Intel Core i7-12700H

Dôležité je chladenie

Aby dokázali výrobcovia notebookov ponúknuť čo najvyšší možný výkon v ľahkých a tenkých zariadeniach, resp. lacnejších modeloch, musia vymyslieť chladenie, ktoré je skutočne efektívne a účinné. V prípade kompaktných zariadení bojujú výrobcovia s tým, aby dokázali poraziť obmedzenia malého šasi, resp. našli kompromis medzi účinnosťou chladenia a jeho cenou v prípade lacnejších notebookov.

ASUS je v tomto smere v posledných rokoch veľmi aktívny. Priniesol viacero inovácií a technológií, ako je nový dizajn ventilátorov ASUS IceBlade, vlastné motory ventilátorov, dve tepelné trubice aj v prípade cenovo dostupnejších notebookov (ich priama konkurencia má často iba jednu tepelnú trubicu), zlepšený prieduch vzduchu a takisto 3D odparovaciu komoru a mechanizmus Active Aerodynamic System Ultra (AAS Ultra), ktorý nadvihne zadnú časť klávesnice, resp. druhého displeja, v prípade prémiových modelov.

Čiže, chladenie ide ruka v ruke s voľbou procesora a aj preto vám odporúčame, aby ste pri výbere notebooku mysleli aj na tieto parametre. Podrobne si pozreli konkrétny model procesora a zároveň si prečítali recenzie na internete (u nás na webe, ak sme notebook testovali, alebo zahraničné), prípadne si pozreli videorecenzie a zamerali sa na kvalitu chladenia v notebooku.

Zenbook Pro 16X OLEDZdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
ASUS Zenbook Pro 16X OLED s 3D odparovacou komorou a mechanizmom Active Aerodynamic System Ultra

A čo displej?

Na druhom mieste v našej ankete sa umiestnil displej. Ak sa pozrieme na výsledky ankety KANTAR z roku 2019, displej obsadil v zahraničí obvykle tretiu až štvrtú priečku. Kto vie, ako by dopadli výsledky dnes, ak by sa daná anketa opäť uskutočnila.

Faktom je, že za posledných pár rokov sa situácia na trhu notebookov, ak berieme do úvahy ich displeje, pomerne výrazne zmenila. Zvýšil sa počet notebookov s OLED displejmi. V tomto smere má takmer dominantné postavenie ASUS, ktorý ponúka tento typ panelu prakticky vo všetkých svojich produktových radoch.

OLED displeje do ASUS notebookov dodáva Samsung a majú 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3, odozvu iba 0,2 ms, disponujú certifikáciou DisplayHDR 500 TrueBlack pre verné zobrazenie čiernej farby a produkujú o 70 % menej modrého svetla ako LCD displeje.

Verdikt

Aby sme to zhrnuli – ako si správne vybrať notebook v roku 2022? Definujte si svoj rozpočet a následne si pozrite ponuku jednotlivých výrobcov. Ak je pre vás najdôležitejší výkon, berte do úvahy nielen značku procesora, resp. to, či je to Core i3 alebo i5, ale aj to, o aký konkrétny model ide.

Ako sme spomenuli v článku, jednotlivé procesory Intel Core sa odlišujú maximálnym tepelným výkonom procesora a ten ovplyvňuje ich výkon. Aby však procesor naplno využil svoj potenciál, musí notebook disponovať efektívnym chladením, ktoré zabezpečí spoľahlivú a stabilnú prevádzku. V tomto smere vám pomôžu recenzie na našom webe a tiež aj tie zahraničné.

A v neposlednom rade je vhodné vyberať notebooky aj na základe displeja. Ponuka je v tomto smere o poznanie bohatšia ako pred pár rokmi, a to z toho dôvodu, že na trhu je k dispozícii čoraz viac notebookov s OLED displejmi.

Zdroj: ASUS, vlastné

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit