Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na japonskom trhu bude k dispozícii špeciálna verzia modelu  Toyoty GR Yaris – Morizo Selection, ktorá nadväzuje na závodné ambície prezidenta Toyota Motor Corporation. Akio Toyoda za  volantom tohto hot hatchu vyštartuje na pretekoch  Super Taikyu Series vo farbách tímu  Rookie Racing.

GR Yaris bleskovo dobyl trh, nazbieral desiatky ocenení, skvelých recenzií po celom svete a rýchlo vypredal všetky exempláre plánované pre výrobu na tento rok. Odkiaľ sa berie taký úspech?  Z toho, že takéto autá sa prakticky už nevyrábajú.  Hot hatch Toyoty vytvorili s myšlienkou súperenia v rally a má byť základom pre autá používané v majstrovstvách sveta v rally v nasledujúcich rokoch. Efektívny systém pohonu všetkých kolies, výkonný motor, manuálna prevodovka, ako aj klasická ručná brzda, ktorá pri použití brzdí zadný pohon, dávajú modelu  GR Yaris všetky predpoklady na súperenie aj v amatérskom vydaní.

Pod kapotou má najsilnejší trojvalcový preplňovaný motor na svete. Z objemu 1, 5 litra sa podarilo vykresať až 261 koní.  Výkon sa prenáša na všetky štyri kolesá pomocou systému GR-Four. Auto má ultra ľahkú,  trojdverovú karosériu, na ktorej výrobu použili hlavne hliník, ekologické plasty a uhlíkové vlákna na strechu. Za zmienku stojí aj efektívny brzdový systém s obrovskými prednými brzdovými kotúčmi s priemerom 356 mm. Vysoký výkon, nízka hmotnosť, efektívne brzdy  – to sú ďalšie faktory, ktoré prispievajú k absolútne jedinečným jazdným vlastnostiam. K tomu treba pridať tri jazdné režimy, ktoré umožňujú okamžitú zmenu rozloženia  krútiaceho momentu – Track (50:50), Sport (30:70) a Normal (60:40) umožňujú upraviť  vlastnosti vozidla potrebám vodiča.

GR Yaris  by nevyrobili, nebyť Akio Toyodu, prezidenta spoločnosti Toyota Motor Corporation. Nie je to klasický korporátny šéf, ktorého zaujímajú iba čísla z finančného oddelenia.  Je to vášnivý automobilový fanúšik. Už roky sa zúčastňuje na závodoch a rally po celom svete pod pseudonymom Morizo. A na vlastnej koži testuje nové športové autá  Toyoty. V prípade GR Yaris sa zúčastnil posledných jázd pred uvedením automobilu na trh.

Závodné akcenty GR Yarisu

Toyoda založil v Japonsku tím  Rookie Racing, vo farbách ktorého súťaží v pretekoch  na dlhé trate v prestížnej sérii Super Taikyu Series. Minulý rok začal v súťažiach tohto typu jazdiť na GR Yaris a ukázalo sa, že je to zásah do čierneho. A teraz na japonskom trhu debutuje špeciálna verzia nadväzujúca na závodný  GR Yaris Akio Toyodu.

Ako spoznáme GR Yaris Morizo Selection? V dolnej časti čelného skla vľavo je autogram Morizo, všetky kolesá sú v centrálnej časti pod emblémom Toyota označené názvom tímu Rookie Racing a pružiny dostali farby tímu.  Medzi novými akcentmi nechýba ani športové sedadlo so žltým a modrým štepovaním a logom Rookie Racing, ktoré je umiestnené aj na spínačoch okien. Športový kožený volant je obšitý modrou niťou.

Automobil je k dispozícii v troch farbách – Platinum White Pearl Mica, Precious Black Pearl a Emotional Red II. Technická špecifikácia je v súlade s verziou RZ High Performance, ktorá zodpovedá GR Yaris vo verzii Dynamic Sport – to znamená ultra ľahké kované zliatinové disky, predné a zadné diferenciály Torsen LSD, agresívne vyladené zavesenie a červené brzdové strmene.

K dispozícii v KINTO

Automobil bude k dispozícii japonským zákazníkom na základe predplatného, jednej zo služieb servisu  KINTO, ktorý ponúka rôzne formy dlhodobého prenájmu automobilov. KINTO pôsobí na japonskom trhu od roku  2019. Jednou z jeho výhod je neustále zlepšovanie fungovania aplikácie  – aktualizácie sú k dispozícii aj po začatí zmluvy na danú službu a automobil si vyzdvihle zákazník.

Značky: