Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať.

Aplikácia Garmin Connect obsahuje viacero praktických funkcií, o ktorých by ste mali vedieť, pokiaľ používate Garmin hodinky alebo sa rozhodujete, aké hodinky si kúpite. Medzi tieto funkcie patrí napríklad pokročilá analýza spánku, sledovanie ženského zdravia, tvorba tréningov a tréningového kalendára, ale aj bezpečnostné funkcie, ktoré môžu v niektorých prípadoch doslova zachrániť život.

Bezpečnostné funkcie nájdete v bočnej ponuke, ktorú je možné zobraziť cez tlačidlo hamburgera (Android, ľavý horný roh), resp. cez tlačidlo Viac (iOS, pravý spodný roh). V ponuke ťuknite na položku Bezpečnosť a sledovanie. Garmin hodinky ponúkajú dve základné bezpečnostné funkcie.

SOS správa, ktorú môžete poslať manuálne, alebo sa odošle automaticky v prípade dopravnej nehody

Prvou kategóriou sú bezpečnostné funkcie na rýchle poslanie SOS správy. Tú je možné poslať manuálne – v prípade hodiniek Garmin Venu 2 treba podržať pravé horné tlačidlo niekoľko sekúnd. SOS správa sa odošle aj automaticky, pokiaľ hodinky rozpoznajú dopravnú nehodu, teda ak vás niekto zrazí počas vonkajšieho cvičenia.

Aby mohli tieto funkcie fungovať korektne, je potrebné si v aplikácii Garmin Connect v sekcii Bezpečnosť a sledovanie > Bezpečnostné funkcie nastaviť vaše núdzové kontakty a zároveň mať pri sebe telefón počas cvičenia. SOS správa sa odošle ako SMS správa, resp. email prostredníctvom spárovaného telefónu.

Váš núdzový kontakt v prípade aktivovania tejto funkcie dostane správu, ktorá upozorňuje na to, že ste odoslali SOS správu. Súčasťou tejto správy sú aj informácie o vašej aktuálnej polohe. A pokiaľ odošlete SOS správu omylom alebo sa problém medzičasom vyrieši, môžete jednoducho cez hodinky odoslať správu, že ste už v poriadku.

To, ako to funguje v praxi, si môžete pozrieť v mojom videu, ktoré je súčasťou tohto článku. A takisto aj na priložených screenshotoch, ktoré zachytávajú obrazovku s nastavením bezpečnostných funkcií a ukážku SOS správy, ktorú dostanú vaše núdzové kontakty.

Garmin bezpečnostné funkcieZdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Garmin bezpečnostné funkcie

Funkcia LiveTrack zobrazuje vašu aktuálnu polohu počas cvičenia

Druhou bezpečnostnou funkciou je LiveTrack. Táto funkcia funguje podobne ako zdieľanie aktuálnej polohy z aplikácie Waze či inej navigačnej aplikácie. Vďaka funkcii LiveTrack tak môžete zdieľať vašu aktuálnu lokalitu počas vonkajšieho cvičenia – či už je to beh, bicyklovanie sa alebo turistika.

Aj túto funkciu si môžete aktivovať a nastaviť v sekcii Bezpečnosť a sledovanie > LiveTrack. Môžete si nastaviť, aby sa odkaz na vašu aktuálnu polohu zdieľal emailom, pričom si upravíte zoznam príjemcov. Takisto je možné zdieľať LiveTrack polohu priamo s vašimi vybranými kontaktami s Garmin zariadeniami.

Po úspešnom nastavení funkcie LiveTrack si môžete upraviť, či sa bude vaša poloha zdieľať automaticky pri každom cvičení s aktívnym GPS alebo iba manuálne, keď túto funkciu pred cvičením zapnete. Podmienkou však je, aby ste mali pri sebe smartfón – ten sa používa na online komunikáciu a aktualizovanie dát o vašej polohe. Funkciu LiveTrack je možné po úvodnom nastavení zapnúť priamo z hodiniek alebo cez smartfón a aplikáciu Garmin Connect.

Funkcia LiveTrack je síce zameraná primárne na bezpečnosť, avšak môžete ju využiť aj v rámci tréningového procesu. Váš tréner totiž môže cez LiveTrack sledovať nielen vašu aktuálnu polohu, ale aj detailné štatistiky o vašom tréningom, ktoré sa v reálnom čase aktualizujú na základe toho, ako cvičíte.

Garmin LiveTrackZdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Garmin LiveTrack
Garmin LiveTrackZdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Garmin LiveTrack: Aktuálnu polohu a detailné informácie o cvičení v reálnom čase je možné sledovať aj cez počítač

Prečítajte si aj ďalšie články o funkciách v Garmin hodinkách:

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.