Telefón Galaxy Note10+ používam od jeho uvedenia na slovenský trh. Vyslovene mi vyhovuje pre pracovné nasadenie. Dôvodom je celodenná výdrž na batériu, možnosť rozšírenia o microSD kartu, pre mňa  vhodná veľkosť displeja a oceňujem dotykové pero.

Note10+ dotykové pero

Note10+ a výber objektu na stránke dotykovým perom

Používam ho aj na realizáciu fotiek a videí rôznych tlačových konferencií a výstav, čo zvláda fajn, ale chce by som predsa len 3,5 mm audio port. Som pravidelným používateľom Samsung DeX pripojenia s notebookom  a na tento spôsob prepojenia nedám dopustiť. Note 10+ prešiel so mnou polku sveta a nesklamal ma.

Vľavo Galaxy Note10, vpravo Note 10+

Práca na batériu

Poďme teraz podrobnejšie. Ako je to teda s tou celodennou výdržou? V mojom prípade používam telefón naplno, veľmi výnimočne používam prechod do šetriaceho režimu. Ten tu síce je a dá sa nastaviť vo viacerých stupňoch, ale na 4300 mAh batériu tento stav nie je nevyhnutný. Obyčajne končím tak okolo 20 hodiny a obstaral som si navyše aj superrýchlu nabíjačku s výkonom 45 W, s ktorou sa dá nabiť smartfón doplna za 50 minút. Už pol hodina nabíjania vám  však bude stačiť. Áno, takto si predstavujem prácu s batériou. V minulosti som mával celkom problém s Note 9. Okolo 18 hodiny, keď bolo treba nájsť nejakú zásuvku a telefón dobiť. To je už za nami, ale pre istotu vždy nosím v ruksaku powerbanku. Bežne sa s Note10+ predáva nabíjačka s výkonom 25 W, počítajte tak s hodinou a 15 minútami na úplné nabitie. To tiež vyhovuje.

Používam aj inteligentné hodinky Samsung Gear S3 a tieto umožňujú nabíjanie pomocou bezdrôtového pripojenia hodiniek a smartfónu. To je výborné, lebo na cesty netreba nosiť nabíjaciu kolísku a obávať sa jej straty.

Note10 a inteligentné hodinky

Bezdrôtové nabíjanie inteligentných hodín

Veľkosť displeja a dotykové pero

Note10+ má 6,8 palcový WQHD+ Super AMOLED displej so zaoblenými rohmi. Má výborné zobrazenie farieb a táto veľkosť mi umožňuje s ním pracovať ako s tabletom – teda v režime na šírku. Dajú sa takto naozaj editovať dokumenty a aj na prehrávanie videa je to veľmi dobrý spôsob V poslednom čase som veľa na cestách a Note 10+ sa stal mojim televízorom. Maximálny jas je až 1200 nitov a Samsung zmenil podobu prednej kamery tak, že takmer celá predná časť je venovaná displeju.

Galaxy Note10+

Veľkosť displeja na Note10+ mi plne vyhovuje. Skoro ako displej na notebooku

Na dotykové pero som si zvykol a používam ho na poznámky najčastejšie. Nech je ako chce, najrýchlejšie je písať si poznámky z prezentácií na papier a perom. Aspoň teda pre moju generáciu ľudí. Pero však nájsť vo chvíli, keď chcete písať poznámky nie je vždy možné a papier neskôr ľahko stratíte. Vždy v týchto chvíľach už vyberám Note10+ a píšem si poznámky priamo na displej. Je to pohodlné, dotyk dlane pritom nespôsobuje nejaký problém a písať sa dá tak, že po sebe poznámky vylúštim. A poznámka sa nedá z Note10+ stratiť, len keď by ste naozaj zámerne chceli.

Note10 pero

Note10+ možno s perom ovládať na diaľku

Dotykové pero má v Note10+ množstvo ďalších funkcií, z ktorých najviac využívať jeho schopnosť byť diaľkovou spúšťou pri selfie fotkách. Okrem toho je tu teraz aj možnosť zoomovania s perom vo videách, listovania v  prezentácii na diaľku a pod. Určite to má svojich fanúšikov, ja som to zatiaľ nepoužil v praxi. Bohate mi stačí písanie poznámok a diaľková spúšť. Tiež využívam možnosť konverzie rukou písaného textu do skutočného strojového textu a funguje to. Dokonca aj pri škrabopise. Inými slovami, priamo do Microsoft Wordu píšete rukou a systém prenáša tieto texty do tohto editora. Ďalej sa dajú upravovať a môžete s nimi pracovať.

Note10 Word

Note10 a prevod obrázku aj s textami do Wordu

Fotky a video len so smartfónom

To je veľká téma. Pred nedávnom som začal s realizáciou videí typu predstavenie vozidla cez smartfón. Povzbudením pre mňa bolo práve to, čo som pri schopnosti nakrúcania obrazu našiel u Note10+. Nie je to len o kvalite záberu, ale hlavne o stabilizácii videa. Samsung používa mechanickú stabilizáciu a je to vidieť. Naozaj výborné výsledky, ktoré oceníte, ak si video natáčate počas behu, prípadne počas jazdy v automobile. Stačí na to zapnúť režim Super Stabilný v aplikácii na nakrúcanie videa a hneď vidíte rozdiel. Toto je pre použitie pri práci s videom najväčšie zlepšenie.

Galaxy Note10+ a dynamické efekty vo videu

Pri práci s videom používam aj gimbál DJI Osmo Mobile3, čo je výborná pomôcka. Konštatujem, že spojenie Note10+ a Osmo Mobile3 je víťaznou kombináciou, ak chcete stabilné video, ktoré zaujme divákov. Rovnako experimentujem aj s aplikáciou FiLMic Pro, ktorá je na natáčanie videa jednoducho špička a plne podporuje Note10+.

Note10

Prechodové efekty v zabudovanom editore videa

Súčasťou Note10+ je aj video editor, ktorým môžete strihať videá priamo v telefóne. Áno, to je možné, hneď ale poviem, že na náročné strihanie treba akosi počítač, kde máte viac možností. Ale nejakú časť z videa odstrihnúť, vzájomne spojiť dve scény s nejakým prechodom a na záver k tomu primiešať muziku, to zvládame aj na Note10+. V prípade tohto editora navyše môžete aj pridať titulky a čo je najlepšie – môžete do videa kresliť perom. A toto môže urobiť video veľmi atraktívnym. Hlavnou výhodou tohto postupu je jednoznačne rýchlosť. V našom prípade treba mať video s predstaveným produktom na stránke ako prvý, potom môžeme očakávať peknú čítanosť článku a sledovanosť videa.

Súčasťou Note10+ je aj pozornostná akcia na vynikajúci editor Adobe Rush. Pravda je taká, že máte ako majiteľ Note10+ kozmetickú zľavu, ale budete platiť mesačne viac ako 10 eur za používanie tohto editora. Z nášho hľadiska sa lepšie oplatí zabudovaný editor videa bez ďalších nákladov.

Ďalšia novinka v prípade Note10+ je to, že tu nie je 3,5 mm jack port na pripojenie slúchadiel alebo mikrofónu. Ak teda chcete pripojiť externý mikrofón, musíte si kúpiť redukciu medzi USB-C portom a jack portom. Mikrofón takýmto spôsobom funguje, prekvapivo slúchadlá nie. Na to, aby ste mohli používať slúchadlá s Note10+, musíte ich mať s USB-C portom alebo bezdrôtové. Výborné slúchadlá AKG s USB-C portom sú v dodávke, určite ich nestraťte. Ich cena v samostatnom predaji je cez 100 eur. Ideálom dneška sú bezdrôtové slúchadlá čo je pohodlné na počúvanie huby alebo telefonovanie.

Samsung DEX

Toto je veľké zlepšenie, ktoré len tak niečo nenahradí. Samsung sa postaral o to, aby ste pomocou dodávaného kábla USB-C na USB dokázali prepojiť telefón a notebook. Na notebooku vznikne potom prostredie s ovládaním smartfónu. Má podobu operačného systému Windows a umožňuje napr. veľmi rýchlo a graficky preniesť fotografie a videá medzi smartfónom a notebookom. Ďalej viete využiť SMS-ky v mobile na tvorbu dokumentov v notebooku a naopak mechanickú klávesnicu v notebooku na prípravu dokumentov v smartfóne. DeX je jednoducho výborný systém, milujem ho. Funguje na prvé zapojenie a nič neštandardné na to netreba. DeX bol v minulosti spôsob ako spojiť smartfón s displejom a mechanickou klávesnicou. To stále funguje, ale DeX 2019 pri spojení s notebookom je lepšie spojenie a má rozumné využitie.

Galaxy Note10+ Samsung DeX

Takto sa dá prepojiť Note10+ a notebook len cez USB-C kábel

Rovnako rád využívam aj LinkToWindows. To je spôsob ako bezdrôtovo prepojiť Note10+ a notebook s operačným systémom Windows. Obe zariadenia pritom musia byť pripojené na jednej Wi-Fi sieti.

Note10

Note10+ prepojený s notebookom cez Link To Windows

Výkon a to veru poriadny

Note10+ mi stačí výkonovo a to veru je čo povedať. Note10+ má 12 GB RAM a naozaj máte možnosť naraz spustených 12 aplikácií a necítite, že by výkon poklesol. Ak máte radi hry, s tým je Note10+ kamarát, veľmi rýchlo sa naštartujú. S P2P využívaním hier súvisí PlayGalaxy Link. Môžete tak hrať hry bez ich lokálneho uloženia na smartfóne.

Pri náročných aplikáciách sa zahrieva, ale nie kriticky, stále s ním môžete pracovať a teraz v zime je to celkom príjemné. Vnútorná pamäť pre dáta je v mojom prípade 256 GB. Pred dvoma rokmi by to stačilo a teraz pri natáčaní videí so smartfónom teda nie. Preto používam aj microSD kartu s kapacitou 512 GB a tak je to už v poriadku.

Galaxy Note10+ pero

Note10+ a dotykové pero po jeho vytiahnutí z telefónu

Len niektoré aplikácie nevedia pracovať s externou pamäťou tak ako s vnútornou (FiLMiC Pro, DJI Mimo) a vnútorná pamäť sa tiež považuje vo všeobecnosti za spoľahlivejšiu. Tak asi by som si nabudúce vybral verziu Note10+ s kapacitou pamäti 512 GB a vybavené. Inak, pomerne prekvapivo Note10 (teda bez +) nemá čítačku microSD kariet, na to si dajte pozor.

Ďalšie vlastnosti

Note10+ priniesol aj ďalšie novinky – predĺžil dobu využívania dotykového pera mimo telefónu, pridal trojicu mikrofónov so schopnosťou zoomovania na záznam zvuku podľa toho ako zoomujete pri natáčaní videa. Ďalej sú tu živé efekty pri natáčaní videa napr. s rozostreným pozadím či zvýraznením jednej farby. Novinkou je aj 3D skener, možnosť merania rozmerov objektu a taká srandička ako je AR Doodle. Alebo spomeňme bezdrôtové streamovanie obrazu zo smartfónu na displej notebooku. S perom môžete teraz ovládať aj prehrávanie multimédií, meniť kameru predná/zadná a pod.

Galaxy Note10 ekosystém

Jednoducho Note10+ toho prináša naozaj veľa. Pre mňa je to najlepší pracovný smartfón súčasnosti a rád s ním robím.

Hlavné parametre

Displej: 6.8-palcový Quad HD+ Dynamic AMOLED Infinity-O Display, 3040 × 1440 bodov, 498 ppi, HDR10+. Rozmery: 77,2 × 162,3 × 7,9 mm, 196 gramov Pero s BT pripojením: 5,8 × 4,35 × 105,08 mm, 3,04 gramu. Zadná kamera: Ultra Wide: 16 MPx F2.2 (123°), Wide-angle: 12 MPx 2PD AF F1.5/F2.4 OIS (77°), Telephoto: 12 MPx F2.1 OIS (45°), DepthVision Camera: VGA. Predná kamera 10 MPx 2PD AF F2.2 (80°).  Dual SIM alebo jedna SIM a jedna microSD karta.

No a čo to celé stojí? Galaxy Note10+ s kapacitou 256 GB je v cene 1099 eur, s kapacitou 512 GB je to za 1199 eur. Na Slovensku je k dispozícii vo farbe Aura Glow a Aura Black. Odporúčam kupovať slovenskú distribúciu, potom nemáte problémy s aktualizáciami a zárukou. Pre nákup môžete aj využiť možnosť odpredať vaše staré zariadenie, takto sa dá naozaj dosť ušetriť.  Prémiový servis Moje Galaxy vám zase umožní požičať si výkonné zariadenie na dobu, pokiaľ bude váš telefón v oprave ako aj osobné vyzdvihnutie. A to príde vhod.

 

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.