Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Opadané lístie v meste ako zdroj recyklovaného papiera, malá vodná elektráreň či inteligentná sieť nabíjacích staníc.

To sú príklady inovatívnych technológií, ktoré môžu pomôcť zmierniť dopady klimatických zmien. Ich autormi sú stredoeurópske startupy, ktoré v akcelerátore Challenger pracujú na vylepšeniach technológií a rozvíjajú plány pre ich uvedenie na trh. Už 10. februára na podujatí Demo day sa ukáže, ktorý z nich presvedčí investorov. Na Demo day vystúpi ako špeciálny hosť Martin Villig, spoluzakladateľ spoločnosti Bolt, jednej z najúspešnejších a najhodnotnejších firiem z regiónu strednej a východnej Európy.

Osem začínajúcich firiem, ktoré prinášajú na trh technologické inovácie v oblasti ekológie a obnoviteľných zdrojov nastúpilo v októbri 2020 do akcelerátora Challenger. Jeho cieľom je pomôcť firmám nakopnúť ich podnikanie, vylepšiť ich biznis model, vstúpiť na trh a získať zákazníkov, partnerov a investorov pre ďalší rozvoj. Program rozbehla konzultačná spoločnosť CIVITTA s podporou Swiss Re, Microsoft, ZSE, Vienna Business Agency, Slovak Business Agency, Slovak Investment Holding, MMLaw a v spolupráci so Slovak American Foundation, Interreg Central Europe InNow a EIT Climate-KIC.

Verejné finále s Martinom Villigom, spoluzakladateľom spoločnosti Bolt

Päťmesačný proces mentoringu vyvrcholí 10. februára 2021 záverečným podujatím s názvom Demo day, na ktorom budú startupy prezentovať svoje technológie potenciálnym investorom. Vybraná firma získa možnosť rokovať o investícii v minimálnej výške 250 000 eur s CB Investment Management, hlavným investičným partnerom programu. Tri vybrané spoločnosti z minuloročného akceleračného programu takto získali investície vo výške viac ako 1,5 milióna eur. V porote bude Michal Nešpor z CB Investment Management, Andrej Kiska, partner  českého fondu Credo Ventures a Eamonn Carrey, Managing Director londýnskeho akcelerátora Techstars.

Demo day je online podujatie otvorené verejnosti, na ktorom po prvýkrát na Slovensku vystúpi aj Martin Villig, spoluzakladateľ estónskej spoločnosti Bolt, ktorej trhová hodnota je takmer 2 miliardy eur. Martin je skúsený startupista a patrí k najvýraznejším postavám novej generácie estónskych podnikateľov v technologickom sektore. Je na čele viacerých iniciatív na podporu mladých podnikateľov a vzdelávania ako Estonian Founders Society alebo Good Deed Education Fund.

Registrácia na podujatie je možná prostredníctvom: https://www.eventbrite.co.uk/e/challenger-accelerator-demo-day-tickets-136394486581

Pozrite sa, kto je vo finále akcelerátora Challenger

AgeVolt

Elektromobily sú čoraz populárnejšie. Jeden z ich hlavných problémov je však nedostatočná infraštruktúra smart nabíjacích staníc. AgeVolt preto prináša digitálny ekosystém, ktorý zahŕňa sieť dostupných inteligentných nabíjacích staníc pre elektromobily, k tomu energomanagement s dynamickým riadením energie a digitálnu platformu, ktorá umožňuje peer-to-peer zdieľanie nabíjačiek medzi ich vlastníkmi využitím vlastnej digitálnej meny.

Archee

Slovenský startup Archee prináša SPEAR Hydro – patentovaný mechanický systém, ktorý premieňa energiu z toku rieky na čistú a zelenú elektrinu. SPEAR Hydro je stabilný zdroj energie umiestnený v štandardnom recyklovanom riečnom člne, ktorý stačí zakotviť pri brehu a napojiť na miestnu sieť. SPEAR Hydro je schopný generovať až 190 kW elektriny a nepredstavuje žiadnu environmentálnu záťaž. Zapojenie jedného systému pomôže za 10 rokov ušetriť okolo 8 200 ton CO2.

E-Vision

Až 80% batérií zlyháva predčasne. E-Vision vyvíja riešenia, ktoré umožňujú, aby batérie fungovali lepšie a aby boli využívané efektívnejšie. Základom ich prístupu je technológia neinvazívnej obnovy kapacity, založená na aplikovaní elektrických impulzov do batérií. Tieto elektrické „šoky“ dokážu vyčistiť ich vnútorné prostredie a obnoviť stratenú kapacitu.

Livestock Insider

Cieľom startupu Livestock Insider je zlepšiť chov hospodárskych zvierat a spôsob riadenia prísunu krmiva. Pre tento účel vytvorili softvér. Cloudová platforma zbiera a analyzuje dáta zozbierané z IoT zariadení, a vďaka strojovému učeniu poradí, ako zlepšiť výživu hospodárskych zvierat. Technológia tak zvýši produktivitu fariem.

eROBOT

Spoločnosť eROBOT navrhuje, vyvíja a implementuje inteligentné riešenia pre samoúdržbu a starostlivosť o mazanie priemyselnej robotiky. Sú tvorcami a výrobcami kompletného systému, ktorý zahŕňa filtračné zariadenia, senzory a softvér. Veľkou výhodou tohto riešenia je jeho pozitívny vplyv na životné prostredie. Ďalšou z výhod je, že riešenie prináša zákazníkom okrem zvýšenia produktivity aj výrazné úspory nákladov, keďže automatický systém predlžuje použiteľnosť oleja až po dobu životnosti robota. To eliminuje prestoje a odstávky robotických liniek z dôvodu servisu alebo poruchy.

GroundCom

Vo vesmíre sa dnes nachádza viac ako 1 500 malých satelitov. Do ôsmich rokov pribudne ďalších 6 000. Avšak, komunikácia medzi nimi a operátormi je neefektívna. Jedna pozemná stanica (anténa pre komunikáciu so satelitmi) operátorského tímu „vidí“ satelit len približne jednu hodinu denne, keď nad ňou satelit prelieta. GroundCom prišiel s myšlienkou vytvoriť sieť takýchto pozemných staníc po celom svete, ktoré bude možné ovládať na diaľku – online. Vďaka tomu operátori získajú prístup k desiatkam pozemných staníc, ktoré si môžu prenajímať podľa potreby.

MAKERS

MAKERS vytvorili inteligentný systém na spravovanie energetických aktív, ktorý optimalizuje a riadi výrobu a spotrebu lokálnej energie. Cieľom je pomôcť sieti adaptovať sa na stále zvyšujúci sa energetický dopyt a tiež lepšie do nej integrovať lokálne obnoviteľné zdroje. Výsledkom je ekonomicky výhodná flexibilná sieť.

RE-leaf

RE-leaf prišiel s nápadom recyklovať opadané lístie na super-udržateľný papier, čím pomôže mestám dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Takýto papier je šetrný k životnému prostrediu, pretože pri jeho výrobe sa nepoužívajú žiadne chemikálie. Výsledkom je výrazné zníženie emisií CO2, nižšia cena produktu a papier, ktorého spotreba nepredstavuje riziko pre prírodu.

Značky: