GoClever INSIGNIA 1010 WIN je šikovný konvertibilný tablet pre nenáročných používateľov. Poslúži ako písací stroj, ale notebook plnohodnotne nenahradí.

Koniec minulého roka bol časom, kedy sa na trh dostalo viacero 8-palcových tabletov s operačným systémom Windows. Lákali najmä cenou, ktorou dokázali konkurovať aj zariadeniam so systémom Android. Zatiaľ čo v minulosti si mnohí používatelia kupovali Android iba kvôli cene, lacné Windows tablety predstavovali atraktívnu alternatívu. A prípadných záujemcov lákali aj sloganmi ako „plnohodnotný počítač do vrecka“ a podobne.

Tieto sľuby sa ukázali byť nepravdivé. 8-palcový Windows tablet je síce z technického pohľadu plnohodnotný počítač, ale z praktického hľadiska má k nemu ďaleko. Malý displej, absencia jednoduchého výstupu na externý monitor, problematické ovládanie bez klávesnice a myši a najmä obmedzujúce úložisko. 16 GB je pre potreby systému Windows jednoducho málo, čo sme zistili hneď po nainštalovaní aktualizácií a kancelárskeho balíka – použiteľné miesto na scvrklo na 1 GB.

Nová INSIGNIA nepripomína netbook iba výzorom, ale aj výkonom

Nová INSIGNIA nepripomína netbook iba výzorom, ale aj výkonom

Hlavným nedostatkom je veľkosť úložiska

Jeden rýchly pohľad na parametre testovanej novinky a obavy sú späť. Aj GoClever INSIGNIA 1010 WIN16 GB úložisko. Výrobca však v tomto prípade lepšie optimalizoval partíciu s dátami na obnovu, takže tablet ponúka po úvodnom spustení 7,5 GB priestoru. Po inštalácií všetkých dostupných aktualizácií a kancelárskeho balíka Office sme síce skončili s 3,5 GB dostupného priestoru, avšak v porovnaní s 8-palcovými Windows tabletmi máme o 2,5 GB viac miesta. A to je pozitívna správa.

Netvrdíme, že dostupné úložisko nie je obmedzujúce, ale už si aspoň nainštalujete nejakú aplikáciu alebo iný internetový prehliadač. Resp. nebudete riešiť problém s nedostatkom miesta hneď, ale až po nejakej dobe. My sme si nainštalovali prehliadač Chrome, zosynchronizovali sme všetky rozšírenia a disponovali sme ešte 2,7 GB dostupného miesta. Je to málo, ale za určitých okolností sa s tým dá žiť.

Dodajme, že konvertibilné zariadenie má slot na microSD kartu, pričom podporuje modely s kapacitou až 64 GB. Na kartu si môžete nainštalovať programy (až na pár výnimiek), avšak aplikácie z Windows obchodu si stiahnete iba na hlavné úložisko. Na kartu odporúčame ukladať multimédiá, prípadne na nej vytvoriť zložky pre cloudové úložiska. Tie by v opačnom prípade zaberali veľmi cenné miesto na systémovom disku.

Trochu sa však obávame, ako sa bude tablet správať z dlhodobého hľadiska. Je všeobecne známe, že operačný systém Windows sa časom zvykne zväčšovať, takže problémy s nedostatkom miesta sa môžu objaviť aj v prípade, že si nainštalujete iba základnú výbavu – aktualizácie a Office. Teoreticky je možné použiť programy tretích strán, ktoré umožnia inštalovať Office na SD kartu, avšak tento proces je z pohľadu menej skúseného používateľa pomerne náročný.

Parametre neohúria. Hlavným problémom je 16 GB úložisko

Parametre neohúria. Hlavným problémom je 16 GB úložisko

Konštrukcia neprekvapí, dizajn sa inšpiruje konkurenciou

Plastové telo tabletu vzhľadom na cenu zariadenia neprekvapí. Ide o menej kvalitný plast, ktorý sa pomerne jednoducho poškriabe (ak si nedáte pozor), zbiera odtlačky prstov a na dotyk nie je najpríjemnejší. Povrchová úprava je síce hladká, ale mali sme pocit, že má na sebe nejakú (možno protišmykovú) vrstvu, ktorú sme po chytení tabletu cítili aj na prstoch. Niekomu to môže byť mierne nepríjemné, inému to vadiť nebude.

