Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V príjemnom prostredí bratislavskej galérie Nedbalka sa vo štvrtok 9. marca 2017 uskutočnila odborná konferencia SUSE Expert Days 2017.

Na akcii sa odborníci a partneri SUSE zaoberali aktuálnymi témami ako napr. OpenStack Cloud v spojení s kontajnermi, softvérovo-definované úložiská, či ako lepšie spravovať serverovú infraštruktúru.

Spoločnosť SUSE na konferencii predstavila nové produkty SLES 12 SP2, OpenStack 7 či Enterprise Storage 4. „Tento rok oslavujeme 25 rokov od založenia spoločnosti a stále rastieme. Spustili sme nový partnerský a školiaci program, realizovali niekoľko kľúčových akvizícií a zahájili spoluprácu s lokálnymi univerzitami,“ oznámil vo svojej úvodnej prezentácii Miroslav Kořen, regionálny manažér SUSE pre Českú republiku a Slovensko. Predstavil výhody open source riešení pre firmy a hlavné problémy, s ktorými musia bojovať firemní IT manažéri. „SUSE je tu preto, aby sme tieto problémy pomáhali riešiť,“ dodal M. Kořen.

Odborné prezentácie odštartoval produktový manažér SUSE Michal Švec, ktorý predstavil riešenie OpenStack a kontajnery. Následne Dušan Kachaňák z partnerskej spoločnosti SAP vysvetlil, prečo podniky prechádzajú na SAP HANA a ako im s tým pomáha spoločnosť SUSE. „SAP HANA zjednodušuje informačný systém a značne redukuje dátovú stopu,“ vysvetlil vo svojej prezentácii. Medzi firmami sa šíri nepravdivý mýtus, že k SAP HANA je nutné zakúpiť aj špeciálny hardvér. „Existuje niekoľko možností nasadenia SAP HANA, takže obstaranie tohto systému možno finančne optimalizovať podľa možností firmy,“ dodal.

Technický manažér SUSE Martin Zikmund hovoril o vývoji prvého operačného systému pre SAP HANA – SLES4SAP, ktorý vznikol v spolupráci SUSE a SAP. Vzájomná spolupráca beží už sedemnásty rok a prerástla v strategické partnerstvo, vďaka ktorému 100 percent infraštruktúry SAP SA funguje na SLES a v prípade SAP HANA ide až o 95 percent. O cloudovej infraštruktúre pre SAP HANA potom prehovoril Radim Cimoradský zo spoločnosti Microsoft. „Doba, kedy Microsoft považoval open source riešenia za konkurenciu, je dnes minulosťou. Už niekoľko rokov úzko spolupracujeme nielen so SAP, ale aj so SUSE,“ podotkol vo svojej prezentácii.

Softvérovo-definovaným úložiskám sa venoval Jan Petrák, technický riaditeľ spoločnosti Abacus Electric. „Tradičné úložisko kvôli neustálemu nárastu objemu ukladaných dát naráža na svoje limity, a to ako technické, tak finančné. Prečo si kupovať rovnaký disk za štvornásobok ceny, keď môžete využiť softvérovo-definované úložisko?,“ spýtal sa Jan Petrák. Martin Vaňous zo spoločnosti SÍŤ na to naviazal ukážkou využitia softvérovo-definovanej siete s využitím SUSE Linuxu v automobilovom priemysle.

SUSE Expert Days uzavrela prednáška Lukáša Valentu zo spoločnosti Tieto na tému efektívnej správy linuxových serverov pomocou nástroja SUSE Manager. Na úplný záver konferencie organizátori vylosovali z odovzdaných anketových lístkov jedného šťastlivca, ktorý získal voucher na školenie SLES 12 u GOPASu.

Značky: