V rámci Dňa pre bezpečnejší internet prispieva k zvýšeniu vzdelania detí aj 365.bank.

Bezpečnosť v online priestore je rovnako dôležitá ako bezpečnosť v reálnom svete. Na internete sa totiž nachádzajú naše osobné informácie, konverzácie, no aj prebiehajú finančné transakcie. Ak sa teda nebudeme chrániť, jednoducho sa môžeme stať obeťami podvodov, ktoré môžu vyústiť do krádeží financií, majetku či dokonca našej osobnej identity. Podvody ako deepfake či phishing sú dnes už skutočne prepracované a častokrát na nerozoznanie od reality.

Práve z dôvodu nárastu hrozieb na internete sa na Základnej škole Majerníkova v Bratislave uskutočnila skupina prednášok pre deti 8. ročníka pri príležitosti Dňa bezpečnejšieho internetu. Túto aktivitu na škole zorganizovala 365.bank spolu s organizáciou Junior Achievement Slovensko a zúčastnila sa jej aj spoločnosť ESET či odborník na hoaxy a podvody Dávid Púchovský.

Základným pravidlom bezpečnosti pri nákupe na internete je navštevovať len overených obchodníkov a stránky začínajúce skratkou https so symbolom visiaceho zámku. Ideálne, ak je platba zabezpečená prostredníctvom dvojfaktorovej autentifikácie tzv. 3D secure kódu, prípade obchodník umožňuje zaplatiť cez digitálne peňaženky. Pri nákupoch najmä na čínskych e-shopoch odporúčame pritom nevyužívať možnosť zapamätania údajov z karty, ktoré môžu byť ľahko zneužiteľné.

Vysvetľuje Linda Gáliková, vedúca PR a internej komunikácie v 365.bank.
Deň bezpečnejšieho internetu na ZŠ Majerníkova s 365.bankZdroj: TOUCHIT

Žiaci sa počas tejto série prednášok dozvedeli napríklad to, ako chrániť svoje sociálne siete pred podvodníkmi a na čo si dať pozor pri zdieľaní príspevkov na internete. Taktiež ale boli upozornení na problematiku kartových podvodov, z ktorých sa až 80 % udeje na internete.

Podľa Lindy Gálikovej je taktiež bezpečnejšou voľbou pre platby digitálna karta narozdiel od tej plastovej. Dôvodom je to, že po nákupe je možné ju jednoducho zrušiť a prevydať za novú. Takýmto spôsobom sa minimalizuje riziko internetových podvodov.

S narastajúcim trendom nákupov na internete stúpa aj riziko phishingu. Ide o typ podvodu, kedy útočník odošle potenciálnej obeti e-mail alebo SMS správu s odkazom na internetovú stránku, ktorá častokrát vyžaduje prihlasovacie údaje do internet bankingu alebo údaje o platobnej karte. Podvodníci navyše vedia vniknúť aj do vlákna SMS komunikácie s bankou, takže správa od podvodníka môže vyzerať skutočne dôveryhodne. V tomto prípade je dôležité byť obozretný a všímať si aj tie najmenšie detaily na stránke ako je iná doména či názov webovej stránky.

Žiaci si vďaka 365.bank zahrali aj vzdelávaciu hru ClashingZdroj: TOUCHIT
Žiaci si vďaka 365.bank zahrali aj vzdelávaciu hru Clashing

365.bank sa snaží bezpečnosť na internete zvyšovať aj vzdelávaním študentov, ktorým poskytla licencie na interaktívnu hru Clashing. V tejto hre sa môžu trénovať v každodenných situáciách a overiť si tak svoje znalosti v kyberbezpečnosti. 365.bank však nezabezpečila licencie len pre Základnú školu Majerníkova v Bratislave. Požiadať o ne môžu aj ďalšie školy, celkovo je licencií až 600. Neváhajte teda a zapojte sa do projektu, ktorý pomôže mladým ľuďom vzdelávať sa v bezpečnosti v rámci online priestoru. Žiadosť o licencie do hry Clashing nájdete na stránke 365.bank.

Žiaci si vďaka 365.bank zahrali aj vzdelávaciu hru ClashingZdroj: TOUCHIT
Žiaci si vďaka 365.bank zahrali aj vzdelávaciu hru Clashing

Zdroj: vlastné, 365.bank

Prečítajte si aj:

Katarína Šimková

Katarína Šimková
Sústreďujem sa na Xiaomi, Huawei a ďalších čínskych výrobcov smartfónov. Zaujíma ma aj Google a systém Android. V redakcii sa venujem aj lifestyle technológiám a domácnosti.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.