Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Hlavné mestá strednej a východnej Európy sa za posledné desaťročia stali perspektívnym lákadlom pre zahraničné investície.

Medzinárodné a lokálne firmy ponúkajú v metropolách šikovným ľuďom spravidla vyššie platy ako je priemer v krajine. Značné rozdiely naprieč CEE sú aj v odmeňovaní vrcholových manažérov. Medzinárodný prieskum platov Paylab v septembri 2016 analyzoval platy vrcholového manažmentu v 9 krajinách regiónu za posledných 12 mesiacov a zistil, že najvyššiu výplatnú pásku majú top manažéri v Prahe a Bratislave. Naopak najnižšie zárobky majú ľudia vo vedúcich pozíciách v pobaltských krajinách.

V Bratislave sú platy zvýhodňované najviac zo sledovaných hlavných miest

Práca v hlavných mestách je vždy platovo výhodnejšia. Spomedzi sledovaných krajín zamestnanci najlepšie zarábajú v Bratislave, kde sa priemerný hrubý plat pohybuje na úrovni 1 400 eur. Slovensko má aj spomedzi všetkých sledovaných štátov najväčší až 20 percentný rozdiel medzi priemerným zárobkom v krajine a priemerným zárobkom v hlavnom meste. Výrazné rozdiely sú aj v Českej republike, Chorvátsku, Maďarsku a v Bosne a Hercegovine, kde zamestnanci v hlavnom meste zarábajú o 15 až 18 percent viac, ako je priemer v krajine. Najmenšie rozdiely majú pobaltské hlavné mestá Tallin, Riga a Vilnius, kde sa zarába v priemere len o 7 percent viac, ako je priemer v každej krajine.  V srbskom Belehrade sú platy asi o desatinu vyššie ako mimo mesta. Práve Belehrad sa ocitol na chvoste rebríčka spomedzi sledovaných hlavných miest, keďže ľudia tam zarábajú v priemere 736 eur v hrubom.

prehlad_platov_nowat

Platy TOP manažérov sú najvyššie v Prahe – dosahujú až trojnásobok priemerného zárobku v meste

Čo sa týka platov vrcholových manažérov prieskum sleduje priemer v hlavných mestách za top manažérov všetkých typov spoločností, či už podľa veľkosti firmy alebo odvetvia a v platoch sú zarátané aj prípadné odmeny a bonusy. Spomedzi sledovaných krajín najviac zarábajú šéfovia v Prahe, kde je priemerná hrubá výška ich mzdy 3 980 eur, čo je skoro trojnásobok priemerného zárobku v Prahe. V Českej republike sú spomedzi sledovaných štátov najväčšie rozdiely medzi priemernými platmi v meste a výplatami top manažérov.

Druhou krajinou, kde sa vo vedení firiem najviac zarába, je Bratislava s priemerom 3 702 eur, čo je o 2,6 viac ako priemerný plat v meste. Treťou metropolou je Záhreb s priemerom 3 131 eur, pričom toto mesto skončilo v rebríčku najlepšie zo sledovaných balkánskych krajín. Štvrtá priečka patrí Budapešti s 3 036 eurami.

Najmenšie vertikálne rozdiely v platoch sú v Pobaltí 

Najmenej si nájdu na výplatnej páske vedúci pracovníci v litovskom Vilniuse, kde sa čiastka pohybuje len okolo 1 567 eur. O niečo lepšie sú na tom kolegovia v lotyšskej Rige, kde je top manažment odmeňovaný v priemere 1 610 eurami. Spomedzi troch pobaltských štátov sa vo všeobecnosti najlepšie zarába v estónskom Talline, kde top manažéri zarábajú v priemere 2 010 eur. Zaujímavosťou je, že v pobaltských krajinách sú spomedzi sledovaných krajín najmenšie vertikálne rozdiely medzi priemerným platom v meste a zárobkom top manažmentu. Plat vedenia sa rovná v priemere len  1,7 násobku priemerného platu v meste. Pre porovnanie, na Balkáne v mestách Záhreb, Sarajevo a Belehrad zarába top manažment približne 2,5 násobok viac ako priemer v meste. Najviac, až trojnásobok priemeru v meste, zarábajú top manažéri v už spomínanej Prahe.

Značky: