C.H.I.P. je miniatúrny počítač za veľmi atraktívnu cenu.

Raspberry Pi sa teší veľkej popularite aj vďaka veľmi nízkej cene. Vďaka nej je dostupný pre každého, kto chce experimentovať s počítačom – či už ide o študentov alebo domácich „kutilov„. Táto platforma dostala výraznú konkurenciu v podobe nového projektu na portáli Kickstarter. Počítač C.H.I.P. totiž môžete získať už za 9 dolárov.

Miniatúrne zariadenie obsahuje procesor Allwinner A13 s taktom 1 GHz, 512 MB operačnú pamäť a 4 GB úložisko. Súčasťou základnej výbavy je podpora bezdrôtových technológií Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth 4.0. To v praxi znamená, že počítač jednoducho pripojíte do domácej Wi-Fi siete, bezdrôtovo spárujete Bluetooth klávesnicu a myš a máte k dispozícii takmer plnohodnotný počítač.

Zariadenie v základnej konfigurácii ponúka iba kompozitný video výstup, k dispozícii je aj VGA a HDMI adaptér. Za príplatok 10 a 15 dolárov. Eventuálne si môžete počítač premeniť na vreckové zariadenie vďaka špeciálnemu šasi so 4,3-palcovým displejom. V takejto konfigurácii sa predáva za 49 dolárov.

9-dolárový počítač využijete aj pre potreby nenáročnej kancelárskej práce

9-dolárový počítač využijete aj pre potreby nenáročnej kancelárskej práce

Počítač využíva upravenú verziu operačného systému Linux. Súčasťou výbavy je kancelársky balík LibreOffice, takže zariadenie využijete aj na nenáročnú kancelársku prácu. Ďalšie využitie zahŕňa prehliadanie internetu, výučbu programovania, experimentovanie s tým, čo zariadenie dokáže a takisto aj sledovanie videa a hranie hier.

Nevýhodou je vyššia cena poštovného. Ak projekt podporíte cez Kickstarter, za poštovné zaplatíte minimálne 20 dolárov. V prípade základnej konfigurácie teda dvojnásobok ceny samotného počítača.

 

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit