Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Desiatky pracovných pozícií pre kvalifikovaných odborníkov vytvára dubnická spoločnosť ZTS VV, ktorá spustila unikátny projekt regenerácie li-iónových akumulátorov z elektromobilov. Strojári, elektrotechnici, mechatronici či vedci, ktorí chcú byť súčasťou svetového výskumu, tak nemusia hľadať miesta v zahraničí, ale uplatnenie môžu nájsť aj na Slovensku. Inovácia, na vývoji ktorej sa budú podieľať, je súčasťou významného projektu spoločného európskeho záujmu IPCEI.

Vývoj na Slovensku ožíva. Inžinieri v oblasti strojárstva, elektrotechniky, mechatroniky, ale aj chemici či vedeckí pracovníci sa môžu stať súčasťou tímu, ktorý vzniká pod hlavičkou spoločnosti ZTS VV. Dubnická spoločnosť vyvíja environmentálne riešenia svetového významu. Prišla s projektom regenerácie použitých batérií z elektromobilov, pričom z vyradenej opotrebovanej batérie vyrobia  druhotný batériový modul a ten sa bude dať použiť napríklad v oblasti energetiky ako podpora pre obnoviteľné zdroje energie.

Naším cieľom je predĺženie životnosti li-iónových akumulátorov využívaných v elektromobiloch. Vďaka nášmu vyvíjanému procesu regenerácie dokážeme zdvojnásobiť aktívnu dobu ich využívania, aj keď nie v priamo v elektromobilite, tak v menej dynamických aplikáciách, napríklad pre batériové riešenia v energetike,“ hovorí predseda predstavenstva ZTS VV Stanislav Králik.

Projekt počíta so vznikom niekoľkých desiatok priamych pracovných miest, ktoré spoločnosť  postupne začína obsadzovať: „Jadro nášho kvalifikovaného vedeckého tímu už dnes tvoria experti so skúsenosťami najmä z vývoja a dizajnu elektrických a energetických riešení. Snažíme sa podporiť región, v ktorom pôsobíme a posilniť slovenskú znalostnú ekonomiku. Preto chceme poskytnúť čo najväčší priestor profesionálom z oblasti strojárstva, elektrotechniky, fyziky či chémie a dať im možnosť realizovať sa na projekte svetového významu,“ dodáva predseda predstavenstva ZTS VV Stanislav Králik.

Projekt regenerácie použitých batérií bude prínosný aj pre slovenské vysoké školstvo a vedu. Na výskume a vývoji aktívne participujú aj slovenské univerzity a vzniká tak most medzi akademickým výskumom a jeho praktickým využitím.  Zámerom tiež je, aby v nadväznosti na projekt vznikli aj nové študijné odbory, vytvárajúce priestor pre vzdelanie a ďalší akademický rast v tejto vedecko-výskumnej oblasti.  

Značky: