Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Hybridný sedan Toyoty vytvoril nový Guinessov svetový rekord v najdlhšej vzdialenosti prejdenej hybridným autom za 24 hodín. Toyota Avalon prekonala 3 465 km za 24 hodín – je to viac ako predstavuje trasa zo Štokholmu do Porta. Auto dosiahlo počas testu priemernú rýchlosť 144,4 km/h.

Oficiálny pokus o nový rekord sa konal na trati v čínskom Xiangyangu. Hybridná Toyota Avalon najazdila za 24 hodín presne 3 465 471 km, pričom zastavila len na doplnenie paliva alebo výmenu vodičov. Testu sa zúčastnilo sedem profesionálnych vodičov, ktorí počas 24-hodinovej jazdy udržali priemernú rýchlosť 144,4 km/h. Toyota Avalon je plnohodnotný sedan príbuzný modelu Camry, ale predstavuje vyšší segment. Bola postavená na rovnakej platforme TNGA-K a dostala rovnaký systém Hybrid Dynamic Force 2,5 l s výkonom 178 k.

Vlani dosiahla svetový rekord Mirai

Nový hybridný rekord Toyoty sa dostal do Guinessovej knihy rekordov len rok po tom, čo podobný rekord dosiahol aj ďalší elektrifikovaný sedan značky. V auguste 2021 prešla Toyota Mirai na jednu nádrž 1 360,378 km – čo je najdlhšia vzdialenosť, ktorú prešiel elektromobil s vodíkovými palivovými článkami bez tankovania. Auto prešlo túto trasu v bežnej premávke na verejných komunikáciách v južnej Kalifornii. Pred štartom bolo za niekoľko minút natankované a nádrž zapečatená. Počas testu spotreboval Mirai 5,65 kg vodíka, pričom nevypúšťal žiadne CO₂ ani žiadne výfukové plyny, iba čistú vodu. Bežné benzínové auto by na rovnakej trase by vyprodukovalo okolo 300 kg oxidu uhličitého.

Najpopulárnejšie auto v histórii

 V Guinessovej knihe rekordov stále drží rekord Toyoty Corolla z roku 2005, ktorá ako prvé auto na svete prekonala v predaji hranicu 30 miliónov exemplárov. Ak by porotcovia Guinessovej knihy rekordov sledovali túto tému ďalej, zaznamenali by v roku 2013 rekordných 40 miliónov modelov Corolla dodaných zákazníkom po celom svete. Ba čo viac, v roku 2021 Corolla ako prvá prekonala hranicu 50 miliónov predaných áut. Toyota má na svojom konte aj ďalší významný rekord – v roku 2022 prekročil celkový globálny predaj hybridov tohto výrobcu 20 miliónov vozidiel.

Hybridný majster rýchlosti

Preteky 24 hodín Le Mans sú legendárne vytrvalostné preteky a najdôležitejšie kolo šampionátu WEC. Doposiaľ najrýchlejšie zaznamenané kolo v tejto súťaži je za 3 minúty 17,297 sekundy, ktoré dosiahol Mike Conway na Toyote TS050 Hybrid s výkonom 1000 k. Hybridné pretekárske auto tímu TOYOTA GAZOO Racing vytvorilo rekord 15. júna 2019 vo štvrtom kole okruhu Circuit de la Sarthe vo francúzskom Le Mans. TS050 Hybrid vyhral majstrovstvá sveta vo vytrvalostných pretekoch pre Toyotu dvakrát – v sezónach 2018/19 a 2019/20.

Dva roky predtým prekonal Guinnessov svetový rekord ďalší jazdec tímu TOYOTA GAZOO Racing, Kamui Kobayashi, na rovnakom aute. Japonský jazdec vo vozidle TS050 Hybrid zaznamenal najrýchlejšiu priemernú rýchlosť – 251,89 km/h  na kolo na okruhu Circuit de la Sarthe. Tento výsledok zaznamenal počas kvalifikácie na preteky 24 hodín Le Mans, v ktorej si zabezpečil štart z pole position.

Nezastaviteľný Land Cruiser

Do Guinessovej knihy rekordov sa zapísala aj Toyota Land Cruiser, ktorú vlastnia švajčiarski manželia Emil a Liliana Schmidovci. Ich úspechom je najdlhšia cesta autom v histórii, v ktorej pokračujú dodnes. Dvojica vyrazila na cesty 18. októbra 1984 v Land Cruiseri série 60, ktorá ich sprevádza naďalej.  Najnovšie údaje zaznamenané v Guinessovej knihe rekordov pochádzajú z apríla 2017 – dovtedy manželia  precestovali 741 065 km a navštívili 186 krajín.

Odkazy na rekordy automobilov Toyota zapísané v Guinessovej knihe rekordov nájdete:

https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/695235-greatest-distance-driven-in-24-hours-in-a-hybrid-production-car
https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/528491-greatest-distance-driven-on-single-tank-of-hydrogen-fuel
https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/first-car-to-sell-30-million-units
https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/fastest-lap-in-the-le-mans-24-hour-race
https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/496969-highest-average-speed-during-a-lap-at-the-24-hours-of-le-mans-motor-race
https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/longest-driven-journey

Značky: