Sony ale aj ostatní výrobcovia na to už jasne prišli. Sú ľudia, ktorí robia kvalitné videá napr. pre YouTube a sú ochotní investovať do vlogovacieho fotoaparátu. Chcú natáčať sami seba, vysielať naživo a to všetko v super kvalite. Na videách sú schopní dobre zarobiť a preto cena nástroja tu nie je na prvom mieste.
Fullframe a stramovanie
Preto vidíme novinky hlavne v tejto oblasti a žiarivým príkladom je kompaktný streamovací fotoaparát Sony ZV-E1, ktorý sme dlhšiu dobru používali v redakcii.
Jeho základom je 12 MPix Full-Frame snímač so zadným podsvietením schopný nahrávať v rozlíšení až 4K 60p, výborné automatické ostrenie na báze umelej inteligencie s rozpoznávaním tvárí a ďalších objektov a umožňuje dosiahnuť aj profesionálnu kvalitu zvuku.
Vymeniteľné objektívy
Jeho podstatnou vlastnosťou sú vymeniteľné objektívy. Takto dokážete prispôsobiť obraz presne podľa vášho priania. My sme mali k dispozícii objektívy Sony E 28-75mm F2.8-2.8 a Sony FE 50mm F1.2 GM toto vytváralo takmer ideálnu kombináciu prakticky na všetky scenáre. Samotné telo Sony ZV-E1 je 483 gramov, elektronický hľadáčik tu nahľadajte, čo je najväčšia výhrada ľudí, ktorí používajú fotoaparát predovšetkým na fotenie.
V prípade typickej cieľovej skupiny vlogerov to podľa nás nevadí. A je tu aj obmedzenie len na jeden slot na SD kartu. Na druhej strane 3-palcový displej sa dá otočiť tak , že na displeji sa budete pohodlne vidieť. Rovnako je tu len micro HDMI port a nie jeho plná verzia. Sú to kompromisy, ktoré bolo treba urobiť kvôli kompaktným rozmerom fotoaparátu.
Profil Cinematic Vlog
Môžete s ním zaznamenať videá s filmovým vzhľadom vďaka profilu Cinematic Vlog a profesionálnemu obrazovému profilu S-CINETONE. Spomalený záber môžete natáčať v rozlíšení 4K 120p. Môžete s ním ľahko rozostriť pozadie pomocou prepínača efektu bookeh a môžete použiť aj nastavenie Product Showcase na udržanie ostrosti objektov. To je zásadná funkcia pre recenzentov produktov. Zároveň je tu otočný, plne dotykový displej a jasná kontrolka nahrávania. Z vlastnej skúsenosti potvrdzujeme, že toto všetko dáva pri nahrávaní videa pokoj v duši.
Stabilizácia videa a profesionálne funkcie
Priamo v tele fotoaparátu je to 5-osová stabilizácia obraz a dynamická aktívna stabilizácia s orezávaním do obrazu na ďalšiu korekciu pohybu fotoaparátu. Aj tak je lepšie použiť pri záberoch v teréne gimbál. Náš DJ RS3 si s týmto fotoaparátom a príslušnými objektívmi bez problémov poradil.
Najnovšia funkcia kompenzácie nežiaducej zmeny zorného uhla pri zmene zaostrovacej vzdialenosti dokáže eliminovať zmenu ohniskovej vzdialenosti pri rôznych vzdialenostiach. Je možné tiež importovať vlastné súbory LUT pre náhľad výsledku. Toto sú skutočne profesionálne funkcie.
Živé vysielanie
Aby ste vedeli dostať zábery na internet, je tu aj spárovanie s mobilným telefónom. Táto vlogovacia kamera je navyše pripravená na streamovanie v rozlíšení až 4K 30p alebo Full HD 60p a to bez nutnosti použitia záznamovej karty alebo iného softvéru. Nájde tak využitie aj ako YouTube kamera.
Nahrávanie zvuku
ZV-E1 má zabudovaný mikrofón s tromi kapsulami, ktorý sa dynamicky prispôsobuje tak, aby snímal hlavného prezentujúceho a minimalizoval okolitý šum. Súčasťou dodávky je aj mechanická ochrana voči vetru (vinčus). Porty sú pre externý mikrofón a tiež slúchadlá. Pri našich videách natáčaných pomocou tohto fotoaparátu sme používali mikrofón DJI Mic.
Testujeme
Pri našom teste sme si preverili vplyv umelej inteligencie na zaostrovanie na vybrané objekty. Najdôležitejšie je pritom zaostrovanie na oko človeka alebo zvieraťa. Toto v prípade Sony ZV-E1 splnené pri fotografovaní ale aj pri tvorbe videa. A funguje to skvele, aj vtedy, keď sa vám natáčaná osoba tvárou otoční od fotoaparátu a neskôr sa otočí znova na kameru. Rovnako to funguje na so zaostrovaním na zviera.
Príklady fotografií
Test odolnosti
Vyskúšali sme tiež odolnosť telefónu voči prehriatiu. Na našu kartu sme natáčali video v rozlíšení 4K a to viac ako 1 hodinu pri izbovej teplote okolo 24 °C. Fotoaparát po hodine skutočne vypísal upozornenie na zvýšenú teplotu fotoaparátu, ale nahrávanie obrazu ďalej pokračovalo. Záznam tak bol ukončený až po zaplnení našej pamäťovej karty.
Vyhodnotenie
Celkovo je Sony ZV-E1 výrobný fotoaparát a to na natáčanie vlogov ale aj fotografovanie. Ľahko sa nosí do terénu, veľmi oceňujeme možnosť vymeniteľných objektívov. So zvukom nebudete mať problém a je aj dostatočne odolný na prenášanie so sebou. Nie je to lacná záležitosť, ale ako sme uviedli v úvode, toto je riešenie pre youtuberov, ktorí chcú to najlepšie.
Inak Sony má aj ďalšie lacnejšie fotoaparáty na tvorbu videa. V redakcii systematicky používame model Sony ZV-E10, čo nie je síce FullFrame model, ale APS-C nám doteraz pne vyhovovalo. ZV-E1 má aj úplne iný typ snímača, ale dizajn oboch fotoaparátov je dosť podobný. Je evidentné, že Sony sa vybralo cestou nového dizajnu fotoaparátov.
Cena: 2250 eur za samotné telo
Zapožičal: Sony
Prečítajte si tiež