Krátky čas po uvedení funkcie VPN priamo v prehliadači Opera, je tu novinka v podobe vlastnej appky pre systém Apple iOS.

Vlastná aplikácia s názvom Opera VPN bude slúžiť pre celý systém a môže teda umožňovať použitie aplikácií, ktoré majú nejaké regionálne obmedzenie. Hovorí sa hlavne o Netflixe, ale ten už zbrojí proti VPN pripojeniam. Niektoré služby fungujú, v prípade Opera VPN sme však neboli úspešní. Netflix zistil prítomnosť VPN a prehrávanie videa neumožnil. Hoci, spočiatku to fungovalo a je možné, že aj vo vašom prípade to chvíľu fungovať bude. Aspoň niekedy.

opera_vpn_ios_netflix

Opera VPN bude umožňovať maskovanie svojej IP adresy týmito štátmi – Spojené štáty, Kanada, Nemecko, Singapur a Holandsko. Postupne by ďalšie krajiny mohli pribúdať. Okrem bezpečného a teda šifrovaného spojenia blokuje aj sledovacie cookie a má zabudovaný blokovač reklám.

Aplikácií VPN je veľké množstvo a Opera rozhodne nie je prvá. No ponúka neobmedzený prístup k VPN bez reklám a bez in-app platieb.

operavpn_scr_nowat

Myslíme, že do budúcna pristúpi Opera k nejakému modelu spoplatnenia. Teraz pravdepodobne len kontroluje celkový záujem o aplikáciu a jej využívaniu z pohľadu množstva dát. VPN servery totiž nie sú zadarmo, fyzicky niekde byť musia a je potrebné platiť za ich konektivitu a celkový servis.

Prečítajte si aj:

Opera ponúka zabudovanú VPN sieť

 

Na stiahnutie pre iOS.

Zdroj: Mashable

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.