Voči konštrukcii ďalšie pripomienky nemáme. Práve naopak, chválime dokovaciu klávesnicu s touchpadom, ktorá je vzhľadom k cene zariadenia dobre vyhotovená. Prekvapilo nás to. V minulosti sme boli zvyknutí na to, že príslušenstvo bolo v prípade najlacnejších zariadení iba do počtu. Aby produkt pekne vyzeral na fotografiách. V tomto prípade je však klávesnica zrovnateľná aj s drahšími konvertibilnými tabletmi. Písalo sa nám na nej pohodlne a rýchlo. Samozrejme, ak ste doteraz používali iba stolnú klávesnicu, budete si na menšie klávesy chvíľu zvykať. Rozloženie kláves a jej dizajn chválime. To isté platí aj o touchpade, ktorý je pomerne malý, ale pre potreby ovládania bohato postačuje.

GoClever INSIGNIA 1010 WIN využíva magnetický pánt na prepojenie tabletovej časti s klávesnicou. Toto riešenie funguje pohodlne a počas testovania sme s ním nemali problémy. GoClever za tento dizajn chválime. Je o poznanie pohodlnejší v porovnaní s odnímaním obrazovky pomocou samostatného tlačidla. Produktová rada ASUS Transformer Book / Pad, ktorá bola pre INSIGNIU 1010 WIN s veľkou pravdepodobnosťou inšpiráciou, využíva ešte stále dizajn s tlačidlom. Zmenu prinesie až Chi.

Magnetický pánt sa nám páčil. Fungoval bezchybne

Magnetický pánt sa nám páčil. Fungoval bezchybne

Používateľský zážitok netbooku

GoClever INSIGNIA 1010 WIN má 10-palcový displej s rozlíšením 1280 × 800. Ide o IPS obrazovku, takže pozorovacie uhly sú na veľmi dobrej úrovni. Kvalita displeja je dobrá, dotýkať sa môžete maximálne v piatich bodoch súbežne. Kus, ktorý sme mali k dispozícii na testovanie, mal na obrazovke jeden mŕtvy pixel. Bol viditeľný iba za určitých podmienok. Tablet poháňa procesor Intel Atom Z3735G so štyrmi jadrami a frenkvenciou 1,33 GHz. Tento procesor bol použitý aj v 8-palcových modeloch, ktoré prišli na trh koncom minulého roka.

Testovať schopnosti procesora v rozhraní pracovnej plochy je na 8-palcovej obrazovke pomerne náročné – to sme už spomenuli. Koncept INSIGNIE 1010 však viac pripomína notebook, takže v tomto prípade sme dokázali zariadenie používať štýlom, ktorý konečne pripomína interakciu s klasickým počítačom. Boli sme zvedaví najmä na to, ako si zariadenie poradí s bežnými úlohami, keďže operačná pamäť má veľkosť 1 GB. Ďalší parameter, ktorý v dnešnej dobe vyzerá na pohľad hrozivo.

Naše najhoršie predstavy sa našťastie nenaplnili. INSIGNIA 1010 WIN je o poznanie pomalšia v porovnaní s notebookmi strednej triedy alebo so štandardne vybaveným stolným počítačom. Rozdiel však nie je natoľko výrazný, aby vás používanie zariadenia frustrovalo hneď po štarte systému. Je jasné, že niektoré aplikácie a úlohy tablet nezvládne, ale s kancelárskymi úlohami a internetom si poradí. Nemôžeme síce hodnotiť dlhodobé skúsenosti, ale po týždňovom používaní sme si vytvorili ako-takú predstavu.

Nechýba slot na microSD karty a micro HDMI výstup. Jeho prínos je k obmedzenému výkonu otázny. Klasický USB port však na tablete nenájdete

Nechýba slot na microSD karty a micro HDMI výstup. Jeho prínos je k obmedzenému výkonu otázny. Klasický USB port však na tablete nenájdete

Aj vzhľadom na papierovo slabší výkon sme tablet používali primárne na kancelársku prácu. Word, trochu Excelu a internetový prehliadač Chrome. Obvykle sme mali otvorené 4 až 5 kariet a emaily sme manažovali cez webové rozhranie. Malá operačná pamäť sa prejavila pri prezeraní niektorých stránok – Facebook je známym žrútom RAM-ky. Tablet pomalšie scrolloval aj náš web touchIT.sk, avšak to sa prejavovalo skôr vizuálne než používateľským diskomfortom.

Otváranie dokumentu bolo obvykle relatívne svižné (na pomery zariadenia) a tablet zvládol aj ľahký multitasking. Sem-tam sme si však na otvorenie Wordu museli počkať pár sekúnd. Hranie hier sme radšej neskúšali, ale prehrávanie videa vo Full HD na portáli YouTube obstálo bez problémov.

Ak by sme mali používateľský zážitok zhodnotiť ako celok, prirovnali by sme ho k netbookom. Tie boli tiež rozvláčnejšie pri vykonávaní základných úkonov, avšak spomalenie nebolo natoľko výrazné, aby vás znechutilo. Samozrejme, závisí na osobných preferenciách. Nižšia cena v prípade GoClever INSIGNIA 1010 WIN jednoducho znamená určité kompromisy. Avšak popravde sme sa obávali, že reakcie systému budú horšie, najmä pri používaní viacerých kariet v internetovom prehliadači a prepínaní medzi programami.

Pozrite si namerané hodnoty a výdrž batérie

Verdikt touchIT

GoClever INSIGNIA 1010 WIN je modernou náhradou za netbook. Má podobné rozmery a slabší výkon, čo obmedzuje aplikácie a programy, ktoré môžete používať. S určitým kompromisom musíte počítať aj pri používaní základných funkcií, ako je internetový prehliadač alebo kancelársky balík. Očakávali sme, že reakcie systému budu spomalené, avšak s konvertibilným tabletom sa pracuje lepšie, ako sme pôvodne predpokladali. V rámci internetového prehliadača sme bez výraznejších problémov vykonali všetky potrebné úkony. Sem-tam sme si však museli počkať o sekundu-dve dlhšie, ako sme zvyknutí. Nečakajte teda náhradu za notebook.

GoClever INSIGNIA 1010 WIN je z hľadiska každodenných úkonov použiteľné zariadenie. Nezabúdajte však na obmedzenie úložiska. 16 GB je málo a skôr či neskôr sa to pri používaní prejaví. Tento konvertibilný tablet je šikovným nástrojom na cesty, najmä ak nepotrebujete plnohodnotný notebook a hľadáte iba obrazovku na sledovanie videa a prístroj na základnú prácu. Príjemne nás prekvapila dokovacia klávesnica a výdrž batérie na úrovni 6 hodín aktívneho používania. Obávali sme sa, že bude kratšia. Súčasťou balenia je aj ročné predplatné služby Office 365 Personal.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Technické parametre

 • Displej: 10,1-palcový, IPS, 1280 × 800
 • Procesor: Intel Atom Z3735G, štvorjadrový, frekvencia až do 1,33Ghz
 • Operačná pamäť: 1 GB RAM
 • Úložisko: 16GB eMMC flash / 7,5 GB k dispozícii
 • Porty: micro USB, micro HDMI, microSD (až do 64 GB)
 • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4GHz, Bluetooth
 • Kamery: zadná 2MP, predná 0,3MP
 • Batéria: 6000 mAh, výdrž 6 hodín
 • Rozmery a hmotnosť: 256 × 177 × 10 mm, 656 g

Výhody

 • Koncept zariadenia
 • Cena
 • Klávesnica a Office 365 Personal v balení

Nevýhody

 • Slabší výkon a operačná pamäť
 • Dostupné úložisko
 • Používateľský zážitok s kompromismi

Cena: 164,40 EUR

Zapožičal: AGEM Computers

7.0 Dobré

GoClever INSIGNIA 1010 WIN je moderná náhrada za netbook. V kombinácii s dobrou dokovacou klávesnicou predstavuje šikovný pracovný nástroj. Problémom je obmedzený výkon a najmä limitujúce úložisko. Chválime klávesnicu, pribalený Office a dizajn, vďaka ktorému sa tablet pohodlne prenáša a používa v režime notebooku.

 • Základná výbava 5
 • Dizajn a konštrukcia 7
 • Dodatočná výbava 8
 • Výdrž batérie 7
 • Pomer cena/výkon 8

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit