Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Takmer neviditeľný radar, ktorý bez utrpenia zmapuje hrubé črevo pacienta. Oblečenie, ktoré “počúva“ ľudské telo, či náučná hra pre deti s diabetom prvého typu. To sú len tri zo 44 zdravotníckych startupov, ktoré majú na dosah podporu v hodnote 100-tisíc eur. Do boja o podporu s pôvodne zapojilo až 188 startupov z celej Európy, vrátane dvoch projektov zo Slovenska.

Podporné projekty zastrešuje jedna z najväčších svetových zdravotníckych iniciatív EIT Health, podporovaná Európskou komisiou a Európskym inštitútom pre inovácie a technológie. Do konca roku 2018 ich realizuje v rámci tréningových a súťažných programov InnoStars Awards, European Health Catapult a HeadStart Funding viac ako 100 000 eur. Cieľom iniciatívy je podporiť inovátorov v ich snahe transformovať nápady do riešení vhodných pre trh. V troch programoch bolo vybraných 19 startupov do jesenného finále a 25 startupov začalo tréning v Inštitúte Pedra Nunesa pre biznis inkubátory v portugalskej Coimbre (IPN), jednom z najlepších startupových inkubátorov na svete.    

EIT Health InnoStars

Do tréningu EIT Health InnoStars bolo začlenených top 25 tímov  s rôznorodým zameraním projektov. Od zariadenia pre detekciu Parkinsonovej choroby, cez cloudové riešenie pre zdravotné záznamy, až po oblečenie vnímajúce biosignály.

Tímy z Talianska, Portugalska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Grécka či Albánska boli vybraté z radov mikropodnikov, malých firiem, spin-off firiem a startupov, ktoré už vytvorili prototyp, alebo model produktu. Zúčastnia sa sústredenia na podporu biznisu pod záštitou Inštitútu Pedra Nunesa pre biznis inkubátory v portugalskej Coimbre (IPN), jedného z najlepších startupových inkubátorov na svete.

Prvá fáza prebehla v júli, druhá pobeží v septembri. Sú zamerané na praktické biznis workshopy a prispôsobenie sa trhu. Tréneri z IPN pracujú s vybranými startupmi, aby ich pripravili na finále. To sa uskutoční v priebehu novembra v Budapešti, kde dostanú tri najlepšie tímy odmenu v celkovej výške 60 000 eur. Víťazi získajú 25 000 eur, tím na druhom mieste 20 000 EUR, a tretí tím 15 000 EUR na podporu rozvoja svojho produktu.

Finalisti programu HeadStart Funding:

PORTUGALSKO
InEye, NU-RISE, NeuroPsyCAD, CMPI

TALIANSKO
Heartwatch, BiomimX, Stethotelephone


LOTYŠSKO
Koatum

Tento grant pomáha mladým firmám, malým a stredným podnikom presadiť sa na trhu. Na jednej strane skracuje čas potrebný na uvedenie inovatívnych produktov a služieb na trh, na strane druhej zvyšuje ich schopnosť prilákať súkromné investície.

Marco Nemov, generálny riaditeľ jedného z vybraných startupov Stethotelephone, povedal, že už vlaňajšie ocenenie InnoStars prinieslo jeho spoločnosti mimoriadne plodné kontakty v rámci odvetvia. Jeho spoločnosť pracuje na prídavnom zariadení pre stetoskopy, ktoré prináša 40-násobné zintenzivnenie zvuku a odfiltrovanie posluchu. Teraz sa teší na mentoringový program na ďalšie budovanie biznisu tak, aby bol atraktívnejší pre trh i pre investorov.

Semifinalisti súťaže European Health Catapult:

EIT Health vybralo šesticu najlepších startupov, ktoré postúpili do semifinále programu European Health Catapult v kategóriách: Biotech, MedTech a Digital Health. Startupy majú rôzne zameranie.

V kategórii Biotech je to od nových viacfunkčných liečiv cez liečenie Parkinsonovej choroby a ďalších ochorení mozgu, až po injekčné medicínske produkty pre zefektívnenie magnetickej rezonancie.

Kategóriu Medtech zastupuje nákladovo efektívny PET skener a biodegradovateľný močovodný sten, ktorý znižuje náklady až o 60 percent a zamedzuje vzniku bakteriálnej infekcie.

V kategórii Digital Health ide o použitie moderných digitálnych prístrojov pri liečení vývojových a neurokognitívnych porúch, akými sú autizmus alebo Alzheimerova choroba, až po umelú inteligenciu na identifikovanie príznakov ochorení či neurodegeneratívnych porúch.

Tieto startupy získajú vysokokvalitný tréning v modelovaní biznis plánu, vyjednávaní zmlúv a zjednoduší sa im prístup k najlepším investorom. Program bude pokračovať dvoma tréningami. Jeden je organizovaný iniciatívou EIT Health a zameriava sa na prípravu tímov na EIT Health Summit v poľskom meste Lodž v závere roka. Druhý má pod záštitou InnoStars a prebehne v Lisabone so zameraním na novembrové InnoStars finále.

Najlepších 5 nápadov postúpi do ďalšej fázy, k spolupráci s expertami EIT Health.

Projekt prehltnuteľnej kapsuly s radarom menším ako jeden milimeter, ktorá dokáže zmapovať povrch hrubého čreva a detekovať črevné polypy, je jedným z piatich finalistov. Rovnako tiež zariadenie Point-of-Care-Testing na zisťovanie prítomnosti E.coli v moči. Šancu na výhru majú aj menštruačné kalíšky so vstavaným senzorom na zisťovanie rakoviny prsníkov, či technológia na identifikovanie lepších biomarkerov signalizujúcich výskyt rakoviny a autoimunitných ochorení. V hre je aj nápad na vzdelávaciu hru, ktorá pomáha deťom s diabetom typu 1 typu zvládnuť ich ochorenie.

O EIT Health

EIT Health je jedna z najväčších zdravotníckych iniciatív na svete. Je podporovaná Európskou komisiou a spolupracuje s Európskym inovačným a technologickým inštitútom (EIT). Naším cieľom je udržateľne rozvíjať základy zdravotníctva a tým podporovať zdravší a kvalitnejší život Európanov. Medzi našich členov patria najvýznamnejšie európske zdravotnícke a farmaceutické spoločnosti, univerzity a výskumné inštitúcie. Rozpočet vo výške 2 miliardy EUR  budeme v nasledujúcej dekáde premyslene a účelne investovať do najlepších európskych podnikateľských talentov a inovátorov. Chceme tak podporovať vývoj a trhové uplatnenie chytrých produktov a riešení v zdravotníckom sektore, a to s ohľadom na demografické zmeny v starnúcich európskych spoločnostiach.

Značky: