Najpoužívanejšími hernými zariadeniami sú dnes smartfóny a tablety. Prenosné herné konzoly majú aj napriek tomu svoje stále miesto na trhu. Ich pozícia je komplikovanejšia ako kedykoľvek predtým.

PlayStation Vita sa dostala na trh presne pred 3 rokmi. Sľubovala výkonný hardvér, audiovizuálny zážitok hier na úrovni PlayStation 3 vo vrecku a unikátne spôsoby ovládania. Dve analógové páčky, dotykový displej, zadnú dotykovú plochu a pohybové senzory. Slovo Vita znamená v preklade život a táto konzola ho veru nemá jednoduchý.

Vita lákala na prednú a zadnú dotykovú plochu aj takouto kontroverznou reklamou. Neskôr ju zakázali

Vita lákala na prednú a zadnú dotykovú plochu aj takouto kontroverznou reklamou. Neskôr ju zakázali

Nádejný prvý rok

Uvedenie Vity na trh sprevádzalo viacero AAA titulov, ktoré chceli prezentovať schopnosti hardvéru. Spomeňme Uncharted: Golden Abyss, Wipeout 2048 alebo Everybody’s Golf. Hoci kvalita grafického spracovania nedosiahla sľubovanú úroveň PlayStationu 3, tieto tituly dokázali priniesť zážitok z hrania „veľkých“ hier na malej obrazovke. A audiovizuálne spracovanie bolo naozaj na špičkovej úrovni. Dnes vám síce iPady alebo Androidy dokážu ponúknuť kvalitnejšiu grafiku, avšak pred 3 rokmi bola Vita tým „najkrajším“ mobilným zariadením.

Fanúšikom PlayStationu známe značky doplnili exkluzivity ako Escape PlanLittle Deviants. Tie boli navrhnuté s cieľom prezentovať skôr rôznorodé možnosti ovládania ako grafický výkon. Nechýbali ani známe značky vývojárov tretích strán. Rayman OriginsFIFA patria k tomu najlepšiemu aj dnes. Nenechajte sa však oklamať – FIFA 15 je totožná hra ako prvý FIFA Football. Zmenili sa len štatistiky. Hold, predaje AAA titulov pre túto platformu nie sú natoľko rentabilné, aby zaplatili vývoj plnohodnotného pokračovania.

Uncharted PS Vita

PS Vita počas prvého roka lákala najmä na exkluzívne tituly. Uncharted stojí za zahranie aj dnes

Samozrejme, bez lákavého softvéru si konzolu nikto nekúpi. Sony sa preto počas prvého roka snažilo Vitu podporovať rôznymi spôsobmi – vyvíjalo svoje exkluzivity a spolupracovalo aj s vývojármi tretích strán. Výsledkom boli napríklad tituly Unit 13, Mortal Kombat, Resistance: Burning Skies, LittleBigPlanet alebo Gravity Rush. Hráči sa dočkali aj HD verzie vybraných dielov Metal Gear Solid, exkluzívneho prírastku do série Assassin´s Creed (Liberation sa neskôr objavil aj vo verzii pre PC, PS3 a Xbox 360) a dokonca aj titulu Call of Duty.

CoD pre Vitu je však ukážkovým príkladom toho, ako to nerobiť – hru vyvíjalo štúdio, ktoré nemá so sériou nič spoločné a na výsledku je to poznať. Priemerná FPS akcia bola kritizovaná aj z dôvodu krátkej kampane (hru ste dohrali v priebehu 3 hodín) a premrštenej ceny na úrovni iných AAA hier. Z titulu, ktorý mohol prilákať masy hráčov, sa nakoniec stal Čierny Peter.

CoD edícia je jednou z mála limitovaných verzií PS Vity, ktoré sa objavili v Európe. Škoda, že samotná hra bola otrasná

CoD edícia je jednou z mála limitovaných verzií PS Vity, ktoré sa objavili v Európe. Škoda, že samotná hra bola otrasná

Je problémom cena alebo smartfóny?

Je otázne, v čom spočíva (z hľadiska predajov) nenaplnený potenciál PS Vity. Predaje neboli optimálne, čo sa prejavilo postupne klesajúcim počtom AAA exkluzivít a rušením projektov. Jedným z posledných zaujímavých veľkých titulov bol Killzone: Mercenary. Nezabúdajme však ani na jedinečný Tearaway, ktorý dokázal konečne plnohodnotne využiť všetky ovládacie prvky konzoly. Mimochodom, vedeli ste, že na Vite sa mala objaviť exkluzívna hra zo sveta BioShocku? (mimochodom, prvý BioShock si dnes zahráte na iPhone aj iPade).

Problémom môže byť cena konzoly – pri uvedení na trh stála 249 eur a o 50 eur viac ste zaplatili za 3G model. Ďalších minimálne 20 eur skonzumovala pamäťová karta a keď ste si k novej konzole kúpili aj hru, atakovali ste hranicu 350 eur a viac. A to je pomerne veľa na hračku, ktorú využijete raz za čas počas cestovania. Ak vôbec. Smartfóny boli už v tej dobe výborným prostriedkom na skrátenie dlhej cesty. Nehovoriac o cene hier, ktorá sa v tej dobe rátala vo svete smartfónov na desiatky centov a v prípade PS Vity na desiatky eur.

Vyhovárať sa na telefóny a tablety by však bolo krátkozraké. Hlavný konkurent PS Vity, konzola Nintendo 3DS predala do dnešného dňa viac ako 50 miliónov kusov (na trhu je od marca 2011) a jej vstup na trh nebol v žiadnom prípade ideálny. Pre porovnanie, PS Vita atakuje hranicu 10 miliónov kusov.

3G model konzoly sa predával za 299 eur. Svoj potenciál nenaplnil a postupne sa vytratil z ponuky

3G model konzoly sa predával za 299 eur. Svoj potenciál nenaplnil a postupne sa vytratil z ponuky. Novší Slim model kúpite iba vo Wi-Fi verzii

Aj napriek negatívnejšie ladeným predchádzajúcim riadkom – PS Vita je výborná herná platforma, ktorá sa teší veľkej popularite medzi fanúšikmi. Na rozdiel od veľkých konzol nie je hračkou pre každého. Naozaj si musíte uvedomiť, či chcete herné zariadenie, ktoré je určené na cesty a nie na doma. A či ho dokážete patrične využiť. Hoci sa v súvislosti s Vitou objavuje často kritika, že na tomto systéme nie je čo hrať, realita je iná. Knižnica hier je dostatočne bohatá a rôznorodá a to aj napriek tomu, že príliv AAA titulov a exkluzívnych hier je v posledných mesiacoch výrazne obmedzený.

Vita zmenila svoje zameranie a z konzoly, ktorá chcela lákať najmä vyšperkovanou grafikou sa stalo zariadenie s vynikajúcou zásobou indie titulov. Nezávislé hry často nespoliehajú na grafiku, avšak excelujú v hrateľnosti. Stačí si pozrieť najlepšie hodnotené hry podľa portálu Metacritic. V zozname nájdete veľa titulov, ktoré si zahráte aj na počítači alebo veľkých platformách. Niekto to môže považovať za nedostatok Vity, nám to však nevadí – práve naopak. Mnohé herné klenoty si vďaka tomu zahráme na cestách.

PS Vita sa už dnes nespolieha na AAA tituly. Najviac zábavy si užijete s indie hrami

PS Vita sa už dnes nespolieha na AAA tituly. Najviac zábavy si užijete s indie hrami

(Článok pokračuje na ďalšej stránke)

1 2

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit