Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť SES oznámila, že spoločné testovacie vysielanie v štandarde Ultra HD uskutočnené cez satelit ASTRA 3B v spolupráci s Českou televíziou (ČT), s RTVS (Rozhlasom a Televíziou Slovenska) a Českými rádiokomunikáciami bolo úspešne ukončené.

Testovacie vysielanie bolo spustené 15. decembra 2014 a trvalo 3 mesiace, počas ktorých si aj slovenskí a českí diváci mohli naladiť demo program „Test UHD Forum“ cez satelit ASTRA 3B na orbitálnej pozícii 23,5°E.

Ultra HD obsah pre testovacie vysielanie dodali slovenská aj česká verejnoprávna televízia, pričom samotný program bolo možné sledovať na televíznom prijímači, ktorý podporoval Ultra HD formát, pričom prenos bol zabezpečený cez DVB-S2 tuner s podporou kompresného štandardu HEVC.

Technologickí, ale aj televízni nadšenci mohli sledovať premiéru testovacieho Ultra HD vysielania vo vybraných obchodoch so spotrebnou elektronikou na značkových televíznych prijímačoch. Viac informácií o Ultra HD vysielaní bolo k dispozícii aj na dostupných letákoch a na stránke onastra.sk.

„Pred desiatimi rokmi bola spoločnosť SES pri prechode televízneho vysielania z SD na HD štandard a dnes vďaka svojim ASTRA satelitom prenáša najväčší počet HD programov v Európe. Vzhľadom na vývoj televízneho odvetvia a neustále sa zvyšujúce nároky na kvalitu obrazu, sú satelity SES pripravené na televíznu budúcnosť, v podobe prenosu prvých Ultra HD programov, ako aj na vedúcu úlohu súvisiacu s udomácňovaním Ultra HD štandardu v rámci európskych domácností,“ hovorí Martin Ornass-Kubacki, viceprezident a regionálny riaditeľ spoločnosti SES Astra.

„Momentálne vyrábame a vysielame všetky naše programy v HD a sme veľmi radi, že môžeme poskytnúť náš originálny Ultra HD obsah na prenos cez satelity ASTRA aj v budúcnosti. Testy dokázali, že sme pripravení a veríme, že diváci prejdú čoskoro na Ultra HD televíziu, aby sme mohli Ultra HD vysielanie spustiť komerčne,“ uviedol Václav Mika, generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska.

Aj keď testy Ultra HD vysielania boli na Slovensku a v Českej republike ukončené, ďalšie testy stále prebiehajú, či sa plánujú. V súčasnosti sú k dispozícii dva Ultra HD demo bezplatné nekódované programy (FTA), ktoré je možné naladiť na ASTRA satelitoch na orbitálnej pozícii 19,2°E and 28,2°E.

Značky: