Službu štvrtého operátora s názvom 4G INTERNET v1.0 sme vyskúšali v reálnej prevádzke.

Na ponuku mobilných služieb operátora SWAN sme čakali dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa zástupcov štvrtého operátora vznikli komplikácie najmä z dôvodu neúspešných rokovaní ohľadom národného roamingu. SWAN preto predstavil svoju komerčnú ponuku neskôr a v orezanej podobe – momentálne ponúka iba mobilný 4G internet. Jeho parametre sú však veľmi lákavé. Za 5 EUR mesačne získate neobmedzený internet s prenosovými rýchlosťami až 50 / 20 Mbit/s. Tie vám operátor spomalí až po prečerpaní 100 GB dát.

SWAN_4G_internet_mini

Mobilný 4G internet je prvá komerčná služba 4-tého operátora

Atraktívna ponuka s otáznym pokrytím

Prenosová rýchlosť a dátový balík sú vzhľadom k výške mesačného paušálu veľkým lákadlom. Za 5 EUR môžete získať mobilné internetové pripojenie, ktoré by teoreticky mohlo nahradiť aj pevný internet. A môžete ho nosiť neustále so sebou, podľa potreby. Problémom však ostáva pokrytie služby, ktoré môže pomerne rýchlo zmeniť vynikajúcu službu na ťažko použiteľný produkt. Samozrejme, ide o relatívny parameter.

SWAN na tlačovej konferencii deklaroval pokrytie v 50 mestách (z toho 10 je úplne pokrytých). V našich silách bohužiaľ nie je, aby sme precestovali celé Slovensko a spravili komplexnú mapu pokrytia. To je úloha operátora, aby takúto informáciu poskytol.

Pokrytiu sme však v rámci nášho testovania venovali zvýšenú pozornosť. Ako uvádzame nižšie, namerané prenosové rýchlosti sú vynikajúce. Avšak čiastočne skresľujú prínos služby z hľadiska praktického používania.

Službu sme testovali v Bratislave, Trenčíne a Púchove (v doplnení aj v Leviciach). Okrem toho sme ju používali aj počas cestovania. Je zrejmé, že v každom z miest, ktoré SWAN aspoň čiastočne pokrýva, signál niekde chytíte. Prínos mobilného internetu však vidíme v tom, že sa môžeme do internetu pripojiť „v pohybe“ a získať potrebné informácie, alebo sa počas jazdy zabaviť. V tomto smere SWAN čiastočne zaostáva.

4G INTERNET od SWANu je momentálne dostupný v nasledujúcich mestách

4G INTERNET od SWANu je momentálne dostupný v nasledujúcich mestách. Detailnejšia mapa pokrytia bohužiaľ nie je dostupná

Vo vlaku nezabaví. Ani na diaľnici

Kombinácia cestovanie a používanie mobilného internetu nie je tá najlepšia. S tým bude súhlasiť pravdepodobne každý, kto vyskúšal vo vlaku surfovať. V okolí väčších miest vo všeobecnosti chytíte aspoň 3G signál, ktorý sa v odľahlejších miestach spomalí na 2G. Tým, že SWAN má k dispozícii iba vlastnú infraštruktúru 4G siete a pokrýva iba vybrané mestá, je logicky v horšej situácii. Predpokladali sme teda, že službu štvrtého operátora počas cestovania príliš nevyužijeme.

To sa aj potvrdilo. Na trase Bratislava – Trenčín – Bratislava sme vo vlaku chytili signál na krátku dobu (rádovo desiatky sekúnd) iba v okolí Piešťan a Pezinka. V týchto lokalitách sme namerali rýchlosť na úrovni 12,50 / 13 Mbit/s, resp. 11,50 / 18,40 Mbit/s. Rýchlosti sa menili s drobnou odchýlkou, ale inak boli pomerne stabilné. V Bratislave sme zaznamenali sieť pred Račou, avšak po príchode na hlavnú stanicu nebol signál k dispozícii.

V súvislosti s cestou vlakom spomeňme ešte Trnavu. Toto mesto patrí medzi tie, ktoré sú pokryté úplne. To sme pocítili aj v praxi – sieť bola dostupná kontinuálne v rámci celého mesta a využívali sme ju niekoľko minút bez prerušenia. Takýto jav sa počas našej cesty už neopakoval. Namerali sme rýchlosti 36,40 / 23,44 Mbit/s.

Aby sme to zhrnuli – na ceste z Trenčína do Bratislavy sme vo vlaku stihli aktualizovať emaily v okolí Piešťan a Pezinka. V Trnave sme si pozerali, čo je nové na Facebooku a prečítali sme si dva články na webe.

Podobnú skúsenosť máme aj z cestovania autom. Dostupnosť signálu sme pozorovali na diaľnici medzi Trenčínom a Púchovom. V okolitých dedinách, v Horných a Dolných Kočkovciach, bol signál pomerme použiteľný. Avšak po vstupe na diaľnicu sme sa nepripojili až do príchodu do Trenčína. Tu sme internet chytili v okolí obchodného centra Laugaricio a na sídlisku Juh. V centre a ostatných častiach mesta sme sieť netestovali.

Čiastkový signál sme zaznamenali v okolí Beluše, Ilavy a Dubnice. Vždy však išlo o udalosť, ktorá trvala niekoľko sekúnd a to je pre bežné používanie nedostatočné. Upozorňujeme, že signál sme nemerali priamo v spomenutých mestách. Iba na diaľnici, keď sme v ich okolí prechádzali. Predpokladáme, že priamo v mestách je situácia o poznanie lepšia.

Aby sme to zhrnuli – počas cesty Púchov – Trenčín sa nám na diaľnici párkrát pripojili do mobilného internetu od SWANu. Signál bol však slabý, takže pripojenie bolo nepoužiteľné.

Signál v budovách niekedy nechytíte

So slabým pokrytím mimo miest sme počítali, takže poznatky z ciest neboli až tak prekvapujúce. Čo nás však prekvapilo, bola penetrácia signálu v budovách. Pred bytovým domom sme zaznamenali takmer 100 % signál a namerali sme rýchlosť 36 / 20 Mbit/s. Avšak v byte už nebol signál dostupný.

Podobný scenár sa opakoval vo viacerých prípadoch. Signál bol vonku silný, avšak v budove bol slabý, až neexistujúci. Niekedy pomohlo, ak sme sa postavili k oknu a situácia sa výrazne zlepšila, keď sme vyšli von na balkón. Zaspomínali sme si tak na „chytanie“ televízneho signálu.

Dodajme, že tento stav sme zaznamenali aj v rodinnom dome. Vonku bol signál 80%, pri okne 54% a meter od okna 36%. Vtedy sa už objavuje časté odpájanie zo siete a internet je ťažšie použiteľný. Počas nášho testovania sme však natrafili aj na také miesta, kde bol internet veľmi dobre použiteľný aj v budove.

Aj takto sme testovali internet od SWANu. Signál bol v budovách slabý, na balkóne oveľa lepší

Aj takto sme testovali internet od SWANu. Signál bol v budovách slabý, na balkóne oveľa lepší

Električkou po Bratislave

Pokrytie 4G internetu sme sledovali podrobne najmä v Bratislave. Cestovali sme z Rače do Karlovej Vsi a zaznamenávali sme dostupnosť siete. Do internetu sme sa pripojili pred Ursínyho ulicou a bez problémov sme službu využívali až po zastávku Kapucínska. Rýchlosti boli vynikajúce a sú uvedené na obrázkoch nižšie.

Dodajme, že sme merali prakticky neustále počas cestovania po trase – Račianske mýto, Blumentál, STU, Vysoká a Poštová-Martinus. V oblasti zastávky Kapucínska signál zoslabil a do siete sme sa opäť prihlásili až na Molecovej. Na Dlhých dieloch bol signál dostupný iba vo veľmi obmedzenej forme a prakticky nepoužiteľný.

