Štvrtý mobilný operátor predstavil neobmedzenú dátovú službu, ktorá bude od zajtrajšieho dňa dostupná v 50 mestách.

SWAN bude od 13. marca poskytovať novú službu. 4G INTERNET v1.0 ponúkne používateľom mobilný internet s neobmedzeným prenosom dát s maximálnou rýchlosťou 50/20 Mbit/s. Rýchlosť odosielania bude v niektorých lokalitách limitovaná na 10 Mbit/s.

Služba bude dostupná od 13. marca 2015 a aktuálna dostupnosť pokrýva 50 miest. Používatelia ju môžu využívať bez viazanosti až do 31. 12. 2015 a za mesačný poplatok 5 EUR s DPH. Zriadenie služby bude spoplatnené jednorazovým poplatkom 5 EUR. V ponuke bude aj USB modem Huawei 3372 za cenu 65 EUR.

Štvrtý operátor v rámci prezentácie sľúbil rovnakú prenosovú rýchlosť pre každého. Samozrejme, podobne ako ostatné služby neobmedzeného internetu, aj SWAN čiastočne limituje objem dát, ktoré môže používateľ preniesť plnou rýchlosťou. V tomto prípade to bude 100 GB dát, následne sa prenosová rýchlosť zníži na 1Mbit/s. Zmenu rýchlosti uploadu zástupcovia spoločnosti SWAN nekomentovali.

Taktiež je známe, že prenos dát v P2P sieťach bude neustále limitovaný rýchlosťou 1Mbit/s a video služby, ako je YouTube, budú spomalené na 2Mbit/s.

4G INTERNET od SWANu je momentálne dostupný v nasledujúcich mestách

4G INTERNET od SWANu je momentálne dostupný v nasledujúcich mestách

Pre koho je mobilný internet od SWANu určený?

Služba je podľa nás atraktívna najmä pre majiteľov tabletov s podporou mobilného internetu, resp. pre používateľov smartfónov s dvoma slotmi pre SIM karty. Tí môžu využívať hlasové služby od ostatných operátorov (napr. formou kreditných paušálov) a zároveň mobilný internet od SWANu.

Obmedzením môže byť limit rýchlosti video služieb, avšak pre bežné sledovanie videa v pohybe by mala rýchlosť 2Mbit/s postačovať. Najmä s prihliadnutím na veľkosť obrazoviek mobilných zariadení. Samozrejme, do úvahy je potrebné brať aj pokrytie služby. 4G INTERNET v1.0 je momentálne dostupný v 50 mestách, problematické sú odľahlé oblasti.

K dispozícii je aj modem od firmy Huawei

K dispozícii je aj  USB modem Huawei 3372 za cenu 65 EUR

Hlavným lákadlom mobilného internetu od SWANu má byť pomer cena/voľné dáta. Za predpokladu, že vám vyhovuje pokrytie služby. Operátori obvykle poskytujú 2-3 GB balíky mobilného internetu, SWAN chce uspieť 100 GB balíčkom za 5 EUR. Vďaka poskytovanému objemu dát plnou rýchlosťou (so spomenutými výnimkami) je služba atraktívna aj ako doplnok k notebooku.

4G INTERNET v1.0 si môžu používatelia aktivovať od zajtra na štyroch predajných miestach – vo SWAN centrách v Trnave, Púchove, Pezinku a Dunajskej Strede. Službu je zároveň možné objednať aj formou online nákupu cez e-shop na webovej stránke swan.sk. Operátor ju následne doručí prostredníctvom kuriéra.

Nameraná prenosová rýchlosť počas testovania služby

Nameraná prenosová rýchlosť počas testovania služby

Budúcnosť služby je otázna

SWAN garantuje poskytovanie služby 4G INTERNET v1.0 do konca aktuálneho roka. Či bude dostupná s rovnakými parametrami aj v roku 2016 odmietol SWAN komentovať – aj preto je 4G INTERNET v1.0 bez viazanosti. Štvrtý operátor plánuje upravovať svoje portfólio služieb na základe vývoja diskusií ohľadom národného roamingu a chce vytvoriť produkty, ktoré pokrývajú nielen internet, ale aj hlasové služby.

Swan-2

Samostatné internetové služby budú pre používateľov určite atraktívne (vzhľadom na lákavú cenu), avšak ako ich bude SWAN ponúkať z dlhodobého hľadiska, ukáže pravdepodobne až prelom rokov 2015/2016. Operátor chce dovtedy osloviť používateľov výhodnou ponukou a ukázať im, že služby vie dodať.

Viac o pokrytí signálom od Swanu nájdete v tomto článku.

Ak vás téma zaujala, pozrite si videorozhovor so zástupcom spoločnosti SWAN. Nájdete ho v samostatnom článku.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit