Kreslenie obrázkov na vlastnom počítači môžete vyskúšať aj vy a bez obmedzení.

Najmä ak máme na mysli kreslenie obrázkov, ktoré bežnými nástrojmi ako Copilot alebo Meta AI nenakreslíte. Problém týchto nástrojov je v tom, že mnoho obrázkov sa nepodarí vytvoriť kvôli chybne rozpoznanej požiadavke. Nemusí ísť nutne o nahotu, zbrane či agresiu. Nepríjemné je to, že poskytovateľ služby využívajúcej AI na kreslenie môže vaše požiadavky identifikovať ako nevhodné a neskôr vám obmedziť účty.

Na webe GitHub v účte Automatic1111 nájdete postup, ako si nainštalovať AI nástroj na vlastnom počítači. Potrebujete na to grafickú kartu NVIDIA alebo AMD. Čím silnejšia karta, tým rýchlejšie dostanete výsledky. Postup inštalácie nájdete detailne popísaný na vyššie uvedenej stránke.

Tu vám dáme tipy, ako si nástroj rozšíriť. Na ilustráciu, generovanie promptu so základnými znakmi ako napríklad „tiger stojaci na skale pozerajúci sa na mesto“ (príkaz treba zadať v anglickom jazyku) trvá zhruba 10 – 15 sekúnd na karte NVIDIA GeForce 4060 8 GB. Minimom je 6 GB VRAM. Čím viac VRAM, tým lepšie. Generovať niečo na integrovanej grafike je prakticky nereálne, keďže na výsledok budete čakať násobne dlhšie.

Pozor si dajte na to, aby ste stiahli presne tie verzie aplikácií ako Git na počítači alebo Python, ako autor projektu popisu. Na novších verziách nemusí všetko fungovať správne.

Na rozšírenie základného modelu navštívte stránku Civit AI. Tu sa treba registrovať napríklad cez svoj Google účet a následne si niekoľko gigabajtové modelovacie jazyky môžete stiahnuť zadarmo. Každý obsahuje popis, na čo konkrétne je vhodný. Modely z tejto stránky skopírujete do adresára models v nainštalovanom adresári stable-diffusion. Ak ponecháte všetko na automatickom výbere, nájdete ho v časti C:UsersVAS_PROFIL.

civitAI-models

Sprevádzkovanie nástroja na vlastnom počítači umožní generovať čokoľvek podľa schopností použitého modelu. Služba sa spustí v prehliadači na lokálnej adrese. Nekomunikuje s internetom. Kto má pochybnosti, môže si IP adresu lokálnej služby otvoriť v samostatnom prehliadači a tomu cez firewall zakázať prístup do siete. Žiadne stránky nebudú fungovať, iba vaša lokálna služba so Stable Diffusion.

Stable Diffusion web

Zdroj: Automatic1111

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.