Cestovali sme aj z Devínskej Novej Vsi na zastávku Trnavská a následne z Trnavskej na autobusovú stanicu. Prekvapilo nás najmä dobré pokrytie v DNV a okolí. Internet sme využívali takmer po vstup na diaľnicu, kde signál nie je momentálne dostupný. Nezaznamenali sme ho ani  v okolí Patrónky, takže opätovne sme sa pripojili až pri Námestí Franza Liszta.

Od tohto miesta bola služba dostupná až po zástavku Trnavská. Pri spiatočnej ceste sme sa do siete prihlásili v okolí zastávky Maximiliána Hella a 4G internet sme využívali až po autobusovú stanicu, kde sme vystúpili. Signál tu bol silný.

Aby sme to zhrnuli – 4G internet od SWANu sme využívali v Devínskej Novej Vsi, v Dúbravke, v okolí Starého a Nového Mesta. Problematická je oblasť okolo Kapucínskej, pri hlavnej stanici a pri pobreží Dunaja smerom od Mostu SNP. Signál nenájdete ani na Dlhých dieloch, resp. iba v minimálnej forme. V Petržalke sme službu neskúšali.

Verdikt touchIT

4G INTERNET v1.0 od SWANu je služba, ktorá má veľmi dobrý potenciál. Za nízku cenu vám ponúkne to, čo konkurencia nie. Avšak ostatní operátori majú lepšie pokrytie služieb a práve v tomto smere nováčik ešte zaostáva. Mobilný internet je počas cestovania medzi mestami prakticky nepoužiteľný. V mestách svoj účel plní, avšak aj tu sa môže líšiť využiteľnosť podľa toho, kde sa práve nachádzate. Nakoľko sa pohybujeme v oblasti pokrytia, našim potrebám služba vyhovuje.

Počas cestovania po Bratislave sme si pozreli internet, videá na YouTube (mimochodom, nepociťovali sme obmedzenie), alebo sme sa hrali online hry. Pokrytie však nie je optimálne. Potenciálny problém môže vzniknúť aj v prípade, ak sa rozhodnete používať mobilný internet ako náhradu za pevný internet. To sa nám nepodarilo docieliť, pretože signál v budovách v našom prípade nebol dostatočný – aj napriek tomu, že pred budovou bol 100%-ný.

4G INTERNET v1.0 je aj nie je skvelá služba. Globálne ju odporučiť nemôžeme, pretože pokrytie je dostatočne vrtkavý parameter, ktorý zo služby spravil veľmi subjektívny produkt. Ak väčšinu času trávite v meste pokrytia, potom služba môže byť prínosom. Ak však hľadáte dátovú SIM kartu na cesty po Slovensku, zo služby asi profitovať nebudete.

Dodajme, že SWAN službu predáva vo svojich predajniach v Dunajskej Strede, Pezinku, Púchove a v Trnave. Dostupná je aj prostredníctvom e-shopu. My sme si ju objednali cez internet – o pár dní nám ju priniesol kuriér. Pri prebratí zásielky sme podpísali zmluvu, na základe ktorej nám operátor aktivoval SIM kartu. Tento proces trval necelých 24 hodín. Ak nebudete so službou, resp. s pokrytím spokojní, službu môžete do 14 dní vrátiť. Službu vám teda odporúčame vyskúšať, ak nebudete spokojní, nič nestratíte.

Doplnené:

Meranie sme zopakovali v meste Levice a prešli sme ho kompletne. Zdá sa, že toto mesto je pokryté dobre, v podstate sme na všetkých testovacích miestach mali signál, ale rôznej kvality. Najlepšie výsledky pri meraní rýchlosti prenosu dát sme namerali na železničnej stanici, tu bol signál aj vo vnútri budovy a mohli sme si pozrieť napr. facebookový profil našej stránky. O niečo menšie rýchlosti sme namerali v centre mesta na Námestí hrdinov a v mestskom parku. Boli sme aj na sídlisku Rybníky I a Vinohrady a vždy sme mali rýchlosť downloadu viac ako 10 Mbit/s, horší bol však upload niekde okolo 2 Mbit/s. Aj v Leviciach sme si overili, že so signálom vo vnútri budov to môže byť horšie, rýchlosť prenosu dát sa vždy znížila až na prípad budovy čakárne na železničnej stanici.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.