Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Značka BMW i dôsledne vstupuje do ďalšej oblasti využitia lokálne bezemisnej technológie pohonu v udržateľnej mestskej hromadnej doprave. Elektromotory a vysokonapäťové batérie vyvinuté pre model BMW i3 budú poháňať mestský autobus, ktorý vyrába známa turecká značka Karsan špeciálne pre prepravu v mestách. Spoločnosti BMW Group a Karsan podpísali dohodu o dodávkach motorov a batérií pre čisto elektrický model Jest electric. Pre domáci trh aj pre zahraničných záujemcov sa vyrába v tureckom meste Bursa. Táto spolupráca opäť odráža záujem značky BMW i poskytovať stimuly a podporovať mestskú mobilitu zameranú na lepšiu trvalú udržateľnosť. Elektromotory a vysokonapäťové batérie značky BMW i použité v modeli Karsan Jest electric umožňujú dopravným podnikom, aby prevážali pasažierov v mestách komfortnejšie a bez vypúšťania emisií.

Hromadná doprava je ďalšou z mnohých oblastí, v ktorých môže technológia značky BMW i prispieť k lepšej trvalej udržateľnosti. Napríklad od minulého roka dodala značka BMW i technológiu na uskladnenie energie pre lokálne bezemisnú mobilitu. Odberateľom bola spoločnosť Streetscooter GmbH, 100-percentná dcérska firma spoločnosti Deutsche Post. Batériové moduly značky BMW i umožňujú poštárom na skútroch, aby celý deň doručovali listy a balíky bez potreby priebežného nabíjania. Vysokonapäťové batérie vyvinuté pre model BMW i3 dodávajú energiu pre trvalo udržateľnú mobilitu aj na vode. Príkladom je projekt spustený v roku 2017. Spoločnosť Torqeedo, globálny líder vo výrobe lodných motorov, používa batérie ako zdroj energie pre svoje motory. Vysokonapäťové batérie značky BMW i slúžia aj ako stacionárne úložiská energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, akými sú veterné a solárne elektrárne. „Naši klienti z priemyselnej oblasti oceňujú jednoduchú manipuláciu s jednotlivými komponentmi ako aj ich robustnosť a spoľahlivosť. Dokazuje to aj viac ako 100 000 kusov produktov značky BMW i predaných po celom svete”, vraví Uwe Breitweg, riaditeľ oddelenia BMW Group Drive Systems for Industry Clients, ktoré má na starosti predaj pohonov a produktov klientom z oblasti priemyslu.

Stúpajúci záujem o využitie aj mimo elektromobilov či hybridných modelov v rámci značiek spoločnosti BMW Group dokazuje široké a univerzálne schopnosti značky BMW i a jej celostného prístupu k trvalej udržateľnosti. Značka BMW i nazbierala množstvo skúseností s vývojom elektromotorov a vysokonapäťových batérií. Patrí sem aj ovládanie a využívanie batérií, čo využije mnoho produktov z viacerých oblastí z každodenného života.

Elektromotory a vysokonapäťové batérie, ktoré si nezávisle vyvinula spoločnosť BMW Group, sa vyznačujú vynikajúcim výkonom a vysokou spoľahlivosťou. Vyrábajú sa v závode BMW v meste Dingolfing. Kompetenčné centrum spoločnosti BMW Group pre elektromobilitu už niekoľko rokov kontinuálne rozširuje svoju výrobu. Elektrický synchrónny motor z modelu BMW i3, ktorý bude v budúcnosti poháňať aj autobus Karsan Jest electric, dodáva výkon 125 kW (170 k) a maximálny krútiaci moment 250 Nm.

Energia pochádza z lítiovo-iónových batérií. Ich kompaktné rozmery a nízka hmotnosť znamenajú veľmi dobrú využiteľnosť v širokom spektre produktov. Vysokonapäťové batérie pozostávajú z 8 modulov. Každý obsahuje 12 monočlánkov s kapacitou 44 kWh. Spojením dvoch vysokonapäťových batérií tak predsériová verzia autobusu Karsan Jest electric dosahuje kapacitu 88 kWh, čo postačuje na dojazd do vzdialenosti 210 kilometrov. Pri použití na plánovaných trasách to znamená, že mestský autobus môže jazdiť 18 hodín bez potreby prestávky na nabíjanie. Kompaktné rozmery elektromotora a vysokonapäťových batérií prinášajú výhody aj v podobe vnútorného priestoru. S dĺžkou približne 6 metrov ponúka autobus Karsan Jest electric priestor pre 26 pasažierov. To je o štyroch viac ako odviezla predchádzajúca verzia s konvenčným spaľovacím motorom. Mestský autobus využíva nízkopodlažnú technológiu, čo ocenia najmä cestujúci s detskými kočíkmi či s invalidnými vozíkmi.

Výrobca vozidiel Karsan vznikol v roku 1966. Jeho vlastné vývojové a výrobné centrá sa nachádzajú v západotureckom meste Bursa. Zameriava sa na výrobu vozidiel pre medzinárodné automobilové spoločnosti ako aj na vývoj a výrobu vlastných vozidiel určených na miestnu a diaľkovú hromadnú dopravu. Vo výrobnom portfóliu sa nachádzajú malé vany, mestské a prímestské autobusy ako aj autobusy slúžiace na diaľkových linkách. „Spolupráca so spoločnosťou BMW Group nám umožní splniť požiadavky zákazníkov v segmente vozidiel s elektrickým pohonom. Zároveň nám pomôže pri našej transformácii na dodávateľa trvale udržateľných dopravných riešení,” vysvetľuje Okan Baş, výkonný riaditeľ spoločnosti Karsan Automobil.

Značky: