Na stretnutí Panasonic Convention 2015 vo Frankfurte na Mohanom ukázala spoločnosť Panasonic modely televízorov so zakrivenou obrazovkou. Tieto modely majú vo svojom názve vždy písmeno R, vlajkovou loďou je televízor s označením VIERA CR850. Ten existuje vo vyhotovení uhlopriečky 65 palcov a o jeho test sme požiadali.

Nový modelový rad televízorov Panasonic spolieha na lepšiu kvalitu obrazu a úplne novú softvérovú výbavu založenú na operačnom systéme Firefox OS. Rovnako, televízory zmenili dizajn, ktorý je teraz jednoduchší a viac vyhovuje vkusu v Európe. Pripomeňme, že výroba televízorov Panasonic prebieha v českej Plzni. Väčšina nových televízorov podporuje rozlíšenie 4K (teda 3840 × 2160 bodov) a je vybavených firemným procesorom  4K Studio Master. Základná otázka, odkiaľ si potom používateľ prehrá takýto 4K obsah má svoju odpoveď – Panasonic spolupracuje s firmou Netflix, YouTube a Amazon tak, aby používateľ nových televízorov mal šancu dostať sa k takémuto obsahu vo vysokom rozlíšení. Samozrejme, to vyžaduje aj kvalitné internetové pripojenie, zástupca výrobcu na našu otázku čo presne to znamená odpovedal, že ideálna je optická linka.

Vlajková loď VIERA CR850 a jej verzia s plochým displejom VIERA CX850 sú LED televízory, pracujú s 10-bitovou farebnou hĺbkou a novou technológiou zobrazenia farieb, ktorá využíva fosfor. Ako sme si prezreli na výstavke, je tu naozaj rozdiel v zobrazení farieb medzi staršou a novou generáciou televízora, definitívny ortieľ však môžeme vyriecť až vtedy, keď budeme mať televízor na redakčný test. Predaj televízora v Európe je naplánovaný letné obdobie.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Čo sa týka nového softvéru, Panasonic toho celkom dosť vynechal voči minulosti. Napr. v nových televízoroch nie sú kamery, ktoré by rozpoznávali osobu sediacu pred televízorom a pripravili pre ňu špecifický obsah. Zrejme sa to v minulosti neosvedčilo. Panasonic od základu zmenil aj operačný systém, teraz je to Firefox OS a ten sa prejavuje veľkými ikonami na jednoduché používanie. Tá prvá je živé televízne vysielanie, čo je určite najčastejší spôsob sledovania televízora. Druhá vedie na aplikácie ako je napr. počasie, kalendár, internetový prehliadač, hry a pod. Tretia veľká ikona vedie na všetky prepojené zariadenia – napr. externý disk, druhý televízor, Blu-ray prehrávač, smartfón a pod.

PanasonicTV

Základné tri ikony pre ovládanie televízora – živé vysielanie, aplikácie a pripojené zariadenia

 

Pripomeňme, že Panasonic vo svojich najvyšších modeloch používa systém viacerých tunerov (satelitný, terestriálny, pre káblovú TV) a naladené programy sa dajú bezdrôtovo vysielať do iných (Panasonic) televízorov prepojených na rovnakú domácu sieť. Niečo podobné sa dá urobiť s tabletom alebo smartfónom.

V našom videu si pozrite ako vyzerá nová vlajková loď Panasonic CR850.

 

Pridali sme aj informáciu o fotoaparáte/smartfóne Panasonic Lumix DMC-CM1. Jeho zaujímavosťou je, že napriek kompaktnému vyhotoveniu obsahuje jedno palcový snímač. Fotografie je možné ihneď po odfotení poslať pomocou siete 4G napr. na sociálne siete.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.