Sony končí s výrobou zapisovateľných diskov Blu-ray.

Tieto optické disky mnohých obišli úplne, niektorí ich využili buď v mechanike počítača alebo hernej konzole na filmy a hry. Firma chce skončiť s výrobou médií, ktoré by si používatelia napálili doma sami. Výrobu pre firmy stále ponecháva. Nejde o úplný zánik týchto diskov. Ich praktická stránka je diskutabilná, no zálohovanie touto formou môže by pre mnohých prínosom.

Portál TechSpot s odvolaním na AV Watch hovorí, že továreň na produkciu 100 GB trojvrstvových a 128 GB 4-vrstvových diskov BDXL, zavrie svoje linky. Ide o výrobné závody v meste Tagajo, v japonskej prefektúre Mijagi. Koniec produkcie rovnako platí aj pre ostatné varianty, teda veľkosti 25 GB BD-RE, 50 GB BD-RE DL. Ide o finančnú stránku záležitosti a Sony muselo prehodnotiť stratégiu.

Deje sa tak v časoch, keď majú používatelia rádovo vyššie kapacity. Ide síce o porovnanie s pevnými diskami, no aj tak získajú používatelia viac priestoru na dáta. Čo sa týka spoľahlivosti, je menšia šanca, že z optického disku si dáta omylom vymažete. Proti tomuto sa dajú ochrániť aj pevné disky, napríklad systémovými oprávneniami. Používatelia mali radi CD a DVD, pretože tento obsah bol jasne oddelený od pevného disku.

Časť zamestnancov dostala ponuku na odchod do predčasného dôchodku. Konkrétny termín zastavenia fabriky nie je ešte známy. Sony bude aj naďalej tieto disky ponúkať. Chce vypredať zásoby a počíta sa že aj v maloobchodnej sieti budú Blu-ray nejaký čas k dispozícii.

Sony_3BNR25R3H_BD_R_Blu_Ray_Recordable_DiscZdroj: bhphotovideo.com

Zdroj: TechSpot

Prečítajte si aj:

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.