Telefón, ktorý je úplne iný a dá vám zážitok, aký ste nemohli predpovedať.
Skladacie smartfóny sú opradené fámami, dojmami a predpokladmi. Viac pravdepodobne kritickými. No málokto z vás naozaj vyskúšal tento typ smartfónu. Razr 5G je tu v druhej generácii. Je dokonalý? Nie je. Ani nechce byť. Je to ale super šikovný telefón, ktorý treba pochopiť.
Displej je akási fólia a ani po zložení konštrukcie telefón sa úplne nezohne ale zaoblí. Je to ochrana proti zlomeniu. Po otvorení na ňom budete vo vypnutom stave vidieť menšie záhyby práve v miestach zloženia. Na dotyk sú aj cítiť malé hrbolčeky.
V tomto má displej z estetického hľadiska isté rezervy. Inak je to detail. Pre niekoho byť ale nemusí a tu zatiaľ získavate precíznejšie spracovanie v klasických telefónoch bez ohybného displeja.
Na čo vlastne skladací?
Mne sa veľmi páči to, že z malej „pudrenky“ spravíte klasický smartfón. Iste, sú tu aj iné koncepty a z veľkého smartfón ešte rozložíte jednu takú časť a máte malý tablet. Bude závisieť od prípadu, ale je to na každom z vás. Niekto chce tento systém skladacieho smartfónu, niekto iný bude chcieť po rozložení veľkú plochu pripomínajúcu tablet.
Výrobca oživil svoj dávny a vysoko úspešný model razr. Na hornej strane máte displej s rozlíšením 800 × 600 px. Vybavíte na ňom takmer všetko, no minimálne všetko podstatné. Vlastne mať skladací telefón je vynikajúca vec, no častokrát som zistil, že som telefón neotvoril alebo nezložil.
Najviac otvorení a zatvorení je vtedy, keď som vonku. Dávať ho do vrecka otvorený nie je dobrý nápad. A ak som doma alebo v kancelárii, nechám telefón na stole otvorený. Presne tak ako klasický smartfón.
Je to akási prirodzenosť, určite za tým nie je snaha o šetrenie kĺbu alebo displeja. Výrobca hovorí o tom, že displej zvládne 200 000 otvorení, čo je viac ako 5 rokov. Takže kritiku typu, to vydrží len päť rokov? Ako dlho mávate zvyčajne smartfón? Koľko vás stojí smartfón? Ak si zodpoviete tieto otázky, navedie vás to k prípadu, či by bol pre vás.
Poriadne drahý
No a dostávame sa k cene. 1499 EUR je naozaj dosť. To sa nedá ničím zamaskovať. Za tieto peniaze získate inde ešte lepšiu výbavu. Áno, bez pochýb. Avšak toto nie je len tak obyčajný telefón. Je to dlhý telefón, ktorý sa vám konečne zmestí do vrecka.
Skoro by sa dalo povedať, že ho ukryjete v dlani. Toto je jeho výhoda. Nemá zmysel ho porovnávať s inými telefónmi. Ak chcete iný typ fotoaparátu a viac objektívov, zatiaľ treba siahnuť po inom modeli. Tu takú výbavu nenájdete.
Čo od razru dostanete
Dobre teda, k čomu vám drahý skladací telefón bude? Predovšetkým sa dobre nosí a používa. Na hornom displeji odpoviete na správy, napíšete si poznámky, môžete sa nechať navigovať ako aj prechádzať podcastami, hudbou, notifikáciami atď.
Nechýba tu ani fotografovanie. A tým, že je tento fotoaparát navrchu, máte tak špičkový selfie fotoaparát. Po otvorení máte z neho štandardný fotoaparát. No a nechýba ani štandardný selfie fotoaparát nad hlavným displejom.
Telefón je tenký a skutočne dobre sa drží v ruke. Otvoriť aj zatvoriť sa dá jednou rukou. Je to návykové a po dvoch dňoch vám to bude pripadať vlastne úplne prirodzené. Hm, aká nuda mať obyčajný smartfón, ktorý sa nedá otvoriť. 🙂
Netvrdím, že vám razr zmení život alebo prinesie väčšiu produktivitu práce. Jedno je ale isté. Dostanete úplne nový spôsob, ako sa dá telefón používať a hlavne to nebude obrovský a neskladný mobil.
Tým sa ale dostaneme k batérii. Kapacita 2800 mAh pôsobí naozaj nedostatočne. Na razr som prechádzal z telefónu, ktorý mal 5000 mAh batériu, takže obavy boli na mieste. Stanovisko je ale jasné – je to telefón, ktorý vydrží celý deň môjho štandardného používania. Pri sledovaní filmov pôjdu percentá batérie dole, čo je vzhľadom na kapacitu prirodzené.
Na telefón sa dá v tomto smere spoľahnúť. Je to predsa len klasická motorola so všetkým, čo od nej očakávate. Teda dobrým manažmentom spotreby, svižným chodom a takmer čistým Androidom.
Nechýbajú zvukové vylepšenia a hoci tu je len jeden reproduktor, je vynikajúci. Má silný hudobný prejav s dostatkom basov a patrí medzi najlepšie jedno-reproduktorové ozvučenia v smartfónoch. Treba si len dať pozor, aby ste si ho nezakrývali rukou. Napríklad pri pozeraní filmov v posteli a ležaní na boku.
V systéme sú rozšírenia Moto na správu notifikácií na zamknutej obrazovke alebo Moto Gametime špeciálne pre hráčov na hranie bez otravného rušenia notifikáciami. Všetko si môžete nastaviť podľa seba.
Systémové zásahy
Sú minimálne a skoro by sa dalo hovoriť o čistom Androide. Rozšírenia Moto tu stále zostali. Takže pokývaním zo strany na stranu zapnete baterku, to už mnohí dobre poznáte. Rozhranie My UX podporuje lepšie prispôsobenie toho, ako budú vyzerať fonty, tvary ikon atď. To je vylepšenie, s ktorým prvýkrát prišiel telefón motorola edge / edge+.